Ogród

Ogród, jak zaplanować zgodnie z feng shui

Feng shui to w dosłownym tłumaczeniu wiatr i woda. Dwa żywioły, które uosabiają to co niewidzialne (wiatr) i nieuchwytne (woda), a mające ogromne znaczenie w życiu człowieka. W związku z tą sztuką przestrzeń dzieli się na poszczególne obszary za pomocą siatki bagua. Wg ludzi z Dalekiego Wschodu ogród urządzony w tym stylu to najlepsze miejsce do odpoczynku i relaksu.

Pięć żywiołów

Regulację przepływu energii qi warunkuje pięć żywiołów, które mają wpływ na całe środowisko przyrodnicze. Jedne żywioły się nawzajem wspierają inne walczą między sobą. Dlatego miejsce na ognisko nigdy nie planujmy obok wody, bo gasi ona płomień. Za to dobrym sąsiedztwem dla ognia jest drewno, które je podsyca.

Siatka bagua

Tworząc ogród względem feng shui należy określić jego rejony nakładając nań siatkę baguna, która dzieli przestrzeń na 8 części oraz ustawia je zgodnie ze stronami świata. Ogród jest w sztuce feng shui osobnym miejscem, dlatego od domu, czy przedniej części posesji oddzielać powinna go symboliczna brama (może to być drzewo, albo krzew, bramka, altana).

Kwiaty róży

Woda jest na północy

Północna część ogrodu zarezerwowana jest dla wody, którą symbolizuje niebieski kolor . Tą część obsadzamy krzewami i bylinami w kolorach niebieskich, to jest też dobre miejsce na wykonanie sadzawki czy strumienia. Największy wybór odpowiednich roślin do ogrodu w tym stylu znajdziemy w internetowych sklepach ogrodniczych:

  • Aster alpejski;
  • Dzwonek dalmatyński;
  • Lawenda;
  • Szałwia lekarska;
  • Floks wiechowaty;
  • Dąbrówka rozłogowa (do cienia);
  • Barwinek pospolity (do cienia);
  • Funkie (do cienia);
  • Hortensja (do cienia);
  • Orlik błękitny (do cienia);
  • Prusznik niebieski;
  • Irys syberyjski;
  • Ostróżka ogrodowa.

Ogień na południu

Po przeciwnej stronie do wody jest strefa płomienia, w której znajduje się szacunek i uznanie. Siła ognia jest wzmacniana przez drewno symbolizującego bogactwo, a z drugiej strony przez ziemię. W tym miejscu dobrze jest zebrać rośliny o kwiatach czerwonych, jak też drzewa przebarwiające na czerwono i złoto liście. W tym miejscu będzie dobrze wyglądał dąb czerwony, klon palmowy czy zwyczajny, ponadto róże oraz krwawnica pospolita.

Ziemia i metal na zachodzie

Na prawo od ognia mamy strefę ziemi, kolejno bliżej wody jest strefa metalu. Ziemia to związek, w tym miejscu staramy się dobrać kolory kojarzone z domowym ogniskiem: żółty, róż jest jak najbardziej pożądany.

Wschód, edukacja, zdrowie i bogactwo

Od południowego wschodu jest strefa drewna. Strefę drewna charakteryzuje kolor zielony. Idealnie będzie się komponował szpaler tui. Zieleń z brązem to strefa zdrowia idealnie na wschód. Północny wschód to strefa edukacji, warto zadbać aby była urządzona w kolorach ułatwiających skupienie się, czyli kwiaty kremowe oraz białe.

Siły yin to słabość nikłość ulotność, yang to siła i moc. Najważniejsze jest utrzymanie harmonii między tymi dwoma elementami. Ścieżki mają być kręte i nie pod kątem prostym, stok musi być poprzecinany nasadzeniami roślinności, tak aby energia nie opuszczała szybko ogrodu. Wszystko ma być połączone w jedną harmonijną całość.

1 thought on “Ogród, jak zaplanować zgodnie z feng shui

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *