Kobieta pracuje jako opiekunka seniorów w Niemczech

Praca w niemieckiej opiece

Starzenie się społeczeństw, nie tylko Europy ale również i innych części świata, niesie za sobą ogromne zmiany. Dotykają one wielu aspektów naszego życia, takich jak między innymi: system emerytalny, rynek pracy, służba zdrowia, system opieki itp. Jednym z krajów bardziej dotkniętych takimi zmianami, wynikającymi z demografii, są Niemcy. Co roku przybywa tam osób starszych, które często przekroczyły już wiek 80 lat i z powodu różnego rodzaju chorób, czy urazów nie są w stanie dalej żyć samodzielnie. Konieczna jest pomoc osób z zewnątrz. Jeśli takiej pomocy nie udzieli im najbliższa rodzina, to często ostatnią deską ratunku jest opiekunka do osób starszych.

Opiekunka seniora w Niemczech

Większość opiekunek seniora pracujących w Niemczech to kobiety pochodzące z Polski oraz innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Dzieje się tak z kilku powodów. Z jednej strony, to właśnie kobietom przypisuje się większe predyspozycje do wykonywania prac związanych z opieką nad innymi. Z drugiej strony, ich sytuacja na rynku pracy była zawsze trudniejsza i ciężko było im znaleźć dobrze płatną pracę w swoim kraju rodzinnym. Tymczasem praca w opiece w Niemczech zapewnia bardzo atrakcyjne wynagrodzenie oraz oferuje atrakcyjne warunki pracy, o których opiekunki mogłyby tylko pomarzyć. Nic więc dziwnego, że co roku setki tysięcy kobiet wyjeżdża do Niemiec aby sprawować tam opiekę nad niemieckimi seniorami. Mimo tego i tak braki kadrowe w branży opieki w Niemczech szacuje się na 200 tysięcy osób.

Warunkiem podjęcia pracy w niemieckiej opiece jest znajomość języka niemieckiego, na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację z seniorem oraz jego rodziną. Druga kwestia to posiadanie już doświadczenia w opiece nad osobami starszymi, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych. Oczywiście przydatne będą także umiejętności opieki nad domem tj. gotowania, sprzątania, czy zajęcia się kwiatami lub ogrodem. Za swoją pracę opiekunka seniora w Niemczech może oczekiwać wynagrodzenie w okolicach 1700 euro netto na miesiąc. Do tego bezpłatne zakwaterowanie w mieszkaniu lub domu seniora oraz darmowe wyżywienie na szteli. To wszystko sprawia, że praca w opiece w Niemczech jest bardzo atrakcyjna finansowo. Więcej na ten temat przeczytasz na naszej stronie: Praca opieka Niemcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *