Terapia dla rodzin – pierwsze sygnały, że potrzebna jest psychoterapia

Trudności w relacjach międzyludzkich to naturalne zjawisko, które często pojawia się po kryjomu. Niektóre konflikty w relacjach rodzinnych potrafią rozwijać się latami. Inne zaś mogą być spowodowane nagłymi, niespodziewanymi sytuacjami życiowymi, które nierzadko są niezwykle trudne dla członków rodziny. Zauważenie pierwszych sygnałów nie zawsze jest proste, a samodzielne rozwiązanie konfliktów niekiedy wydaje się czynnością niemożliwą do wykonania.

Terapia rodzinna z psychoterapeutą jest coraz częstszym sposobem odbudowy relacji członków rodziny, gdyż odbywa się ona w neutralnej atmosferze. Dla wielu osób spotkanie na neutralnym gruncie w asyście psychoterapeuty jest znacznie bardziej komfortową sytuacją niż samodzielne mierzenie się z problemem. W przypadku psychoterapii możemy bowiem liczyć na pomoc osoby, która ma doświadczenie w terapiach rodzinnych, wiedzę z zakresu psychologii i psychoterapii, oraz umiejętność prowadzenia rozmowy tak, aby uczucia obu stron były traktowane z należytą uwagą.

Kiedy udać się na terapię rodzinną?

Odpowiedź na pytanie, kiedy udać się na terapię rodzinną nigdy nie jest prosta i wiąże się z wieloma czynnikami, na które należy zwrócić uwagę. Tak naprawdę to członkowie, którzy uczestniczą w trudnej relacji rodzinnej, są pierwszymi osobami mającymi szansę na zmierzenie się z problemami. Nie zawsze jednak próba ingerencji w złagodzenie konfliktu, czy zmierzenie się z emocjami drugiej strony jest łatwe. Niektóre nieleczone urazy mogą latami komplikować relacje rodzinne, jedynie pogłębiając problem. W takich przypadkach warto zwrócić uwagę na pierwsze sygnały, które przeważnie zwiastują problemy w rodzinie. Dostrzeżenie ich to podstawa łagodzenia konfliktów, wypracowywania schematów oraz budowania porozumienia i zdrowych relacji w rodzinie.

Sygnały o problemach w rodzinie

Problemy w relacjach rodzinnych często kojarzone są z trudnościami w porozumieniu się. Trudności z komunikacją owszem, często są jednym z najczęstszych powodów, kiedy członkowie rodziny postanawiają udać się na terapię. Nasza codzienność jednak potrafi być bardzo zaskakująca i nieprzewidywalna, a sytuacji, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość naszego życia i psychiki może być naprawdę wiele. Należy pamiętać również, że każdy człowiek jest inny. Inaczej reagujemy na pewne sytuacje, mamy inne doświadczenia, inną siłę, inną wrażliwość. Sytuacje kryzysowe, które mogą przejawiać się w problemach z rodziną, mogą być różnorodne. Zmierzenie się z nimi na terapii rodzinnej może być jednak kluczem do poprawy samopoczucia, przepracowania bolesnych doświadczeń czy wypracowanie schematów umożliwiających zdrowe funkcjonowanie w relacjach rodzinnych.

Na jakie sygnały w problemach w relacjach rodziny warto zwrócić uwagę?

  • Kryzysy życiowe – Sytuacje kryzysowe dla każdego członka rodziny mogą być czymś innym. Najczęściej jednak rodziny mierzą się ze stratą bliskiej osoby, poważną chorobą, utratą pracy czy rozwodem. Wpływ tych sytuacji na codzienne funkcjonowanie rodziny może objawiać się różnym zachowaniem. Niemożność poradzenia sobie z trudnościami może skutecznie uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie w relacji rodzinnej.
  • Konflikty wewnętrzne – Kiedy w relacjach rodzinnych występują powtarzające się konflikty, może okazać się niezbędne skorzystanie z pomocy doświadczonego psychoterapeuty. Nie każde sytuacje rodzinne są łatwe do rozwiązania. Jeśli w relacjach rodzinnych stale powtarzają się te same konflikty i żale, może okazać się, że członkowie potrzebują przepracować te problemy. Niemożność poradzenia sobie z tym samodzielnie może powodować frustrację, a z czasem pogłębiać jeszcze bardziej konflikt. Konfrontacja z problemami na neutralnym gruncie w gabinecie psychoterapeuty może okazać się skuteczną pomocą poprawy relacji.
  • Uzależnienia – W rodzinnych relacjach bardzo często wkradają się również uzależnienia. Jeśli jeden z członków jest uzależniony (np. od alkoholu, narkotyków, hazardu), może to mieć bardzo negatywne skutki dla funkcjonowania całej rodziny. Leczenie uzależnień jest procesem długotrwałym. Osoba uzależniona może nie dostrzegać problemu, z którym się zmaga i może nie zdawać sobie sprawy z krzywd, jakie wyrządza swoim zachowaniem najbliższym.
  • Problemy małżeńskie rodziców – Jeśli w relacjach małżeńskich nie dzieje się dobrze i mają one wpływ na dzieci, należy zastanowić się nad poszukiwaniem pomocy. Często uważa się, że problemy rodziców nie mają bezpośredniego wpływu na dzieci. Nie jest to jednak prawda. Kiedy problemy w relacji rodziców wpływają na atmosferę w domu, wpływają również na dzieci.
  • Problemy w relacjach z dzieckiem – Na relacje rodzinne mogą mieć również wpływ same dzieci, a właściwie ich zachowanie, które może objawiać się na wiele sposobów. Jeśli dziecko zaczęło się agresywnie zachowywać, czy izolować społecznie, może to być jeden z sygnałów, że coś złego dzieje się w jego psychice lub otoczeniu. Problemy w relacjach z dzieckiem mogą wpływać na rodzinę.
  • Trudności w adaptacji lub zmiany w strukturze rodziny – Problemy pojawiające się z adaptacją do nowych sytuacji życiowych takich jak zmiana pracy, zmiana szkoły, przeprowadzka może wpływać na relacje rodzinne. Podobnie dzieje się, kiedy zachodzą pewne zmiany w strukturze rodziny (adopcja, narodziny dziecka, wejście nowego partnera do rodziny). I w takich przypadkach mogą pojawiać się trudności w relacjach rodzinnych, które bez odpowiedniego wypracowania schematów i rozwiązania problemów mogą się jedynie pogarszać.

Terapia dla rodzin przeznaczona jest dla osób, które zauważyły trudności w relacjach rodzinnych. Oczywiście nie wszystkie problemy są widoczne na pierwszy rzut oka. Niektóre konflikty rodzą się po kryjomu, rozwijając latami. Pierwszy sygnały mogą być zatem nieoczywiste, lecz dostrzeżenie ich i odpowiednie zareagowanie może ustrzec przed wieloma negatywnymi emocjami. Terapie rodzinne to spotkania u psychoterapeuty, którego obecność często potrafi ustabilizować napiętą sytuację rodzinną i umożliwia spokojną rozmowę.

 

Gdzie znaleźć psychoterapeutę rodzinnego?

Usługi terapii rodzinnej można szukać zarówno lokalnie, jak i skorzystać z terapii online u psychoterapeuty. Psychoterapia rodzin Online oprócz miejsca nie różni się niczym od stacjonarnej sesji. Najważniejszym fundamentem takich spotkań są chęci naprawy błędów, wyjaśnienia sobie żali, wytłumaczenie towarzyszących emocji. Terapia rodzinna to okazja do naprawy relacji w neutralnej atmosferze. Często codzienne życie uniemożliwia skuteczne porozumiewanie się z członkami rodziny. Emocje i żale pojawiające się w trakcie próby kontaktu mogą powodować kolejne niepotrzebne spięcia i tylko pogłębiać konflikt. Rozmowa z psychoterapeutą pomaga uspokoić myśli i przeprowadzić konwersację, uwzględniając w niej obie strony konfliktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *