Hamulec emocji

Uczucie wyprzedza myśli

Ten temat przewijał się nie raz przez nasze rozważania, że najpierw atakują nas uczucia i zmuszają do działania, a dopiero po chwili następuje refleksja. Właśnie za tą drugą akcję, najczęściej wyhamowującą wybuchową reakcję, odpowiedzialna jest przednia część płatów czołowych.

Dwa bieguny

Kiedy do głosu dochodzi negatywna emocja zaczyna działać przednia część lewego płata czołowego. Natomiast prawa część płata czołowego odpowiedzialna jest za istnienie tych negatywnych emocji i działa antagonistycznie do lewej. Zachwianie połączeń między strukturami mózgu prowadzi do nadmiernego smutku albo napadów wesołości.

Hamulec emocji

Do ciała migdałowatego dociera tylko niewielka część bodźców. Większość informacji płynie okrężną drogą właśnie do kory mózgowej gdzie jest analizowana. Szybka reakcja inicjowana przez układ limbiczny jest tłumiona przez korę w celu lepszego poradzenia sobie z problemem. Pomaga to w podjęciu racjonalnej decyzji.

Kolejność działań

Mając do dyspozycji dwa umysły jeden działający emocjami drugi faktami jesteśmy w stanie osiągnąć więcej. Możemy łatwo określić jakich wymaga to od nas wyrzeczeń czy jakie straty za sobą pociągnie. Analizując sytuację, szukamy w swojej pamięci najlepszą możliwą opcję. Możemy wybierać między współczuciem, a zjednywaniem, złością, a śmiechem.

Lewa przednia część płata czołowego jest takim katalizatorem jeśli chodzi o reakcję emocjonalne. Dlatego w większości wypadków udaje nam się stłumić nadmierne pobudzenie, które oceniamy jako nieadekwatne do sytuacji. Brak lub upośledzenie połączeń między płatami czołowymi a układem limbicznym prowadzi do nieprawidłowej oceny sytuacji.

Źródła:

  • http://www.dana.org/
  • http://changingminds.org
  • https://www.psychologytoday.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *