Zdajemy sobie sprawę, że są emocje mają wpływ na nasze decyzje. Jednak jest oprócz ich rodzajów również skala w ich odczuwaniu. Są osoby, które o wiele szybciej potrafią określić jaka emocja na nie działa. Inne dopiero po chwili odkryją, że to co czują nazywa się przygnębienie albo radość. Inaczej samoświadomość emocjonalna.
Introspekcja psychologiczna
To zaglądanie w głąb siebie i analizowanie własnych uczuć. Osoby obdarzone szczególnym talentem do odczytywania swoich pragnień i znają głos własnego serca potrafią wyrażać się na temat uczuć. Ich mądrość nieświadomości jest specyficzna, objawia się często poprzez twórczość literacką, potrafią się posługiwać metaforą czy symboliką.
Żyjemy i nawet o tym nie wiemy
Sam Zygmunt Freud podkreślał, że życie emocjonalne jest często poza naszą świadomością. Objawy strachu występują przed uświadomieniem sobie o nim. Ile razy jest tak, że wydaje nam się, że widzieliśmy gdzieś już to coś. Jednak za żadne skarby nie przypominamy sobie gdzie, a w końcu zaczynamy w to wątpić. Jakkolwiek pozostaje do takiej sprawy/rzeczy sentyment i dlatego wybierzemy raczej coś co wydaje nam się bliskie. To jest pamięć poza świadomością.
Istnieją dwa poziomy emocji jeden to ten, który pozostaje w czeluściach podświadomości a drugi przechodzi do świadomości. Rejestruje go kora w płacie czołowym. Jednak to co się dzieje pod świadomością ma też wpływ na nasze postępowanie, postrzeganie świata i życie codzienne.
Źródła:
- http://wildtreewellness.com/emotions/
- https://www.2knowmyself.com
- http://www.dana.org/
Mam znajomą koleżankę, która żyje emocjami. Cały czas żyje w celu osiągania ich. Niekiedy wydaje mi się to wyniszczające ale ona nie może znaleźć miejsca dla siebie i szuka dalej wrażeń.
Ja jestem strasznie emocjonalne ale na szczęście zdaje sobie z tego sprawę. Czasem staram się z tym walczyć ale nie wiem czy to dobry pomysł. Niekiedy udaje mi się nie postępować tak jak dyktują emocje. Później nie dręczy mnie myśl, że postąpiłam bez przemyślenia.