Nauka języka angielskiego przez piosenki i zabawy rytmiczne

Nauka języka angielskiego przez piosenki i zabawy rytmiczne

Piosenki i zabawy rytmiczne są doskonałym narzędziem do nauki nowego słownictwa. Teksty często zawierają proste, codzienne słowa i zwroty, które dzieci mogą łatwo przyswoić w czasie lekcji języka angielskiego dla dzieci.

Czy da się nauczyć dziecko języka angielskiego przez piosenki? Oczywiście, że tak! Dzieci uwielbiają śpiewać, tańczyć i bawić się, co sprawia, że nauka jest przyjemnością. Piosenki pomagają bowiem w rozwijaniu umiejętności słuchania i rozumienia mówionego języka. Przy muzyce i rytmice dzieci uczą się rozpoznawania dźwięków i akcentów językowych, łatwiej zapamiętują treść oraz mają szansę na lepsze zrozumienie intonacji w języku angielskim. Taka nauka języka angielskiego dla dzieci jest niezwykle motywująca.

W jaki sposób można wykorzystać muzykę do nauki angielskiego?

Tak, jak wspomnieliśmy rytm, piosenki i muzyka są doskonałym narzędziem do nauki języka angielskiego, ponieważ angażują uczniów w sposób przyjemny i kreatywny.

Piosenki pozwalają na rozwijanie umiejętności rozumienia ze słuchu. Np. uczniowie szkoły języka angielskiego dla dzieci Fabryka Języka słuchają tekstu piosenki i próbują zrozumieć treść oraz przekaz. Wysłuchana piosenka to także dobry materiał do zadawania pytań dotyczących tekstu.

Nauka słów piosenek to także możliwość do wdrażania gramatyki, gdyż  teksty zawierają różne struktury zdaniowe i konstrukcje językowe. Nauczyciel może wykorzystać piosenkę do omówienia konkretnej gramatycznej kwestii, tak aby dzieci mogły zobaczyć jej zastosowanie w praktyce.

Śpiewanie w języku angielskim pomaga w doskonaleniu wymowy i akcentu, z uwagi na fakt, że mali uczniowie z chęcią starają się naśladować sposób, w jaki śpiewa wykonawca. Ciekawe są także zabawy, kiedy to dziecko może tworzyć własne teksty do znanych melodii lub modyfikować istniejące teksty, tak aby dopasować je do konkretnej sytuacji lub tematu lekcji.

Pomimo tego, że piosenka jako taka nie powstała z myślą o lekcjach języka, a jej podstawową funkcją jest dostarczanie rozrywki, przekazanie historii, czy akompaniament do zabawy, to wykorzystanie jej jako środka dydaktycznego zdecydowanie wzbogaca lekcje angielskiego dla dzieci.

Piosenki dla dzieci – dostępne źródła

W obiegu funkcjonuje wiele dostępnych źródeł, które oferują zabawy rytmiczne i piosenki do nauki angielskiego dla dzieci. Wśród nich możemy wymienić, chociażby YouTube, na którym dostępne są liczne kanały edukacyjne, które zawierają piosenki i klipy w języku angielskim. Przykłady takich programów to „Super Simple Songs” czy „Cocomelon”.

Wśród najpopularniejszych piosenek, które od lat sprawdzają się do nauki angielskiego dla dzieci, znajdziemy „Twinkle, Twinkle, Little Star” – klasyczna piosenka z prostym słownictwem i melodyką, „Head, Shoulders, Knees and Toes” – uczy części ciała i jest doskonała do nauki ruchów, „The Wheels on the Bus” – zabawna piosenka o środkach transportu, „If You’re Happy and You Know It” – zachęca do wyrażania emocji i ruchu oraz stary, dobry „Old MacDonald Had a Farm”, która uczy małych słuchaczy o zwierzętach i dźwiękach, jakie wydają.

Zabawy rytmiczne w nauce angielskiego

Zabawy rytmiczne to równie ciekawy i sprawdzony sposób na uczenie się angielskiego, właśnie zwłaszcza dla dzieci. Rymowanki i łamańce językowe w języku angielskim to świetny sposób na naukę wymowy i poprawienie umiejętności naśladowania trudnych dźwięków. Gra Simon Says, w czasie której wydaje się polecenia w stylu „Simon says, jump!”, to świetny przykład zabawy, która wprowadza już kolejne pokolenie uczniów w znajomość poleceń i słów związanych z ruchem. Proste choreografie do piosenek w języku angielskim to kolejny sposób na rozwijanie umiejętności ruchu i zapamiętywania nowych słów.

Ukoronowaniem zajęć rytmicznych są małe przedstawienia, podczas których dzieci uczące się angielskiego, prezentują swoje umiejętności wokalne i taneczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *