dziewczyna czytająca książkę

Książki dla młodzieży, czyli jak zachęcić nastolatka do lektury

W dobie internetu i multimediów czytanie stało się o wiele mniej „modną” i popularną rozrywką młodzieży, niż miało to miejsce jeszcze dwa pokolenia wcześniej. Jednak literatura nie musi przegrywać ze smartfonem – tym bardziej, że ciekawe książki dla młodzieży nie należą do rzadkości.

Wybór na rynku czytelniczym jest obecnie większy niż kiedykolwiek wcześniej. Co jednak zrobić, kiedy brakuje chęci? Oto porady, które sprawią, że wartościowe książki dla młodzieży na stałe wpiszą się w listę ulubionych rozrywek Twojego dziecka.

Ciekawe książki dla młodzieży nie istnieją?

Bardzo wiele młodych ludzi traktuje książki jako niemalże synonim słowa “nuda”. Na taki stan rzeczy wpływ ma oczywiście wszechobecna cyfryzacja, ale również wychowanie i nawyki. O ile starsze pokolenia miłość do książek często wręcz “wyssały z mlekiem matki”, o tyle tzw. pokolenie “Z” bardzo często potrzebuje zachęty, aby czytać. Jeśli w przypadku Twojego nastolatka nawet najlepsze książki dla młodzieży to za mało, postaraj się przede wszystkim pokazać mu korzyści z czytania. Do tych, które młody człowiek z pewnością doceni, należy rozwój słownictwa oraz możliwość “szpanowania” wyczytanymi ciekawostkami wśród znajomych, a także… na lekcjach.

Najlepsze książki młodzieżowe bronią się same – jeśli wiec już uda Ci się skłonić dziecko do lektury, jest spora szansa, że wciągnie się w to hobby! Tym bardziej, że polecanie książki dla młodzieży to niejednokrotnie serie, które wciągają na długie miesiące, a nawet lata. Najpierw warto jednak zadbać o systematyczność – np. poprzez wprowadzenie codziennej „godziny dla lektury”.

Książki młodzieżowe, które warto przeczytać

Czyli które? Pewnie każdy z nas w młodości ulubione tytuły, a książki dla młodzieży o miłości pochłaniał z wypiekami pod kołdrą. Co warto polecić dziecku? Zadbaj o to, by na jego półce znalazły się zarówno najnowsze, polecane książki dla młodzieży, jak i klasyka. Dzięki temu nastolatek jednocześnie kształtuje swój gust czytelniczy i wyrabia własne, indywidualne upodobania.

Zanim jednak samodzielnie wybierze ulubione i najlepsze książki młodzieżowe, niech waszym zwyczajem domowym staną się rozmowy o literaturze. Polecajcie sobie książki i wybierajcie je dla siebie wzajemnie (także dziecko dla Ciebie!). Mówcie o swoich spostrzeżeniach i upodobaniach, a także wspólnie oceniajcie książki. Najłatwiejszym sposobem zachęcenia nastolatka do lektury jest bowiem przykład, jaki stale obserwuje! Miłych i owocnych lektur!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *