Przycinanie trawnika najlepiej zlecić profesjonaliście

Ozdobny trawnik – jak założyć

Piękny, zadbany trawnik to raj dla oka i duma dla właściciela. Sekret ozdobnej darni tkwi nie tylko w odpowiedniej pielęgnacji, ale też doborze gatunków traw.

Bierzemy trawnik pod lupę

Zanim zakupimy pierwsze nasiona, trzeba wcześniej wykonać wiele istotnych czynności. W tym najważniejsza z nich to przygotowanie gleby. Pierwsze co powinniśmy zrobić, to określić jak dany trawnik będzie wykorzystywany. Od tego zależy przygotowanie podłoża, wybór gatunków traw i pielęgnacji. Mamy do wyboru trawniki:

  • gazonowy – ten rodzaj trawnika jest odporny na deptanie – występują tu gatunki traw tworzących silną darń, która wytrzymuje grę w piłkę, wybryki psa;
  • rekreacyjny – to takie połączenie trawnika gazonowego z dekoracyjnym, trawy jakie w nim wykorzystamy nie muszą spełniać norm odporności na deptanie, jak murawa na stadionie narodowym, ale do leżakowania nadaje się idealnie;
  • dekoracyjny/ozdobny – to jest trawnik o trochę wyższej darni niż gazonowy czy rekreacyjny, jego część mogą stanowić trawy ozdobne, sadzone kępami czy wg wzoru, raczej do deptania się nie nadaje;

Więcej informacji znajdziesz w innym naszym artykule Trawy ozdobne wysokie

Nie wszędzie trawa równo rośnie

Kosiarka na trawnikuZasada jest taka: im bardziej wymagająca trawa, tym lepiej musi być przygotowana ziemia. Czyli zanim przystąpimy do siania, musimy wykonać szereg prac na miejscu przyszłego trawnika.

  • wyrównanie – jeśli mamy górkę nie musimy jej niwelować, możemy zostawić, ale bezwzględnie trzeba pozbyć się gród, kretowisk, dołków etc.
  • siatka pod trawnik – zdarza się, że nasza działka to ulubione miejsce bytowania wszystkich ssaków grzebiących z okolicy, dlatego też, aby nie walczyć z kretami dniem i nocą lepiej jest położyć pod warstwę 15 cm gleby siatkę przeciw kretom,
  • gleba – pod trawnik nie może być byle jaka, dlatego musimy przygotować mieszankę ziemi miejscowej z kompostem, a jeśli mamy piaski to częścią gliny,
  • pH – pod trawnik ziemia musi mieć pH w okolicy obojętnego, zakwaszenie prowadzi do powstawania czarcich kręgów, musimy w razie czego jeszcze je odkwasić wapnem;
  • nawożenie – mimo, że trawnik co roku trzeba nawozić, to i tak na start musimy wzbogacić ziemię w nawozy, które ułatwią wzrost małym roślinom;
  • drenaż – na glebach gliniastych, gdzie woda zalega po deszczu należy wykonać odpływ nadmiaru wody opadowej, aby trawa nie wymakała.

Wyrównaliśmy powierzchnię i wykonaliśmy wszystkie zalecenia odnośnie gleby, więc czas na sianie. I tu też mamy do wyboru różne możliwości.

Trawnik z siewu czy z rolki?

Trawnik z siewu wymaga od nas więcej zabiegów niż ten z rolki. Także koszt obu materiałów roślinnych jest różny, ale efekt podobny. Tylko na trawnik z siewu czekamy trochę dłużej.

Trawnik z siewu

Najwięcej osób decyduje się na ten sposób zakładania trawnika. Jest on po prostu tańszy i jeśli się nam nie śpieszy, to ten wybór jest jak najbardziej polecany. Wystarczy wysiać nasiona w wilgotną glebę. Najlepiej jest to robić pod wieczór i następnie zwałować trawnik. Na małych powierzchniach możemy wykonać ubijanie za pomocą desek doczepionych do butów. Wyobraźcie sobie takie szersze narty do chodzenia po glebie. To wygląda bardzo podobnie.

Trawnik z rolki

Drugim sposobem jest trawnik z rolki. Szybko się go rozkłada, ale i tak zanim postawimy na nim stopę, to musi się wcześniej „przyjąć”. Poznamy to po tym jak zacznie wypuszczać nowe odrosty i będzie miał świeży zielony kolor. Wtedy też warto zacząć go kosić. Zawsze po rozwinięciu rolek z trawą należy je codziennie podlewać, o ile nie pada deszcz. W przypadku płatu, który się nam nie przyjął musimy go wymienić na nowy.

Ważna rzecz, podlewanie

Podlewanie trawnika przez psaJednym z głównych zabiegów na trawniku jest dbanie o odpowiednią wilgotność. Idąc na skróty warto przed siewem wykonać instalację nawadniającą. Prowadzimy ja pod warstwą zakorzeniania trawy. Jako woda do podlewania świetnie się sprawdza deszczówka, możemy w tym celu zainstalować specjalne pojemniki na wodę.

Koszenie

Skracanie długości trawnika, to jedna z istotnych rzeczy jakie mają znaczenie w jego pielęgnacji. Na początku zalecane jest koszenie na najwyższej wysokości, około 7 cm. Dobrze jeśli nasza kosiarka posiada taką regulacje. Kosząc już za 4 razem możemy ustawić sobie pożądaną wysokość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *