Jazda na autostradzie to nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych kierowców. Wymaga ona ciągłego skupienia, wysokiej odporności na stres oraz wystarczającej pewności siebie. Mnogość nietypowych manewrów oraz wysoka prędkość poruszania się mogą być trudnością dla osób, które na co dzień nie poruszają się po drogach szybkiego ruchu.
Dlaczego nauka jazdy na autostradzie jest tak ważna?
Głównym powodem jest bezpieczeństwo swoje oraz innych kierowców. Przy wysokich prędkościach spowodowanie wypadku zawsze będzie wiązało się z poważnym nieszczęściem, dlatego powinno się być pewnym podczas wykonywania każdego działania w trakcie jazdy na autostradą. Odpowiednie wyczucie oraz podejmowanie poprawnych decyzji to umiejętności, które trzeba wypracować przez wiele lat doświadczenia. By skrócić ten okres przydatne będzie jednak wsparcie instruktora. Taki kurs zadba o poprawienie umiejętności poruszania się po autostradzie i bezpośrednio przełoży się na bezpieczeństwo jazdy.
Akcja Autostrady Wielkopolskiej
O wspomnianą wcześniej pewność i bezpieczeństwo jazdy zadba akcja prowadzona przez Autostradę Wielkopolską – „Kurs jazdy na autostradzie”. Polega na prowadzeniu lekcji teoretycznych oraz praktycznych z poruszania się po drogach szybkiego ruchu. Akcja jest przeznaczona zarówno dla przyszłych, jak i aktualnych kierowców, którzy są chętni do dopracowania swoich umiejętności. Kurs jest w pełni realizowany za pośrednictwem profesjonalnych Ośrodków Szkoły Jazdy. Autostrada Wielkopolska SA jako pierwsza w naszym kraju uruchomiła kurs jazdy na autostradzie, argumentując to chęcią dbania o bezpieczeństwo jazdy na drogach. Czekamy na odzew innych zarządców autostrad oraz dróg ekspresowych w Polsce.
Korzyści skorzystania z akcji
Raport ARC Rynek i Opinia mówi, że aż 66% kierowców dopuszcza się popełnia błędy, podczas jadąc autostradą. Wynika z tego, że sporo kursantów nie zdążyła nauczyć się jazdy taką drogą podczas nauki do egzaminu na prawo jazdy. Oprócz tego połowa badanych wskazała, że praktyczne przygotowanie w trakcie trwania kursu zwiększyłoby ich pewność jazdy oraz poziom bezpieczeństwa na autostradach. Kurs jazdy na autostradzie ma więc za zadanie zwiększyć umiejętności prowadzenia w tego typu warunkach, zaprezentować w praktyce zastosowanie odpowiednich manewrów oraz wskazać przepisy ruchu, które obowiązują na drogach szybkiego ruchu.
Autostrada w kursie prawa jazdy
Prowadząc kursantów, za każdym razem wyjeżdżam z nimi na autostradę lub drogę ekspresową tak, by każdy spróbował swoich sił oraz nabył doświadczenia w warunkach jazdy ponad 100 km/h. W praktyce wykonujemy niezbędne na drodze szybkiego ruchu manewry oraz próbujemy się oswoić z nietypowymi warunkami poruszania się na drodze dwupasmowej dwujezdniowej. Zależy mi na przekazaniu wiedzy o różnych rodzajach zjazdów oraz co robić w momencie, gdy przegapiło się jeden z nich. Wykonanie pętli to pozornie łatwa umiejętność, ale wielu doświadczonych kierowców nie zawsze sobie umie poradzić. Rzadko kiedy szkoły decydują się na wyjeżdżanie z kursantami na autostradę lub drogę ekspresową, ale wiem, jak bardzo ważna jest to umiejętność, więc zapewniam co najmniej jeden wyjazd na drogę szybkiego ruchu w obrębie kursu. Szczegóły specyfiki kursu na autostradzie dostępne są między innymi na stronie naukajazdy-poznan.eu
Zasady bezpiecznej jazdy na autostradzie
Funkcjonuje paręnaście zasad, które warto wymienić. Są to podstawowe reguły prowadzenia pojazdu na drodze szybkiego ruchu. Kilka z nich jest zapisana w kodeksie ruchu drogowego, a inne wynikają z ograniczonych możliwości samochodów, które również powinno się brać pod uwagę podczas jazdy.
Odpowiednia prędkość
Należy pamiętać, że nowych kierowców obowiązuje tzw. okres próbny, podczas którego trwania nie mogą przekraczać prędkości 100 km/h. Standardowe ograniczenia prędkości to:
- 140 km/h dla samochodów osobowych, motocykli oraz innych pojazdów do 3,5 t
- 100 km/h dla autobusów
- 80 km/h dla pozostałych pojazdów oraz zespołów pojazdów (np. dla TIR-ów)
Płynność jazdy
Powinno się dostosować prędkość jazdy tak, by uniknąć gwałtownego hamowania, które z kolei wymagałoby później przyspieszenia. Oprócz tego warto także zwrócić uwagę na warunku pogodowe oraz dopasować do nich swój styl i prędkość jazdy.
Bezpieczny odstęp
Należy pamiętać, że gwałtowne hamowanie może się jednak przytrafić, więc odpowiednio wcześniej warto to przewidzieć i zachować wystarczającą odległość od samochodu jadącego tym samym pasem. W tym przypadku również koniecznie należy wziąć pod uwagę aktualne warunki atmosferyczne i odpowiednio jeszcze bardziej zwiększyć odległość w razie potrzeby.
Umiejętne wyprzedzanie
Zachowanie odpowiedniej ostrożności jest w tym przypadku kluczowe. Ciągłe sprawdzanie lusterek to podstawowa zasada. Oprócz niej warto jeszcze zwrócić uwagę, by zamiar wykonania manewru wyprzedzania był wystarczająco długo sygnalizowany oraz by skończyć go dopiero po stosunkowo dalekim wyminięciu wyprzedzanego samochodu, żeby nie zajechać mu drogi. Należy też zaznaczyć, że tylko lewy pas służy do wyprzedzania oraz że nie powinno się po nim poruszać podczas standardowej jazdy.
Włączanie się do ruchu
Umiejętne korzystanie z pasa rozbiegowego to podstawowa umiejętność, którą powinien zdobyć|nabyć każdy uczestnik kursu. Włączenie się do ruchu na autostradzie wymaga osiągnięcia prędkości innych pojazdów, co może być problematyczne dla tzw. niedzielnego kierowcy. Jest to jednak istotna sprawa, by zachować pełne bezpieczeństwo poruszania się na drodze szybkiego ruchu.