Projekt budowy

Rozpoczęcie budowy domu – co powinieneś wiedzieć o obowiązujących przepisach

Budowanie domów od wielu lat jest objęte przepisami, które niemal każdego roku się zmieniają. To spore utrudnienie dla inwestorów, mających obowiązek dostosowania się do wszystkich tych norm. O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem budowy?

Mniej dokumentów w 2020

Wygląda na to, że dość zawiłe sprawy formalne zyskały ustawową drogę do uproszczenia. To wciąż nie oznacza, że uzyskanie pozwolenia budowlanego będzie jednodniowym procesem, jednak liczba koniecznych do złożenia dokumentów nieco zmaleje. Jest też jedna zmiana dotycząca nieważności już wydanego pozwolenia – do tej pory podważyć tę decyzję można było nawet kilkanaście lat od wydania, teraz czas ten skrócono do pięciu.

Korzystaj z pomocy architekta

Podstawą jest wciąż dbałość o wysoką jakość przedstawianych dokumentów projektowych. Tak dzieje się, gdy inwestor korzysta z profesjonalnych usług pracowni architektonicznej, takiej jak Domoweklimaty.pl. Co ciekawe, od tego roku już na etapie działań architekta trzeba będzie sprawdzić, czy istnieje możliwość podłączenia budynku do ciepła miejskiego. Takie wskazania mają na celu wprowadzenie działań proekologicznych i zgodnych z zasadami programu „Czyste powietrze”. Przy okazji projektant może pomóc zaadaptować wnętrza w zgodzie z nowymi warunkami.

Wszystko ma dziać się szybciej

Władze obiecują, że tworzenie nowych przyłączy gazowych, wodociągowych i elektroenergetycznych będzie szybsze niż do tej pory. To próba walki z niechlubnym wizerunkiem polskiego systemu, przy którym praca przy dokumentacji i uzyskiwaniu zgód często zajmowała więcej czasu, niż postawienie i wykończenie niewielkiego domu jednorodzinnego. Warto wspomnieć, że coraz więcej miejsc ma też szansę na przyłącze światłowodowe. Sprawa ta dotyczy również inwestycji prowadzonych dla domów obecnie użytkowanych, a nie tylko nowych osiedli deweloperskich.

Wciąż proces związany z przygotowaniem dokumentacji jest dość żmudny, ale na szczęście został nieco skrócony i uproszczony. Każdy kolejny rok jest lepszy pod tym względem, jednak osoby niepewne swoich umiejętności w starciu z urzędami, wciąż powinny skierować się po pomoc do fachowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *