Czy niewielki metraż pokoju to powód by nie móc go ładnie zaaranżować? Otóż nie. Istnieje coraz więcej rozwiązań, dzięki którym meble nie zabierają potrzebnej przestrzeni. Jednym z nich są znane od dawna piętrowe łóżka, cenione za swoją funkcjonalność i coraz ładniejszy wygląd.
Zalety posiadania łóżka piętrowego
Łóżko piętrowe to nie tylko dwa miejsca do spania, jedno u góry, drugie na dole. Coraz bardziej popularny jest mebel w rodzaju antresoli – na górze łóżko, na dole biurko, komoda lub szafki do przechowywania. To dobre rozwiązanie dla jednego dziecka, a nawet osoby dorosłej. Jakie są plusy łóżek piętrowych? Jest ich kilka:
- oszczędzają przestrzeń,
- są atrakcją dla dzieci,
- mogą być miejscem do zabawy,
- są kawałkiem własnej przestrzeni.
Łóżko piętrowe zajmie połowę mniej miejsca, niż dwa osobne. Nie trzeba go rozkładać przed spaniem, można postawić w dowolnej lokalizacji, by zajmowało jak najmniej przestrzeni. Za to łóżko na antresoli pozwala często na dowolną aranżację przestrzeni pod nim, dla dzieci może to być mała bawialnia, dla dorosłych miejsce do odpoczynku np. w fotelu. W bardzo małych mieszkaniach łóżko pod sufitem może pełnić rolę sypialni, za to na dole może być salonikiem dla gości ze stolikiem i krzesłami.
Kto śpi na górze, a kto na dole? Kiedy zamiana? Łóżko piętrowe jest niewątpliwie atrakcją dla dzieci, czymś ciekawym i wzbudzającym emocje. Możliwość wchodzenia po drabince lub schodkach bez kontroli rodziców, daje poczucie „dorosłości”. Przypomina również ćwiczenia z równowagi na wysokości i wspinania.
Łóżko może być miejscem do zabawy, wystarczy zawiesić na nim koc, by powstał namiot czy tajna baza. Zaprosić zabawki, by zrobić im domek, Łóżko piętrowe daje poczucie odrębnej przestrzeni dla każdego dziecka. Miejsca, gdzie może robić to co chce i gdy jest taka potrzeba, pobyć trochę w samotności.
Jakie łóżko piętrowe wybrać?
Przy wyborze łóżka piętrowego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania, a co za tym idzie bezpieczeństwo. Deski muszą być mocne a płyty wiórowe trwałe i wytrzymałe. Nie ma się co oszukiwać – łóżko nie będzie służyło tylko do spania. Farba, którą zostało pomalowane powinna posiadać odpowiednie certyfikaty i spełniać wymagane normy. Dla bezpieczeństwa konieczna jest barierka na górnym poziomie.
Istotną sprawą są wymiary łóżka. Dla dzieci warto kupić większe, ponieważ maluchy szybko rosną, a mebel ma posłużyć na lata. Szczególnie przy zakupie łóżka na antresoli warto dobrze przyjrzeć się wymiarom, ponieważ niektóre zestawy są bardzo duże. Zamiast oszczędzić przestrzeń, zabiorą jej tyle, ile wystarczyłoby osobno dla łóżka i np. dwóch, wielkich szaf. Taki zakup ma sens tylko przy dużej przestrzeni.
Należy zwrócić uwagę na odległość górnego łóżka od sufitu oraz między dwoma poziomami. Powinna ona wynosić około 90-100 cm. Dziecko musi swobodnie nie tylko leżeć, ale również siedzieć na materacu. Ważny jest też maksymalny ciężar, który stelaż łóżka może unieść.
Łóżko piętrowe dla każdego?
Dla każdego, kto lubi ergonomiczne a zarazem ciekawe rozwiązania. Wybór na rynku jest bardzo duży, więc każdy znajdzie mebel dostosowany do swoich potrzeb. Warto jednak pamiętać, że na wysokości nie powinny spać małe dzieci, ponieważ niezależnie od umocowanej barierki, mogą spaść (ich fantazja w zabawach nie zna granic). Równie niebezpieczne dla maluchów mogą okazać się schody (często ze względu na oszczędność miejsca schody mają niewielkie stopnie) lub śliska drabinka. Niektóre łóżka są przeznaczone dla dzieci dopiero od 7 lat.
Łóżko piętrowe to doskonały sposób na oszczędzenie przestrzeni. Warto wybrać solidny i bezpieczny mebel, by długo cieszyć się jego funkcjonalnością i wyglądem.
Sprawdź też łóżka piętrowe w lanomeble.pl.