Każdy pies potrzebuje od czasu do czasu kąpieli. Jej częstotliwość zależy od wielu czynników, między innymi od tego, czy zwierzak przebywa na co dzień w domu, czy też mieszka na podwórku. Jak jednak umyć pupila, aby cały proces przebiegł szybko i sprawnie? Przeczytaj i przekonaj się sam!
Podstawy dbania o higienę psa
Zwierzaki mieszkające w domach kąpie się przeważnie raz na tydzień, natomiast te przebywające na podwórku około raz do roku. Są to ogólne zasady, ponieważ tak naprawdę wszystko zależy od właściciela. Można wykorzystać w tym celu wannę albo brodzik, który ustawi się w ogrodzie i wypełni wodą. Trzeba oczywiście zdjąć z pupila wszelkie gadżety, takie jak szelki dla psów lub obroże.
Kąpiel krok po kroku
Na mycie psa najlepiej wybrać porę wieczorną, po ostatnim spacerze. Nie może on już bowiem wychodzić po kąpieli, a przynajmniej nie przez najbliższe od 3 do 4 godzin. Pupila należy namaczać od tyłu i powoli kierować się do przodu, korzystając z wody w temperaturze 37-39 stopni. Trzeba uważać zwłaszcza przy myciu pyska, gdyż nie powinno się zalewać oczu, uszu oraz nosa. Wystarczy tylko delikatnie nawilżyć te rejony, aby pupil nie wpadł w panikę lub się nie zachłysnął.
Odpowiednie kosmetyki
Następnie warto sięgnąć po szampony dla psów. Jest ich bardzo wiele, aby każdy właściciel znalazł coś odpowiedniego dla swojego zwierzaka. Niektóre dedykuje się konkretnej rasie, a inne danemu typowi sierści. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, co pozwoli uzyskać zadowalający efekt końcowy. Szampon nakłada się raz, dokładnie spłukuje, po czym następuje ponowna aplikacja kosmetyku i znowu dokładne płukanie. Pozwala to dokładnie oczyścić sierść oraz skórę z rozmaitych zanieczyszczeń i pozbyć się przykrego zapachu. Nie jest bowiem tajemnicą, że psy uwielbiają się tarzać i biegać po niekoniecznie sterylnych terenach.
Jeżeli posiada się pupila o długiej, problematycznej do rozczesania sierści, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej odżywki dla psów. Sprawi ona, że o wiele łatwiej będzie pozbyć się kołtunów i tym podobnych kłopotów. Dobry kosmetyk nie tylko ułatwia czesanie, ale również:
- chroni zwierzaka przed zbyt szybkim zabrudzeniem,
- nawilża i nadaje połysk,
- przyjemnie pachnie.
Pozbywanie się nadmiaru wody
Na koniec należy pozwolić psu na otrzepanie się, dzięki czemu stanie się nieco spokojniejszy. Niektóre psy podchodzą bowiem dosyć nerwowo do kąpania. Następnie otula się zwierzaka ręcznikiem, aby wycisnąć z jego sierści nadmiar wody. Świetnie sprawdzają się egzemplarze wykonane z mikrofibry, ponieważ doskonale chłoną wilgoć i są przyjemne w dotyku.
Ostatni etap to suszenie. Warto już od szczeniaka przyzwyczajać psa do obecności suszarki. Pierwszym razem może się to okazać nieco problematyczne, ale z czasem pupil na pewno się przyzwyczai. Na początku ustawia się sprzęt na wolne obroty, jakie później stopniowo się zwiększa, w zależności od reakcji zwierzaka. Suszenie powinno następować od tyłu do przodu i polegać na dosyć dynamicznych ruchach, które pozwolą na zapobiegnięcie przegrzania skóry. Powinno się bardzo uważać podczas tej czynności, gdyż łatwo jest zrobić pupilowi krzywdę i wtedy już na pewno nie zaufa suszarce.
Pielęgnacja sierści po kąpieli
Po każdym myciu powinno się dokładnie wyczesać swojego zwierzaka. W tym celu stosuje się rozmaite szczotki dla psów. Odpowiedni model wybiera się w oparciu o:
- rasę pupila,
- długość i rodzaj sierści,
- obecność lub nie podszerstka.
Warto mieć więcej niż jeden egzemplarz. Wynika to z tego, że zupełnie inna jest sierść na plecach, a inna na łapach, czy też na brzuchu. Większość psów uwielbia czesanie, które jest ich ulubionym elementem pielęgnacyjnej rutyny. Trzeba jednak pamiętać, aby robić to delikatnie i bez pośpiechu, aby nie zniechęcić zwierzaka.