Depresja to choroba cywilizacyjna, która w dotyka coraz większą grupę ludzi. Jednak nie każda depresja jest taka sama, mogą się one między sobą różnić i objawiać w nieco inny sposób. Jakie są rodzaje depresji? Jak można je wyleczyć?
Czym jest depresja?
W obecnych czasach, gdy codzienność, napięta sytuacja na świecie i niepewność jutra dają nam się szczególnie we znaki, mało prawdopodobne jest, że ktoś nie słyszał jeszcze o depresji. Warto jednak podkreślić, że to choroba, którą należy leczyć. Niektórzy uważają, że to jedynie chwilowe obniżenie nastroju lub tak zwana chandra, jednak nic bardziej mylnego.
Depresja ma niejedno oblicze i może objawiać się wieloma oznakami. To także choroba, która często towarzyszy innym chorobom naszego organizmu, które w znacznym stopniu nadwerężają naszą psychikę. W każdym przypadku dobrze jest zasięgnąć pomocy specjalisty, którym może być np. psychoonkolog Warszawa, bądź w każdym innym mieście, w którym lekarz ma swoją placówkę.
Rodzaje i typy depresji
Z uwagi na czynniki wywołujące tę chorobę i swoistość jej przebiegu, można wyróżnić różne typy depresji. Oto niektóre z nich:
- Endogenna – jest to rodzaj depresji wywoływany przez czynniki biologiczne. Za jej główne źródło uznaje się brak wystarczającej liczby neuroprzekaźników, które odpowiadają w ludzkim organizmie za dobre samopoczucie. To bardzo silny rodzaj depresji, który wymaga leczenia. Może utrzymywać się bardzo długo i pojawiać się u innych członków rodziny chorego.
- Lękowa – zwana także agitowaną. Towarzyszy jej przede wszystkim silny lęk oraz pobudzenie nerwowe.
- Reaktywna – występuje jako reakcja na traumatyczne i stresujące wydarzenia w życiu chorego, jak na przykład odejście bliskiej osoby czy utrata pracy i środków do życia. Jest rodzajem łatwym w zdiagnozowaniu, gdyż przyczyna jest zazwyczaj znana. W tym przypadku najlepiej może sprawdzić się psychoterapia.
- Nerwicowa – inaczej dystymia. Jest to depresja przewlekła, która występuje u chorego co najmniej od dwóch lat. Objawia się chronicznie obniżonym nastrojem i znacząco obniża jakość życia osób na nią cierpiących. Przygnębienie często brane jest za cechę charakteru danej osoby, co jest jeszcze bardziej krzywdzące.
- Sezonowa – występuje najczęściej jesienią i zimą, a jej powodem jest niewystarczająca ilość światła, która odbija się na zmniejszonej ilości wspomnianych wcześniej neuroprzekaźników. Może objawiać się obniżonym nastrojem czy kłopotami ze snem.
- Poporodowa – jak nazwa wskazuje, dotyczy kobiet, które zostały mamami. Związana jest z zaburzeniami hormonalnymi występującymi po porodzie. Towarzyszyć może jej brak zainteresowania dzieckiem, brak energii, rozdrażnienie i przygnębienie.
Jak leczyć depresję?
Leczenie depresji w dużej mierze zależy od jej objawów i przyczyn. Każdy, kto cierpi na tę chorobę, powinien udać się do specjalisty, by wdrożyć najlepiej dobraną do jego potrzeb formę terapii. Nie ma jednego klucza do każdego człowieka, dlatego niezbędne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta oraz jego potrzeb.
Zwykle w leczeniu depresji wykorzystuje się psychoterapię (regularne rozmowy ze specjalistą), a czasami połączenie kilku różnych rodzajów leczenia. W niektórych przypadkach pomocna może być możliwość, jaką jest konsultacja z psychologiem online.
Depresja jest chorobą, która może odbierać całą przyjemność życia. By nie dać się złapać w jej macki, warto reagować przy pierwszych objawach, które nas niepokoją.