Artykuł sponsorowany.
Gdy kilka czy kilkanaście lat temu ktoś zaciągał kredyt we frankach, nie przypuszczał, że tak się jego życie dalej potoczy – jako pasmo ciągłych niepewności związanych z tym, czy starczy na ratę kredytu. A takie obawy są, bo raty stale rosną i nie wiadomo, gdzie jest przysłowiowy “sufit”. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób myśli o ugodzie z bankiem. Co warto wiedzieć na jej temat?
Ugoda bankowa – co to takiego?
Z terminem “ugoda bankowa” spotykają się głównie frankowicze, którzy mają problem, by spłacić zaciągnięty dług w tej walucie. Jak się okazuje, wiele osób sobie z tym nie radzi, twierdząc, że zostali wprowadzeni w błąd, gdy zaciągali to zobowiązanie. Oczywiście, każdy przypadek jest inny i trzeba go rozpatrywać indywidualnie, lecz nie ulega wątpliwości, że w większości przypadków racja stoi po stronie kredytobiorców.
Banki na “tak”!
Potwierdzają to liczne przypadki z ostatnich lat. Gdy sprawa trafiła do sądu, to wyroki przeważnie były jednoznaczne, wskazując na winę banków. Nieprzypadkowo banki, widząc taki rozwój wydarzeń, wychodzą coraz częściej z propozycjami ugód. Zdając sobie sprawę ze skali tego problemu i przeważającą liczbę wygranych przez kredytobiorców spraw (ponad 90%!), zrozumieli, że muszą zacząć działać. Dzięki ugodom mogą zminimalizować straty własne.
Pierwszym bankiem wychodzącym z taką propozycją jest PKO BP. Kierując się propozycjom przedstawionym przez prezesa Nadzoru Finansowego z grudnia, rozpoczął mediację ze swoimi klientami, co pozwoliło na liczne ugody z bankiem PKO BP. Za tym przykładem poszły też inne banki, ale nie wszystkie skorzystały z rekomendacji zaproponowanych przez KNF. Dlatego też niektóre z nich stworzyły własne ugody – do takich instytucji należą takie banki, jak Millenium Bank czy mBank.
Jak negocjować z bankiem?
Być może też jesteśmy w takiej sytuacji i nie wiemy, jak się zachować. Z jednej strony kusi nas ugoda proponowana przez bank, żeby mieć już po prostu to całe zamieszanie z kredytami z głowy. Z drugiej, podejrzewamy, że warunki, jakie nam się oferowane, nie prezentują się zbyt dobrze. Najważniejsze to nie działać w tej sytuacji samodzielnie, zwłaszcza jak nie mamy doświadczenia i wiedzy na ten temat. Warto rozpocząć współpracę z podmiotem zajmującym się negocjowaniem ugód z bankiem. Dzięki temu można zyskać najlepsze warunki tej umowy!