Trzech seniorów rozmawia w ogrodzie w domu opieki

Przeprowadzka do domu opieki – jak wspierać seniora w podjęciu decyzji?

Domy opieki dla osób starszych w dalszym ciągu budzą skrajne emocje. Dla jednych to szansa na godną jesień życia, dla innych natomiast ostateczność, na którą decydują się wyłącznie osoby pozbawione innych możliwości. Niezależnie od motywów, którymi kieruje się rodzina seniora, decyzja taka z pewnością nie jest łatwa. Jak przygotować starszą osobę do zmiany środowiska i w jaki sposób wspierać ją w tym trudnym czasie? Najważniejsze wskazówki zebraliśmy w krótkim poradniku.

Dom seniora – łatwa decyzja czy życiowa rewolucja?

Opieka nad rodzicem w podeszłym wieku nie zawsze jest łatwa, zwłaszcza gdy przytłaczają nas własne obowiązki rodzinne i zawodowe. W takich sytuacjach to właśnie dom opieki stwarza doskonałą możliwość, by zapewnić bliskiej nam osobie godną jesień życia. Taka decyzja rodzi jednak wiele obaw i zastrzeżeń. Nic dziwnego, bo zmiana miejsca zamieszkania to prawdziwa rewolucja w życiu seniora. Aby odpowiednio przygotować osobę starszą do takiej zmiany, warto rozpocząć rozmowy na ten temat znacznie wcześniej, wyzbywając się emocjonalnych reakcji w przypadku stanowczej odmowy.

Jak przekonać osobę starszą do zamieszkania w domu opieki?

Z pewnością nie będzie to łatwe zadanie, choć bardzo często taka przeprowadzka podnosi jakość codziennego funkcjonowania na znacznie wyższy poziom. Pretekstem do poważnej rozmowy może być pogorszenie się stanu zdrowia seniora, konieczność wsparcia w zwykłych czynnościach, kwestie bezpieczeństwa, a nawet poczucie samotności, które w znacznym stopniu determinuje codzienność osób starszych. Nie należy z pewnością narzucać swoich decyzji, a jedynie zasugerować najlepsze dla bliskiej osoby rozwiązanie. Być może samo uświadomienie sobie trudnej sytuacji sprawi, że seniorowi łatwiej będzie zgodzić się na naszą propozycję.

Kobieta w domu seniora

Wybór domu spokojnej starości – jak okazać seniorowi swoje wsparcie?

Z reguły przyjęło się, że to właśnie dzieci poszukują domu opieki dla swoich rodziców. Aby jednak ułatwić ten proces, warto zaangażować osobę starszą w takie poszukiwania, pozostawiając jej jednocześnie prawo do podjęcia decyzji. Wspólne odwiedziny w kilku palcówkach sprawią z pewnością, że u seniora nie pojawi się poczucie odrzucenia, a świadomość wpływu na swoje życie, co może stanowić solidną podstawę dla pozytywnego nastawienia. Niezwykle istotna może być również stopniowa adaptacja. Takie rozwiązanie oferuje np. holi-care.pl, umożliwiając seniorom pobyty krótkoterminowe w domu opieki. W ten sposób osoby starsze mogą zapoznać się z codziennością w placówce ze świadomością, że powrót do dawnego życia może nastąpić w każdej chwili.

Jak budować relacje z osobą starszą, przebywającą w domu opieki?

Niezależnie od nastawienia, przeprowadzka do domu opieki to zawsze potężne wyzwanie dla starszej osoby. Dlatego też warto wspierać ją w tym czasie, oferując swój czas i zaangażowanie. Najlepszym wsparciem będą z pewnością częste rozmowy i odwiedziny. Możliwość kontaktu z bliskimi to niezwykle istotny aspekt, o który można zadbać, wyposażając osobę starszą w telefon komórkowy. W żadnym wypadku nie warto jednak forsować swojego zdania na siłę i podejmować wiążących decyzji bez wiedzy i świadomości bliskiej nam osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *