Artykuł sponsorowany.
Gabor Mate definiuje traumę jako wewnętrzną ranę, która stale nam towarzyszy, a powstała wskutek bolesnych przeżyć. Według słynnego lekarza trauma nie jest tym, co nam się przydarzyło, lecz tym, co dzieje się w nas wskutek tego doświadczenia. Uraz psychiczny pozostaje głęboko osadzony w naszym układzie nerwowym, umyśle i ciele. Cechuje go trwałość. Trauma nie znika, mimo że już od dawna nic nam nie zagraża i znajdujemy się w bezpiecznym miejscu. Jak można się z nią uporać?
Trauma przez duże i małe t
Trauma nie jest kłótnią z przyjaciółką ani koniecznością dojechania do pracy komunikacją zastępczą. Wspomniane zdarzenia to tylko niedogodności. Trauma zaś to głęboka i trwała rana psychiczna, która pozostawia po sobie ślad w ciele, układzie nerwowym, umyśle, emocjach i relacjach społecznych.
Psycholodzy wyróżniają traumę przez wielkie i małe t. Pierwsza z nich to duże i groźne zdarzenie, np. powódź, która odebrała nam dorobek całego życia. Trauma przez małe t nie jest tak spektakularna i jednoznaczna, dlatego często przechodzi niezauważona. Tę definicję doskonale spełnia dorastanie w rodzinie, w której panował chłód emocjonalny. Paradoksalnie, to właśnie trauma przez małe t częściej pozostawia w nas głęboki uraz psychiczny, ponieważ pozostaje nieuświadomiona, nienazwana i nieprzepracowana. Podczas gdy do ofiar powodzi wsparcie płynie z różnych stron.
Najczęstsze przyczyny traumy
Traumę może spowodować m.in.:
- dorastanie w rodzinie skażonej przemocą,
- wychowywanie przez narcystycznego rodzica,
- gwałt,
- wypadek komunikacyjny,
- klęska żywiołowa,
- napaść na ulicy,
- przemoc w związku,
- intensywne wypadanie włosów, którego nie udaje się powstrzymać, mimo wdrożonych kuracji. Zdarzenie nie zawsze zagraża życiu, ale jest źródłem silnego cierpienia dla konkretnej osoby.
Objawy traumy, na które warto zwrócić uwagę
Objawy traumy obejmują:
- problemy z pamięcią i koncentracją,
- ciągłe pobudzenie i wypatrywanie sygnałów o niebezpieczeństwie,
- wycofanie i izolację społeczną,
- impulsywność i silne reakcje emocjonalne nieadekwatne do sytuacji,
- zaburzenia snu,
- zaburzenia odżywiania,
- depresję,
- zaburzenia lękowe i ataki paniki,
- flashbacki (zaburzenia percepcji, które mają postać natrętnych myśli i obrazów, a są wyzwalane przez dźwięki, obrazy, zapachy, smaki i dotyk),
- samookaleczenia,
- depersonalizację,
- życie w ciągłym stresie, co jak podaje Gabor Mate w Micie normalności, zwiększa ryzyko nowotworów i chorób autoimmunologicznych,
- utratę zainteresowania pracą, wychowywaniem dzieci i hobby,
- diametralne zmiany w ubiorze – np. noszenie luźnych ubrań przez ofiary gwałtu.
Od czego zależy nasze zachowanie po trudnym zdarzeniu?
Konsekwencje traumy są różne, bo każdy/-a inaczej przeżywa to samo trudne i zagrażające zdarzenie. Reakcja zależy od jego/jej wcześniejszych doświadczeń, odporności psychicznej, temperamentu i sieci wsparcia społecznego.
Zauważono, że osoby, które opowiedziały komuś o swoim bolesnym przeżyciu, a ich emocje zostały uprawomocnione, lepiej radzą sobie z tą trudną sytuacją. Ich życia nie zatruwa bowiem toksyczny wstyd, który często towarzyszy milczeniu i braku zrozumienia ze strony najbliższych.
Terapia traumy podniesie jakość Twojego życia
Terapia traumy może Ci pomóc w powrocie do równowagi emocjonalnej i pełni zdrowia. Najlepsze rezultaty przynosi wówczas, gdy nie tylko opiera się na aspekcie poznawczym, ale też na pracy z ciałem. Możesz zapisać się na terapię traumy online, klikając w link https://www.twojpsycholog.online/nasze-specjalizacje/psychotraumatolog-online.
Jeśli dostrzegasz u siebie objawy traumy, psychotraumatolog online pomoże Ci w jej przepracowaniu. Specjalista okaże Ci całkowitą akceptację, zrozumienie i troskę. Uprawomocni Twoje emocje i zapewni Ci bezpieczną przestrzeń do rozmowy. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu na koniec sesji pomoże Ci odzyskać równowagę emocjonalną, która została zachwiana po otwarciu rany psychicznej.
Bibliografia:
- Mate G., Mate D.; Mit normalności; Wydawnictwo Czarna Owca, 2023