leczenie alkoholizmu w gdyni

Nowoczesne leczenie alkoholizmu. Jak to się robi w Gdyni?

Artykuł partnera.

Alkoholizm to jedna z najgroźniejszych i najczęściej pojawiających się chorób w Polsce. Co roku z tego powodu umiera około 12 tys. osób. Od 2000 roku spożywamy coraz więcej alkoholu. Wiąże się to z rosnącym zapotrzebowaniem na terapie alkoholowe. Jak w 2021 roku leczy się alkoholizm w Gdańsku i co zmieniło się w podejściu do samego rodzaju terapii?

Leczenie alkoholizmu kiedyś – przymus w zamkniętych ośrodkach

Leczenie alkoholizmu dawniej było kojarzone wyłącznie z przymusem. Jeszcze w okresie PRLu, alkoholicy nie byli traktowani z szacunkiem, a samą chorobę alkoholową uznawano za słabość. Zamknięte oddziały na NFZ w Gdyni zdecydowanie nie zachęcały do leczenia. Przepracowana kadra medyczna nie traktowała każdego z pacjentów indywidualnie. Każdemu z nich przepisywało się ten sam lek – wszywkę alkoholową, bez uwzględniania prywatnej historii choroby i stanu psychicznego alkoholika.

Pacjenci obsługiwani byli taśmowo – zabieg wykonywano szybko i bez dbałości o estetykę zaszycia. Ogólna atmosfera leczenia i mitu alkoholika-pijaka nie zachęcała chorych do podejmowania kroków w celu zerwania z nałogiem.

W ten sposób powyższe czynniki wpłynęły na coraz większy odsetek alkoholików w społeczeństwie. Od 2000 statystyki spożycia alkoholu wciąż rosną…

Jak wygląda leczenie alkoholizmu w Gdyni teraz?

Nieumiejętne leczenie alkoholizmu i coraz powszechniejszy dostęp do alkoholu wpłynęły na konieczność opracowania nowego rodzaju terapii. Badania nad chorobą alkoholową udowodniły, że alkoholizm jest chorobą nie tylko ciała, lecz również psychiki.

Choroba alkoholowa atakuje i ciało, i umysł chorego, dlatego leczenie alkoholizmu w Gdyni powinno być holistyczne (kompleksowe), a nieprzyjemne warunki w gdyńskich placówkach NFZ nie pomagają w rekonwalescencji i powrocie do równowagi psychicznej. Nowocześni terapeuci i lekarze wiedzą, że aby doprowadzić pacjenta do stanu abstynencji, należy połączyć siłę działań z kilku obszarów medycyny.

lekarz przed zabiegiem wszycia alkoholowego

Jednym z gabinetów stosujących nowoczesną metodę terapii jest przychodnia Nasz Gabinet Gdynia. Z informacji na ich stronie dowiedzieliśmy się, że od ponad 20 lat zajmują się kompleksowymi terapiami dla alkoholików.

Podejście nowoczesnej przychodni leczenia alkoholizmu

Kompleksowe podejście do choroby alkoholowej jest kluczem do stałej abstynencji. Nowoczesne ośrodki leczenia alkoholizmu w Gdyni różnią się od tych, zapamiętanych z dawnych czasów.

Przede wszystkim terapie alkoholowe nie odbywają się w oddziałach zamkniętych. Pozwala to alkoholikowi na utrzymanie dyskrecji leczenia i nie wymusza porzucenia swoich codziennych zadań, takich jak na przykład praca czy inne zobowiązania. Przymusowy odwyk w zamkniętej placówce nie jest dobrym podejściem, ponieważ sugeruje choremu, że jego leczenie odbywa się za karę.

Pacjent z chorobą alkoholową musi leczyć się dobrowolnie – sam zrozumieć swój problem, przyznać się do choroby, a następnie świadomie rozpocząć abstynencję. Separacja od “normalnego świata” wywoła w alkoholiku klaustrofobiczne uczucia, wskutek których może odczuwać potrzebę buntu i działania na przekór.

Prywatne przychodnie leczenia alkoholizmu posiadają specjalnie wykwalifikowaną i cierpliwą kadrę medyczną. Placówki tego typu muszą stale podtrzymywać swój wysoki poziom z uwagi na dużą konkurencję na rynku. Kadra zatrudniona w takich miejscach jest ich wizytówką, ponieważ to dla wysokiego poziomu obsługi, pacjent będzie skory zapłacić za wizytę.

Nowocześni pracownicy niepublicznych placówek mają również większą świadomość skutków i trudnego przebiegu choroby alkoholowej, dlatego wykazują dużo większą cierpliwość i szacunek dla każdego pacjenta.

Warto szukać pomocy

Leczenie alkoholizmu w Gdyni jest nieustannie rosnącą potrzebą, którą zaspokajają nowoczesne przychodnie. Ich przewagą jest podejście łączące w sobie leczenia ciała i umysłu alkoholika. Terapia opierająca się na wszywce alkoholowej (tzw. terapia awersyjna) i spotkaniach z terapeutą uzależnień może powstrzymać alkoholika od dalszego picia. Nie warto zniechęcać się ofertą placówek NFZ w Gdyni.

W leczeniu każdej choroby, w tym alkoholizmu, liczy się czas. Należy szukać dla siebie pomocy. Niepubliczne placówki oferują szybkie terminy, dzięki którym niektórzy alkoholicy znajdą ją na czas. Gdynia oferuje wiele możliwości leczenia alkoholizmu, dlatego szczególnie zachęcamy do podjęcia zdecydowanych kroków i rozpoczęcia terapii alkoholizmu, w którejś z prywatnych placówek oferujących wysoki poziom leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *