Kompetencje miękkie

Kompetencje miękkie – sposób na osiągnięcie sukcesu! 3 uniwersalne kompetencje miękkie, które warto posiadać

Artykuł sponsorowany.

Posiadanie predyspozycji do pracy w zespole to wymaganie pojawiające się w niemal każdym ogłoszeniu o pracę. Podobnie jest z prowadzeniem firmy – jej właścicielowi przyda się jednak również kreatywność i dobra organizacja czasu. Wymienione cechy to przykłady cennych umiejętności miękkich. Zastanawiasz się, czym są kompetencje miękkie i jak mogą Ci one pomóc w pracy lub biznesie? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Czym są kompetencje miękkie?

Kompetencje miękkie (nazywane też umiejętnościami miękkimi lub interpersonalnymi) to zestaw cech charakteru, predyspozycji i umiejętności przydatnych podczas współpracy z innymi osobami. Umiejętności miękkie często przeciwstawiane są kompetencjom twardym, czyli technicznej wiedzy niezbędnej do wykonania konkretnych zadań. 

Skoro kompetencje miękkie są zaliczane do cech osobowości, to czy możliwe jest ich rozwijanie? Tak – i warto nad nimi pracować, ponieważ są one pożądane nie tylko przez pracodawców, ale również w biznesie.

Umiejętności komunikacyjne – dlaczego są istotne?

Prowadząc firmę czy wykonując zadania jako pracownik, każdego dnia komunikujesz się klientami, współpracownikami, kontrahentami i przełożonymi. Od efektywności tej komunikacji wiele zależy – niemal każdą sprawę można załatwić szybciej i lepiej, komunikując swoje oczekiwania czy zamiary w sposób jasny oraz z uwzględnieniem perspektywy drugiej osoby. Zdolności komunikacyjne wpływają zarówno na jakość relacji w miejscu pracy, jak i wyniki finansowe. 

Kompetencje miękkie

Jak ćwiczyć umiejętność komunikacji? Słuchaj aktywnie, nie wzbraniaj się przed stawianiem się w pozycji drugiego rozmówcy i ćwicz różne style komunikacji – niektóre osoby preferują zwięzłe, konkretne komunikaty, podczas gdy dla innych bardzo istotna jest empatia.

Kreatywność – jak ją rozwijać?

Jak radzić sobie z trudnymi problemami, tworzyć innowacyjne produkty i zdobywać nowych klientów? Kluczem jest kreatywność, czyli zdolność do znajdowania nowych, nieoczywistych oraz oryginalnych rozwiązań. Dzięki kreatywności możliwa jest innowacja – to czynnik, który często zapewnia firmom przewagę konkurencyjną. Kreatywność przydaje się jednak również w wielu innych sytuacjach, także w codziennym życiu. Według badań osoby kreatywne często są szczęśliwsze i czują się bardziej spełnione.

Jak rozwinąć swoją kreatywność? Pomysłowość i inwencję możesz ćwiczyć, codziennie szukając nowych inspiracji, często uczestnicząc w burzach mózgów czy nie unikając nowych wyzwań. Istotnym aspektem kreatywności jest również wiedza – aby skutecznie łamać reguły, najpierw trzeba je poznać.

Zarządzanie czasem – jak lepiej wykorzystać każdy dzień?

Prowadzenie firmy to duże wyzwanie – konieczność koordynacji zadań i pracy zespołu wymaga od każdego przedsiębiorcy doskonałej organizacji czasu. Umiejętne zarządzanie czasem pozwala osiągnąć więcej, efektywnie pracować, a także uniknąć zbędnego stresu – łatwiej się zrelaksować, gdy wszystko jest dopięte na ostatni guzik. 

Istnieje wiele technik i ćwiczeń, które pomagają w lepszym planowaniu czasu. Zacznij od treningu skupiania się jedynie na wykonywanej aktualnie czynności – wyeliminuj ze swojego otoczenia potencjalne rozpraszacze. Wypróbuj również narzędzia, które pozwolą Ci lepiej planować wykonanie zadań. Przykładami są choćby tradycyjny kalendarz, różne aplikacje czy tzw. matryca Eisenhowera. 

Kompetencje miękkie

Chcesz dowiedzieć się więcej o rozwijaniu kompetencji miękkich? Sprawdź program mentoringowy dla przedsiębiorców. Ewa Błońska jako mentor biznesowy i doradca dla małych firm kieruje swoją ofertę zarówno do przedsiębiorców, jak i osób zamierzających zmienić karierę, by spróbować swoich sił w biznesie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *