Sprzedaż mieszkania do skupu nieruchomości

Skup nieruchomości – jak działa procedura sprzedaży?

Co zrobić w sytuacji, kiedy nie udaje się sprzedać mieszkania, gdyż przeszkodą jest np. jego zadłużenie albo proponowana przez kupujących cena jest zbyt niska? Warto skontaktować się z firmą, która zajmuje się skupem nieruchomości i poprosić o wycenę mieszkania. Skup nieruchomości obejmuje także lokale do remontu czy z nieuregulowaną sytuacją prawną.

Mieszkanie z lokatorem, do remontu, z długami czy wieloma współwłaścicielami niełatwo jest sprzedać, gdyż korzystanie z takiego mieszkania może powodować problemy w przyszłości, a swobodne nim rozporządzanie może nie być w ogóle możliwe bez uregulowania najpierw sytuacji prawnej, co może potrwać nawet kilka lat. Wiele osób decyduje się więc w takiej sytuacji na sprzedaż mieszkania. Jeśli zależy nam na szybkiej transakcji to można skorzystać z usług firmy, która zajmuje się skupem mieszkań. Skup mieszkań to nie tylko lokale w dogodnej lokalizacji i dobrym stanie technicznym, ale też mieszkania zadłużone, z lokatorem, do generalnego remontu czy takie ze skomplikowaną sytuacją prawną. Będzie to więc dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, którym dotąd nie udało się sprzedać mieszkania pomimo zamieszczenia ogłoszeń w Internecie, a także np. obniżenia ceny. Skup nieruchomości będzie szybką i łatwą procedurą, bez wielu czasochłonnych formalności.

Jak wygląda skup nieruchomości?

Pierwszy etap to kontakt z klientem. Często to sam klient kontaktuje się z agencją zajmującą się skupem nieruchomości, zdarza się jednak, że to sama agencja wyszukuje oferty na rynku i kontaktuje się ze sprzedającym. Jeśli obie strony są zainteresowane współpracą to agencja dokonuje wyceny nieruchomości i składa ofertę sprzedającemu. Jeśli warunki sprzedaży odpowiadają właścicielowi mieszkania to przedstawiciel firmy zajmującej się skupem nieruchomości pomaga we wszelkich formalnościach, łącznie z poradą prawną czy wizytami w urzędach. Ważne będzie też skompletowanie niezbędnych dokumentów. Skup mieszkania kończy się podpisaniem aktu notarialnego oraz zapłatą ustalonej wcześniej ceny mieszkania. Jeśli korzystanie z mieszkania wymaga uregulowania jej sytuacji prawnej, to wszystkie niezbędne działania będą już po stronie kupującego mieszkanie. Firma, która skupiła mieszkanie będzie musiała dogadać się np. ze współwłaścicielami czy poradzić sobie ze spłatą zadłużenia, a także np. zainwestować w remont.

Jak wybrać firmę oferującą skup nieruchomości?

Na rynku jest obecnie kilka firm zajmujących się skupem nieruchomości, które działają także w mniejszych miastach. Jak więc wybrać tą najlepszą? Przede wszystkim warto postawić na firmę z dużym doświadczeniem na rynku i pozytywnymi opiniami klientów. Ważne będzie też ustalenie korzystnej ceny rynkowej oraz pomoc we wszystkich niezbędnych formalnościach takich jak kontakt z urzędami, skompletowanie dokumentów czy pomoc prawna. Firma nie powinna pobierać żadnych dodatkowych opłat np. za wycenę nieruchomości czy zawarcie transakcji. Przedstawiciele firmy muszą dobrze znać rynek mieszkaniowy, na którym działają, tak aby zaoferować klientowi szybką i kompleksową usługę, a także najlepszą cenę. Warto wybrać firmę, która ma siedzibę najbliższą naszemu miejscu zamieszkania tak, aby można było szybko i łatwo skontaktować się z przedstawicielami firmy np. w celu zadania dodatkowych pytań czy przeprowadzenia całej procedury sprzedaży. Firma musi też działać zgodnie z prawem, być oficjalnie zarejestrowana i płacić w Polsce podatki, a także być w stanie szybko wycenić nieruchomość, złożyć klientowi ofertę i przeprowadzić całą transakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *