Aby tekst był pozbawiony błędów i przyjazny dla odbiorcy, warto powierzyć go profesjonalistom. Jest to niezależne od tego, czy do ręki czytelnika przekazujemy dzieło literackie, czy też artykuł prasowy lub blogowy. Na czym polega korekta i redakcja tekstu, komu ją zlecić i dlaczego warto się na nią zdecydować? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w naszym krótkim poradniku dla autorów.
Jaka jest rola redaktora tekstu?
Zanim dowiesz się, jak znaleźć dobrego profesjonalistę od słowa pisanego, warto poświęcić nieco czasu na poznanie różnicy pomiędzy korektą a redakcją tekstu. Jak się bowiem okazuje, opierają się one na zupełnie innych działaniach, choć niekiedy mylnie traktowane są równoznacznie.
Redaktor będzie jednak odpowiadał za sprawdzenie tekstu nie tylko pod kątem językowym, ale również logicznym i technicznym. To właśnie on wychwyci wszelkie nieścisłości w jego fabule, sprawdzi prawdziwość podawanych przez autora danych i dołoży wszelkich starań, by dostarczone materiały były spójne i pozbawione powtórzeń i błędów językowych. Dzięki pracy redaktora w materiałach autora panują ład i harmonia, a sam tekst staje się przejrzysty i zdecydowanie łatwiejszy w odbiorze przez potencjalnych czytelników.
Czym zajmuje się korektor?
Korektor, w przeciwieństwie do redaktora, nie ingeruje w układ czy formę tekstu, skupiając się wyłącznie na jego poprawności. To właśnie dzięki niemu tekst staje się wygładzony w sferze językowej, a także pozbawiony błędów ortograficznych i interpunkcyjnych, mogących rzutować na jego odbiór.
Wiele osób, zajmujących się zawodowo pracą z tekstem, łączy usługi korektora z pracami redaktorskimi. Taką ofertę znajdziesz na stronie epitetykorekta.pl, prowadzonej przez Ewelinę Biernaś, która swoje usługi kieruje zarówno w stronę autorów i self-publisherów, jak i klientów biznesowych. Jak się bowiem okazuje, z tego rodzaju wsparcia korzystają nie tylko twórcy książek i e-booków, ale również autorzy treści, publikowanych na stronach internetowych, osoby odpowiedzialne za tworzenie tekstów marketingowych, a także pracownicy uczelni i ich studenci.
Komu zlecić korektę i redakcję tekstu?
Na ogół korektorem lub redaktorem zostają osoby, które ukończyły studia polonistyczne i edytorskie. Nic dziwnego, bo to właśnie one posiadają kompleksową wiedzę z zakresu zasad interpunkcyjnych i ortograficznych oraz umiejętności redagowania materiałów o różnym charakterze. Takie zaplecze ułatwia pracę z tekstem, choć nie jest ono niezbędnym warunkiem podjęcia tego rodzaju działań. Jak się bowiem okazuje, na stanowisku redaktora i korektora może pracować każda osoba, która:
- wykazuje się szerokimi kompetencjami językowymi,
- stale poszerza swoje horyzonty, otwierając się na zdobywanie wiedzy,
- perfekcyjnie włada językiem polskim i zna jego zasady,
- posiada kompleksową wiedzę na temat różnorodnych zabiegów stylistycznych.
Dlaczego wsparcie korektora i redaktora jest tak istotne?
Wsparcie profesjonalnego redaktora i korektora niesie ze sobą cały szereg wymiernych korzyści. Co więcej, korekta i redakcja tekstu uznawane są współcześnie za jeden z kluczowych elementów całego procesu twórczego, składającego się na ostateczne dzieło, niezależnie od jego charakteru.
Nic dziwnego, bo nawet najlepsze materiały tracą na atrakcyjności, jeśli przepełnione są błędami – nie tylko ortograficznymi i interpunkcyjnymi, ale również logicznymi czy merytorycznymi. To z kolei może leżeć podstaw zniechęcenia u potencjalnego czytelnika. Wśród największych zalet profesjonalnego wsparcia w tym zakresie wymienia się również:
- przyciągnięcie uwagi czytelników i budowanie ich zaufania,
- wyeliminowanie błędów, które mogą utrudniać zrozumienie tekstu,
- większe korzyści ze sprzedaży dopracowanego dzieła,
- lepsze pozycjonowanie tekstu w przeglądarkach, jeśli korekta i redakcja dotyczą materiałów, publikowanych w sieci.
Profesjonalna korekta i redakcja tekstu – jak znaleźć najlepszą ofertę?
Większość redaktorów i korektorów oferuje swoje usługi w Internecie. Wybierając najlepszą ofertę, warto zwrócić uwagę na doświadczenie danej osoby oraz jej specjalizację, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z materiałami branżowymi. Odpowiednie wykształcenie czy doświadczenie praktyczne będzie szczególnie istotne przy zleceniu merytorycznej, technicznej czy też specjalistycznej pracy nad danym tekstem.
Co ważne, dobry redaktor i korektor z pewnością zaproponuje jego dwukrotne czytanie, dzięki czemu nawet najdrobniejsze błędy zostaną zauważone i poprawione, zanim tekst trafi do czytelnika, by zainteresować go swoją treścią.