Kobieta siedzi przed laptopem i pracuje zdalnie

Praca zdalna – jak robić to mądrze

Praca zdalna stała się terminem, który słyszymy ostatnio coraz częściej. Kiedyś marginalny tryb pracy, dziś rzeczywistość, z którą zetknęła się już większość z nas.

Na zachodzie praca z domu była popularna na długo przed tym, jak wymusiła ją pandemia. Działo się tak dlatego, że przynosiła pracodawcy znaczne oszczędności, szczególnie w kontekście wynajmu powierzchni biurowych oraz kosztów mediów. Obecnie dostrzega to coraz więcej firm, które dla oszczędności czasu i pieniędzy rezygnują ze ścisłej kontroli nad pracownikami w biurach. Dla nich samych oznacza to spore zmiany. Jak odnaleźć się w nowych realiach, tak aby praca zdalna była dla nas wygodna? Ta zmiana może być przecież korzystna.

Po pierwsze: przestrzeń

Dom to nasza przestrzeń prywatna. Niezależnie od tego, czy pracujemy w nim od lat, czy dopiero zaczynamy, podstawą jest odpowiednia przestrzeń. Oczywiście nie każdy ma warunki, by posiadać w domu osobną przestrzeń, przeznaczoną na biuro czy pracownię. Nie jest to zresztą niezbędne. Kluczowe jest zorganizowanie sobie spokojnego, sprzyjającego koncentracji miejsca, w którym będzie nam się wygodnie pracowało. 

Jeśli wykonujemy pracę biurową, koniecznie zadbajmy o odpowiednie biurko i wygodny fotel. Nasza pracownia ma przede wszystkim oferować optymalne warunki do pracy, a także pomóc ją uporządkować i nie angażować w aktywności zawodowe innych części domowej przestrzeni.

Po drugie: czas

Ważne jest nie tylko miejsce w którym pracujemy, ale i czas, jaki tam spędzamy. Pułapką jaką ma w sobie praca zdalna, są jej płynne ramy czasowe. Możemy być ciągle w domu i równocześnie w pracy. Dlatego tak ważna jest samodzielna i przemyślana organizacja czasu pracy, najlepiej oparta na konkretnych zadaniach. Pomocne może być podzielenie harmonogramu dnia na bloki tematyczne.

Niepokój związany z pandemią połączony z przedłużającą się pracą zdalną, może przyczynić się do zaburzeń samopoczucia osób pracujących. Warto monitorować stan swojego zdrowia psychicznego. Z pomocą przychodzą materiały publikowane przez specjalistów, jak np. artykuł o leczeniu nerwicy lękowej.

Aby nie dać sobie odebrać czasu dla siebie, spróbuj pracę w domu rozbić na mniejsze zadania do wykonania. Kontroluj, ile godzin spędziłeś na aktywności zawodowej. Możesz wyznaczyć na nią swoje własne godziny, ważne aby się ich trzymać. Poza tymi godzinami jesteś poza pracą, ogranicz więc korzystanie ze służbowego maila czy laptopa do minimum. Kluczem do owocnej i bezproblemowej pracy w domu jest motywacja i konsekwencja. Będzie znacznie łatwiej, gdy uświadomisz sobie, że teraz to ty organizujesz sobie tę przestrzeń, a więc masz na nią wpływ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *