Zdrowie emocji

Skąd wiatr wieje

Czy na pierwszy rzut oka potrafimy określić kierunek wiatru? Raczej nie każdemu przychodzi to tak łatwo. Jednak większość ludzi potrafi rozpoznać kierunek. Gorzej jak już musi nazwać czy to NNE czy raczej ENE. Jednak są takie orły,  które potrafią w środku nocy określić skąd ten podmuch. Tak samo jest z emocjami.

Bez emocji

Znów przechodzimy do omawiania braku uczuć. Znane są przypadki osób, które po operacji guza mózgu miały problem z funkcjonowaniem w życiu. Ich inteligencja się nie zmieniła, za to brak było okazywania emocji, co prowadziło do tragedii. Nie czuli dyskomfortu psychicznego podejmując złe, absurdalne decyzje. Mimo, że wcześniej osoby te funkcjonowały bardzo dobrze w społeczeństwie.

Na przekór życiu

Wskutek operacji zostało przerwane połączenie miedzy przednim płatem czołowym, a układem limbicznym. Mimo dobrego analizowania sytuacji, decyzje były podejmowane wypadkowo. Żadna z możliwych opcji nie przemawiała doń. Wszystkie były takie same. I ta sytuacja dotyczy nie tylko ważkich ale też małoistotnych wyborów.

Takie upośledzenie w odbieraniu własnych uczuć wyrokowało powodzeniem w życiu, a raczej jego brakiem. W związku z tym należy jednak przypisać ważną rolę uczuciom w podejmowaniu przez nas decyzji. Są one dla nas nie tylko hamulcem (obawa przed utratą) ale też motorem (chęć uzyskania zadowolenia).

Źródła:

  • http://changingminds.org/
  • http://wildtreewellness.com/emotions/
  • http://emotionnews.org/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *