Zabawka dla niemowlaka

Pierwsze zabawki dla niemowlaka – jakie wybrać?

Można powiedzieć, że dla niemowlaka świat jest dziwnym i fascynującym miejscem pełnym niespodzianek. W jego odkrywaniu pomagają m.in. zabawki, dzięki którym maluch może oswoić się z nową rzeczywistością. Jednocześnie stymulują one rozwój dziecka od jego pierwszych dni życia. Sprawdź, w jakie warto zainwestować i na co zwracać uwagę przed zakupem.

W pierwszych latach życia zabawką dla malucha może stać się w zasadzie wszystko – często zdarza się, że są to przedmioty codziennego użytku, jak na przykład długopis, łyżeczka, plastikowa butelka, kłębek nitki… Świeża perspektywa dziecka pozwala mu inaczej spoglądać na rzeczy i odkrywać ich rozrywkowy potencjał, którego dorosły może nie dostrzec. Warto jednak dobrać odpowiednie akcesoria, które będą wspomagać jego rozwój.

Jakie funkcje powinny spełniać zabawki dla niemowlaka?

Choć niemowlaki na wczesnym etapie rozwoju mają dość ograniczone możliwości ruchu z uwagi na kształtujący się dopiero kręgosłup, zaczynają bawić się bardzo wcześnie – już w pierwszych miesiącach życia. Dobrze dobrane zabawki mogą nie tylko ułatwić rozwój umiejętności motorycznych, aparatu mowy oraz zmysłów wzroku i słuchu, ale również stać się sporym odciążeniem dla rodziców, ponieważ uspokajają i zajmują dziecko.

zabawki dla niemowlaka

Źródło: Serenko Natalia / Shutterstock

Zabawki dla niemowlaka – co się sprawdzi?

Akcesoria i zabawki dla maluchów w sklepach często są podzielone na działy według wieku dziecka. Dzięki temu jeszcze przed dokonaniem jakiegokolwiek wyboru łatwo można zweryfikować, czy dany produkt nadaje się dla niemowlaka. Dodatkowo na samych artykułach zamieszczane są oznaczenia, które mają podpowiadać kupującym, czy zabawka będzie adekwatna do wieku. Choć mogłoby się wydawać, że w wypadku niemowlaków wybór nie jest jeszcze tak szeroki, jak dla starszych dzieci, tak naprawdę na rynku akcesoriów dziecięcych pojawia się coraz więcej ciekawych rozwiązań. Co warto kupić noworodkowi?

  • Zawieszki nad łóżeczko czy nosidełko – pierwsze miesiące życia maluch spędza przede wszystkim w pozycji leżącej. Z tego powodu dla noworodków świetnie sprawdzają się zabawki typu zawieszki do umieszczenia nad łóżkiem czy jako przystawka nad nosidełkiem. Mogą one wydawać dźwięki, zmieniać kolory, obracać się. Im więcej wariantów stymulacji zmysłów malucha, tym lepiej.
  • Miś Szumiś – ta zabawka emituje tak zwany biały szum, który przypomina odgłosy w brzuchu mamy, dzięki temu maluch zasypia znacznie szybciej.
  • Grzechotki – idealnie sprawdzają się dla najmłodszych dzieci, nawet poniżej trzeciego miesiąca życia. To zabawki sensoryczne oddziałujące jednocześnie na zmysł dotyku i wzroku.

Gdy maluch będzie już w wieku powyżej trzech miesięcy, warto wprowadzać zabawki takie jak:

  • gryzaki – można je wykorzystać, gdy dziecko zacznie już ząbkować. Gryzienie elastycznej zabawki może przynieść dużą ulgę maluchowi.
  • mata edukacyjna – kolejna zabawka sensoryczna, która uczy poprzez zabawę, ponieważ stymuluje zmysły dziecka kolorami, teksturami i dźwiękami. Łatwo można ją rozwijać i zwijać, dzięki czemu sprawdzi się również w mniejszych mieszkaniach.

Przy wybieraniu zabawek dla niemowlaka zwróć uwagę przede wszystkim na ich kolory, kształty, faktury, a także dźwięki, które mogą wydawać. Takie akcesoria dla dzieci powinny być jak najbardziej różnorodne, aby stymulować ich rozwój od pierwszych dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *