Pieluchy jednorazowe to podstawowy element wyprawki niemowlaka. W początkowych miesiącach życia, dziecko zużywa ich nawet kilkanaście dziennie! Nie sposób się bez nich obejść, jednak koszty zakupu jednorazówek nie są małe. Co zrobić, żeby pieluchowanie było tańsze, a jednocześnie bardziej ekologiczne? Jest na to kilka sposobów.
Duża paczka „pampersów” – to się opłaca!
Bardzo często zdarza się, że kupowanie większych opakowań produktów opłaca się dużo bardziej niż wybieranie mniejszych opakowań. Tak samo jest w przypadku pieluszek jednorazowych. Na pierwszy rzut oka, oszczędności mogą wydawać się niewielkie. Zazwyczaj cena jednostkowa pieluszki w wielopaku jest niższa średnio o kilka- czy kilkanaście groszy. Jednak biorąc pod uwagę, ile maluch zużywa pieluszek (od kilku do kilkunastu dziennie), można łatwo dojść do wniosku, że kupowanie dużych paczek „pampersów” się opłaca. O ile oszczędności w przypadku pojedynczej pieluszki nie będą zbyt wielkie, o tyle w przypadku sporej ilości pieluch jednorazowych, będzie już można mówić o całkiem pokaźnej, zaoszczędzonej sumce.
Pieluchy jednorazowe przyjazne dla środowiska
Kupując dużą paczkę „pampersów” można zaoszczędzić, ale czy można jednocześnie zadbać o środowisko? Tak, trzeba tylko wybrać pieluszki, które będą nie tylko tanie, ale też ekologiczne. Najlepszy wybór to pieluszki biodegradowalne. Pieluszki dostępne w tym sklepie: https://bambiboo.eu/15-wielopaki, aż w 60% podlegają biodegradacji w krótkim czasie. Producenci pieluch coraz częściej stają przed wyzwaniem dokonywania ulepszeń w swoich produktach tak, aby były one jak najmniejszym obciążeniem dla środowiska.
Pieluchy jednorazowe z włóknem bambusowym
Rodzice, którzy szukają ekologicznych produktów dla swoich maluchów, mogą wybrać pieluchy jednorazowe z włóknem bambusowym. Takie rozwiązanie daje obopólne korzyści: nie tylko dla przyrody, ale też dla samego dziecka. Bambus to roślina, która rośnie niezwykle szybko (średnio 1-2 metry na dobę), a do jej uprawy nie są potrzebne żadne chemiczne środki, które mogłyby niekorzystnie wpływać na środowisko. Tym samym, korzystanie z pieluch z włóknem bambusowym to rozwiązanie dla tych, którym los naszej planety nie jest obojętny. Pieluchy jednorazowe z bambusem to także dobre rozwiązanie dla samych dzieci. Są chłonne, a jednocześnie przewiewne. To powoduje, że ryzyko pojawienia się odparzeń u maluchów jest mniejsze.
Ekologiczne pieluchowanie – na co zwrócić uwagę?
Dostępność ekologicznych pieluszek jednorazowych jest coraz większa, jednak wybór konkretnego modelu wcale nie musi być prosty. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając pieluchy ekologiczne? Podstawowa kwestia to oczywiście skład. Warto kupować tylko te artykuły, w których składzie dominują produkty naturalnego pochodzenia, czyli wspomniane wcześniej włókna bambusowe, pulpa drzewna, skrobia kukurydziana czy bawełna organiczna. Naturalne materiały to doskonała ochrona przed wystąpieniem reakcji alergicznych. Oprócz składu, istotne znaczenie ma również kolor i zapach pieluszek. Pieluszka ekologiczna będzie pachnieć neutralnie, w odróżnieniu od zwykłych jednorazówek, które bardzo często są dodatkowo perfumowane. Podobnie będzie z kolorem – w wersji ekologicznej, pieluszka nie będzie biała, a kremowa. Perfekcyjna biel jednorazówek to zasługa chemicznego bielenia.
Odpieluchowanie dziecka – sposób na dodatkowe oszczędności
Kupowanie dużych paczek „pampersów” to jeden ze sposobów na oszczędności w domowym budżecie. W jaki inny sposób można zminimalizować koszty zakupu jednorazówek? Decydując się na jak najwcześniejsze odpieluchowanie dziecka. Cały proces można rozpocząć, gdy maluch skończy 2 lata, jednak nocnik warto kupić już kilka miesięcy wcześniej. Wszystko po to, by dziecko oswoiło się z obecnością nowego gadżetu w domu i mogło go do woli testować podczas zabawy.
Przy odpieluchowaniu przydadzą się też pieluchomajtki. Dzięki temu, że ściąga się je i zakłada analogicznie jak zwykłe majtki, dziecko będzie mogło szybko skorzystać z nocnika, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeśli zapomni lub nie zdąży, nic się nie stanie – pieluchomajtki wchłoną całą zawartość. Wcześniejsze odpieluchowanie jest przyjazne środowisku. W końcu nie trzeba generować kolejnych śmieci w postaci jednorazówek. To również dobry sposób na podreperowanie domowego budżetu.