Lekarz ginekolog bada kobietę

Naprotechnologia jako metoda leczenia niepłodności

Naprotechnologia to naturalna metoda leczenia niepłodności, która stanowi rozsądną alternatywę dla zapłodnienia in vitro. Umożliwia określenie przyczyny problemu z zajściem w ciążę, a polega na precyzyjnej obserwacji cyklu miesięcznego kobiety. Dla wierzących osób ogromne znaczenie ma fakt, że naprotechnologia odbywa się z poszanowaniem stanowiska Kościoła w kwestii prokreacji.

Podstawowe przydatne informacje

Niepłodność u kobiet wynika zazwyczaj z silnych zaburzeń hormonalnych, endometriozy macicy, nawracających torbieli jajników, anomalii owulacyjnych, zaawansowanego wieku, nieprawidłowości w budowie narządów rodnych, cukrzycy, zespołu Turnera, nadmiernego palenia papierosów, długiej ekspozycji na promieniowanie jonizujące, przebytej chemioterapii czy depresji. Leczenie tej niepożądanej dolegliwości z wykorzystaniem naprotechnologii opiera się zarówno na przeprowadzeniu szeregu drobnych zabiegów chirurgicznych, jak i na przyjmowaniu specjalnych preparatów hormonalnych. Ostateczny koszt zależy od kilku czynników – przede wszystkim rodzaju diagnozy, ale również zakresu zaleconych badań, czasu trwania terapii oraz konkretnej kliniki. Pełny cykl obejmuje około 24 miesiące i wymaga systematycznych wizyt lekarskich.

Trzy etapy leczenia

Naprotechnologia bazuje zawsze na modelu Creightona, który zakłada rzetelną obserwację kobiecego cyklu miesiączkowego. W pierwszym etapie zachodzi konieczność zapisywania na karcie pacjentki takich zmiennych, jak choćby ilość i objętość śluzu wypływającego z szyjki macicy, długość i obfitość krwawień z pochwy, regularność owulacji czy natężenie plamień międzyokresowych. Nierzadko przeprowadzane są też badania hormonalne i badania męskiego nasienia. Następnym istotnym krokiem jest analiza zgromadzonych danych połączona z testami laboratoryjnymi i działaniami zmierzającymi do uregulowania miesiączek. Dochodzi wówczas do ustalenia rzeczywistej przyczyny niepłodności i wdrożeniu leczenia ginekologicznego, hormonalnego, a nieco rzadziej chirurgicznego. Ostatni etap polega na podejmowaniu prób poczęcia dziecka poprzez odbywanie aktów seksualnych, a kończy się ewentualnym zajściem w ciążę.

Nieinwazyjność jako kluczowa zaleta

Skuteczność naprotechnologii przy diagnozowaniu przyczyn niepłodności małżeńskiej wynosi nawet 97%. Metoda ta gwarantuje efekt w postaci poczęcia nowego życia zwłaszcza u kobiet cierpiących na rozmaite zaburzenia hormonalne i owulacyjne. Nie sprawdza się natomiast w przypadku wszelkich defektów anatomicznych (uszkodzeń narządów płciowych), ponieważ znacząco niwelują one potencjał zdrowotny do rozmnażania. W trakcie terapii specjalista wykonuje głównie zabiegi naturalne, które nie ingerują w organizm kobiety, a przy okazji szanują poglądy religijne obu partnerów. Jedyne dopuszczalne techniki chirurgiczne to laparotomia (niewielkie nacięcie jamy brzusznej), laparoskopia (inaczej wziernikowanie) oraz histeroskopia (wprowadzenie endoskopu bezpośrednio do macicy). Moment zajścia w ciążę trzeba koniecznie skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://doktorginekolog.pl/service/leczenie-nieplodnosci-naprotechnologia/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *