Ciało migdałowate

Strażnik, który nigdy nie śpi

Ciało migdałowate, jako jedna z pierwotnych części naszego mózgu mimo, że już zepchnięta na koniec i co tu dużo mówić archaiczna, nadal nami rządzi. Gwałtowne emocje, często pochopne działania są właśnie inicjowane przez ten pierwotny element naszego mózgu.

Ciału na ratunek

Zdarzyło mi się wyskoczyć z łóżka w półśnie na dźwięk spadającej rolety. Huk oraz nagły rozbłysk światła jaki temu towarzyszyły postawiły mnie na nogi, serce biło jak szalone, a wzrok był maksymalnie wyostrzony. Dopiero potem do kory dotarło, że to tylko roleta spadła z okna i nic nikomu nie grozi.

Kto pierwszy

Jak widać, najpierw było działanie potem dopiero dotarło do mnie to co wywołało taką reakcję. Czyli to ciało migdałowate odebrało pierwsze sygnały i uruchomiło mechanizmy ratowania organizmu. Więcej informacji, bardziej precyzyjnych dotarło dopiero po chwili do myślącej części mózgu. A dokładna analiza bodźców pozwoliła na określenie zagrożenia.

Działanie na oślep

Jak widać nasz system alarmowy jaki mamy w głowie jest może i szybko działający ale niezbyt precyzyjny. Jak rozpatrujemy to w kategoriach ewolucji i walki o przetrwanie, to w przypadkach zagrażających życiu, tylko szybka reakcja ratowała naszych przodków. My ten doskonały mechanizm obronny odziedziczyliśmy.

Niekiedy się przydaje ale czasami strzela na oślep, powodując frustracje w nas, czy konflikty w społeczeństwie. Ciało migdałowate reaguje odpowiedzią złości albo strachem bez czekania na recenzję tematu od kory mózgowej. Innymi słowy najsilniejsze emocje są inicjowane ponad naszym umysłem.

Źródła:

  • http://brainmadesimple.com/amygdala.html
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2882379/
  • http://www.dana.org/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *