kobieta i mezczyzna - przyjaciele. Miłość przyjacielska.

Miłość przyjacielska – jak wygląda i czy istnieje?

Przyjaciel to bliska nam osoba, którą darzymy zaufaniem i sympatią. Jest to osoba, której nie boimy się zwierzyć ze swoich problemów i strapień. Uwielbiamy spędzać z nią czas i możemy liczyć w każdej chwili na jej pomoc. Relacja przyjacielska jest relacją bardzo bliską. Ma jednak swoje granice, które niejednokrotnie zostają przekroczone – zwłaszcza w przyjaźni kobiety z mężczyzną. Czy istnieje miłość przyjacielska? Jak to z nią jest? Temu zagadnieniu poświęcimy dzisiejszy artykuł.

Miłość przyjacielska – co to?

Zdania na temat tego, czy przyjaźń damsko-męska istnieje są podzielone. Opinie są zupełnie odmienne. Niektórzy zdecydowanie twierdzą, że taka forma przyjaźni wystąpić nie może. Z kolei inni twierdza, że miłość przyjacielska, opierająca się na czystej przyjacielskiej relacji, jest możliwa.

W dzisiejszych czasach to jest tak, że jeśli mężczyzna powie sowim kolegom, że ma przyjaciółkę, oni natychmiast uznają, że to relacja uczuciowa i nowy związek, którym kolega się jeszcze nie pochwalił. Owszem, pewnie trudno wyobrazić sobie przyjaźń kobiety i mężczyzny, ale czy miłość przyjacielska nie jest możliwa?

Jak odróżnić przyjaźń od miłości?

przyjaźń damsko-męska. Miłość przyjacielska.
Źródło: pexels.com

Przerodzenie się przyjaźni damsko-męskiej w miłość jest możliwe. Zdarzyć się może tak na przykład w chwili, gdy przyjaciele borykają się z samotnością, mają trudny okres w życiu lub kryzys w związku. W takich sytuacjach pojawia się spore ryzyko, że przyjaźń między osobami płci przeciwnej zamieni się z czystej naturalnej miłości przyjacielskie, w pożądanie i miłość o charakterze związku.

Granica między przyjaźnią i miłością jest bardzo cienka. Jak zatem ją odróżnić?

Na pewno jeśli uważasz swoją relację z osobą płci przeciwnej za związek i oczekujesz od tej osoby pełnej wyłączności, odczuwasz zazdrość i pożądanie to niestety, ale jest to oszukiwanie samego siebie i drugiej osoby. Należy wówczas zastanowić się czy określenie „przyjaźń” nie jest używane wyłącznie po to, aby zaspokoić czujność drugiej osoby, i nie jest pewną formą oszukiwania samego siebie.

Owszem występują przypadki, w których mężczyźni przyjaźnią się z kobietami, a kobiety z mężczyznami i forma tej relacji jest to czysta miłość przyjacielska, bez żadnego erotycznego podtekstu. Jednak nie każdej relacji przyjacielskiej od początku do końca udaje się to osiągnąć.

Miłość przyjacielska czy miłość partnerska?

Większość osób jest w stanie rozpoznać moment, w którym pewne granice zostaną przekroczone. Jeśli to nastąpi, warto być szczerym z druga osobą, ale też postępować w zgodzie z samym osobą. Trzeba zrozumieć swoje uczucia. Rachunki zysków i strat niewiele pomogą, a wręcz przeciwnie. Jak to mówią, serce nie sługa, i niekiedy postępuje zupełnie inaczej niż nakazuje nasz mózg.

Podjęcie decyzji o wyznaniu własnych uczuć swojemu dotychczasowemu przyjacielowi, tudzież przyjaciółce, może wiązać się z ryzykiem i wieloma konsekwencjami, jak chociażby utratą kontaktu z osoba na której nam zależy. Tak naprawdę ryzyko jest spore, ale korzyści wynikające z jego podjęcia mogą być warte wszystkiego.

Kiedy to już nie jest miłość przyjacielska?

Przyjaźń między mężczyzną a kobietą nie należy do prostych relacji i jest niezwykle ryzykowana. Są sytuacje, w których stwierdzić można, że to już nie jest tylko przyjaźń, a jednak coś więcej. Do takich sytuacji zaliczyć można:

  • pragnienie posiadana drugiej osoby na wyłączność;
  • pociąg seksualny;
  • uczucie wyjątkowości – przyjaźń powinna być naturalną, „normalną” relacją;
  • euforie, np. z powodu wyjścia przyjaciółki/przyjaciele z kimś innym;
  • zazdrość;
  • bezustanna potrzeba przebywania z drugą osobą;
  • doświadczenie intymne – owszem można rozmawiać na różne intymne tematy, nawet trzeba. Jednak, gdy w rozmowach tych występuje erotyzm, coś dzieje się nie tak.

Przyjaźń i miłość przyjacielska powinny być świadomymi uczuciami. Jednak nad uczuciami trzeba panować i na bieżąco rozeznawać, czy nic się nie zmienia. Warto być w przyjaźni damsko-męskiej uczciwym – tak wobec drugiej osoby, jak i samego siebie.

Każda przyjaźń jest inna, a stworzenie silnej więzi damsko-męskiej, opierającej się wyłącznie na przyjaźni, jest możliwe. Miłość przyjacielska wcale nie musi przerodzić się w związek partnerski – pamiętajmy o tym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *