Nie znudzona sobą para w związku

Nuda w związku? Najwyższy czas to zmienić!

Bliski związek dwojga ludzi to przestrzeń ogromnej amplitudy doświadczeń i emocji. Zarówno w konkretnych, incydentalnych sytuacjach, jak i w szerszej perspektywie czasowej. Jak to się dzieje, że coś co zaczyna się od płomiennej i nienasyconej potrzeby, przeradza się niespodziewanie w… nudę? Można długo rozmyślać nad tym skąd się wzięła nuda w związku, jednak tym razem skoncentrujemy się na tym, jak sobie z nią poradzić.

Jak przezwyciężyć nudę w związku?

Odzyskaj spontaniczność

Oto kluczowy konkurent (bo nie “wróg”) nudy. Powtarzalność większości reakcji z czasem sprawiają, że zaczynamy mieć wrażenie, że żyjemy jak automat. Przywrócenie naturalnych, odruchowych reakcji, nie zawsze przemyślanych, lecz wypływających z wewnętrznej potrzeby potrafi nie tylko zaskoczyć, ale i dać solidny zastrzyk energii relacyjnej.

Świętuj momenty

Kto inny miałby to za was robić? Jeśli masz wrażenie, że większość spraw, którymi się zajmujecie straciła na wartości, może warto je nieco bardziej uhonorować. Przecież każda celebracja to tak naprawdę umowa między ludźmi, że coś jest “wyjątkowe”. Kolacja, spacer, wyjazd lub wieczór przed telewizorem, wzmocnione specjalną atmosferą, zapiszą się wam w sercu i pamięci jako niezwykłe doświadczenie.

Używaj zaklęć

Tym właśnie po kilku latach związku stają się niektóre wyrażenia. “Kocham Cię”, a nawet “cieszę się, że jesteś” 5 lat po ślubie brzmią dla niektórych jak sztuczne, wymyślone do filmu inkantacje. Z doświadczenia w gabinecie wiem, że potrzeba kilku tygodni, aby na nowo oswoić się z ich brzmieniem. Wówczas jest szansa, że do tych słów wróci treść, a relacja w związku na nowo ożywa.

Bądź tu i teraz a nie w przeszłości lub fantazji

Być może z biegiem czasu w waszym związku pojawiły się trudne do pogodzenia różnice. Najczęściej jednak nasze narastające w czasie rozczarowanie związkiem wynika z tego, że próbujemy żyć kiedy indziej lub z kimś innym – w czasie i z osobą istniejącą w naszych wyobrażeniach a nie w realności. Jeśli uda nam się wrócić do realności i z ciekawością zobaczyć, co naprawdę się w niej dzieje, zazwyczaj okazuje się, że jest co robić.

Zadbaj o wspólne rytuały lub aktywności

Gwoździem do trumny dla relacji jest pomysł, że to co ciekawe trzeba przeżywać osobno. Nie chodzi tu o zmniejszenie przestrzeni na indywidualne pasje. Jednak całkiem przyjemne jest odnalezienie lub wypracowanie sposobów na wspólne “spędzanie czasu”. Dla jednych będzie to całonocne oglądanie seriali w piątkowe noce, dla innych podróż z plecakami przez Indie. Doświadczenia zbliżają i jeśli chcemy budować więź, to są najlepszym na to sposobem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *