pupilometr

Pupilometr – konieczny w czasie dobierania okularów

Pupilometr to urządzenie niezbędne w każdym gabinecie okulistycznym i gabinecie optometrycznym. Służy ono do pomiaru odległości występujących pomiędzy źrenicami oczu, co pozwala na idealne dobranie okularów korekcyjnych, poprawiających widzenie na bliskie lub dalekie odległości. Służy on także do wykrywania wszelkich nieprawidłowości związanych ze źrenicami, w szczególności ich rozstawem.

Badanie rozstawu źrenic dawniej oraz obecnie

Dawniej do pomiaru rozstawu źrenic używano głównie specjalnie przygotowanej linijki. Nie była to jednak metoda idealnie precyzyjna, a raczej w dużej mierze zależała od precyzji i doświadczenia osoby wykonującej pomiar.

W obecnych czasach te przestarzałe metody nie są stosowane w profesjonalnych salonach optycznych czy okulistycznych. Teraz używane są do tego specjalne przyrządy, dzięki którym można szybko i w bardzo łatwy sposób zbadać rozstaw źrenic, oznaczany literami PD.

W czasach współczesnych w doborze odpowiednich okularów korekcyjnych, a przede wszystkim w dopasowaniu idealnej oprawy, w której środek soczewki będzie zgodny ze środkiem źrenicy, pomaga urządzenie zwane pupilometrem. Jego nazwa wzięła się od angielskiego słowa “pupil”, które w języku polskim oznacza źrenicę.

Jednakże nie tylko dobór okularów korekcyjnych zmusza do zastosowania tego urządzenia. Dokładność, jaką zapewnia pupilometr, jest ważna szczególnie w przypadku soczewek progresywnych.

Dobór okularów korekcyjnych a badanie pupilometrem

Badanie pupilometrem jest niezwykle ważne podczas doboru odpowiednich okularów. Dzieje się tak dlatego, że u każdej badanej osoby rozstaw źrenic może być inny, co wynika z wieku, płci, a także cech indywidualnych.

W przypadku, dobrania okularów, które nie będą miały środka soczewki w miejscu usytuowania ludzkiej źrenicy, pojawi się efekt pryzmatyczny. Prowadzi on do pogorszenia jakości widzenia, a co za tym idzie – do dużego dyskomfortu. Może to również z czasem spowodować wystąpienie zaburzeń widzenia, a nawet przyczynić się do powstawania zeza. Jest to wynikiem intuicyjnej próby dostosowania rozstawienia źrenic do miejsca, w którym obraz jest najwyraźniejszy, czyli w praktyce – nieprawidłowego ich ustawiania.

Współcześnie na rynku istnieje wiele urządzeń różnych marek, które służą do pomiaru PD. Dostępne pupilometry dzielą się na manualne i automatyczne. W zależności od urządzenia pomiar może trwać dłużej albo krócej.

Manualny pupilometr wymaga dużej precyzji od wykonującego pomiar, a samo urządzenie przypomina wyglądem tradycyjną linijkę, z wykonanymi na niej nacięciami, które pomagają w bardziej precyzyjnym odczycie. Automatyczny pupilometr jest z reguły wygodniejszy w użyciu, a wykorzystanie go skraca czas pomiaru. Ponadto jest dużo łatwiejszy w obsłudze i nie wymaga czujności od osoby wykonującej pomiar. Wynik uzyskuje się automatycznie po przyłożeniu urządzenia do czoła i ustabilizowaniu za pomocą specjalnej podpórki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *