Przed Tobą wybór kurtki na jesień lub zimę? Zwróć uwagę nie tylko na fason i kolor, ale również materiał, z jakiego została uszyta – on również w bardzo dużej mierze przyczynia się do jej trwałości oraz komfortu, jaki odczuwamy w czasie jej noszenia. To rodzaj materiału również znacząco może podnosić cenę kurtki męskiej.
Czy materiał ma znaczenie?
Kurtki męskie na jesień i zimę różnią się rodzajem zastosowanego materiału zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Znaczenie ma również sama podszewka. O tych kwestii zależy czy okrycie dobrze ogrzewa, zapewnia odpowiednią wentylację i chroni przed wiatrem i deszczem. Dokonując zakupu kurtki na jesień czy zimę chodzi nam przede wszystkim o to, aby było nam w niej ciepło. Kurtka więc nie powinna również przemakać i przepuszczać wiatru.
Rodzaje zastosowanych tworzyw – materiały naturalne
Najczęściej zastosowanym materiałem na zewnątrz jest poliester, poliamid, nylon, wełna lub bawełna. Każdy z nich ma zalety, ale również wady. Naturalne materiały takie jak bawełna oraz wełna przede wszystkim zapewnią właściwą termoregulację, ale w przypadku bawełny możemy zapomnieć o ochronie przed deszczem i jest to również materiał, który się szybko gniecie. Taka kurtka nie będzie długo dobrze wyglądać. Wełna świetnie grzeje, nie gniecie się, zapewnia dość dobrą ochronę przed deszczem, ale nie na długo. Poza tym kurtki wełniane są zdecydowanie droższe, tak samo zresztą jak kurtki uszyte z naturalnej skóry czy futra.
Tworzywa sztuczne i mieszanki
Sztuczne materiały takie jak poliester, poliamid czy nylon zapewniają dobrą nieprzemakalność, ochronią przed wiatrem, ale zdecydowanie gorzej wygląda termoregulacja – nie bez powodu kurtki sportowe posiadają dodatkowe, siateczkowe wywietrzniki w najbardziej newralgicznych miejscach. Są jednak lekkie i dość wytrzymałe. Kurtki męskie mogą być również wykonane z mieszanek tych materiałów, np. poliestru lub poliamidu z domieszką bawełny.
Kurtka od środka
Także wypełnienie kurtki męskiej może być różne – sztuczne i naturalne. Sztucznym tworzywem jest zazwyczaj poliester, który jest lekki i przede wszystkim wskazany dla alergików. Naturalne materiały takie jak bawełna, wełna lub pierze są mogą być nieco cięższe, a ich wadą jest także to, że chętnie łapią i zatrzymują wilgoć. Pierze może powodować uczulenie.
Wewnętrzna podszewka
Bywają poliestrowe, wiskozowe oraz bawełniane. Te pierwsze nie przepuszczają powietrza, a podszewki bawełniane zapewniają odpowiednią termoregulację.
Rodzaj materiałów a cena
To zazwyczaj cena jest głównym wyznacznikiem dobrej kurtki i tym samym materiał. Kurtki z tworzyw sztucznych są znacznie tańsze od tych wełnianych czy skórzanych, ale również ich wytrzymałość jest znacznie lepsza. Zakupując kurtkę warto także sprawdzić, jak wygląda jej pielęgnacja. Najwygodniejsze są te, które można prać w pralce, w przeciwnym wypadku musimy doliczyć koszty pralni chemicznej, co nie dla wszystkich jest wygodnym rozwiązaniem. Jeśli więc poszukujemy okrycia na jeden sezon, to zdecydowanie nie warto przepłacać.