Kobieta uczy się języka obcego przy swoim biurku

Jaki język warto znać oprócz angielskiego?

Artykuł partnera.

Znajomość języka angielskiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym to obecnie podstawa. Wymagany jest on przez większość pracodawców, coraz częściej potrzebny jest on też na studiach. Powszechna znajomość angielskiego sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na naukę kolejnego języka obcego. Jego znajomość ma im zapewnić przewagę konkurencyjną na rynku pracy. Jakiego języka obcego warto się jednak uczyć w XXI wieku?

Dlaczego warto uczyć się języków?

Znajomość języka obcego to jedna z kluczowych kompetencji w pracy zawodowej i nie tylko. Podstawą stała się znajomość angielskiego, którego to najmłodsze pokolenia uczyły się już od przedszkola. Mimo tak długiej edukacji wielu Polaków nadal ma jednak problem z płynnym porozumiewaniem się w języku Szekspira. Stąd też tak duża popularność kursów języka angielskiego zarówno dla dzieci, jak i młodzieży szkolnej, studentów, osób dorosłych. W ich trakcie można szkolić swoje umiejętności językowe na różnych poziomach, a także przygotować się do międzynarodowych egzaminów.

Języki przyszłości – ich warto się uczyć?

Swojej językowej edukacji nie warto kończyć na kursie języka angielskiego. Znajomość drugiego obecnego języka sprawi bowiem, że będzie się atrakcyjniejszym na rynku pracy. Najlepiej inwestować jest w tzw. języki przyszłości. W Europie, w tym również w Polsce za takie uznaje się przede wszystkim te z rodziny indoeuropejskiej, czyli: niemiecki, francuski, rosyjski i hiszpański. Dla osób wiążących swoją przyszłość ze Starym Kontynentem ważna będzie nauka tego pierwszego. Wynika to z tego, że choć niemieckim posługuje się tylko 1,8% światowej populacji, to jest on kluczowy dla Europy – Niemcy to największa i najprężniej rozwijająca się gospodarka starego świata. Nic więc dziwnego, że kursy języka naszych zachodnich sąsiadów oferuje niemal każda szkoła językowa w Lublinie, Krakowie czy Warszawie. Bez względu na lokalizację, lekcje realizowane są na różnych poziomach oraz jako kursy indywidualne i grupowe. Na szczególną uwagę zasługuje też hiszpański. Jest on jednym z najpopularniejszych języków na świecie – szacuje się, że za swój ojczysty uważa go ponad 400 milionów ludzi na świecie, czyli ok. 5,6% populacji.

Czy warto znać języki egzotyczne?

Na kursy niemieckiego czy francuskiego decyduje się wiele osób, mniej popularna jest natomiast nauka tzw. języków egzotycznych. Warto jednak pamiętać, że to właśnie ich znajomość wyróżnia na rynku pracy, a także daje szansę na ciekawą pracę. Chcąc się uczyć języków egzotycznych przede wszystkim warto zainteresować się przede wszystkim chińskim, a dokładnie mandaryńskim, który jest najczęściej używanym językiem na świecie. Za swój narodowy język uważa go 1,3 miliarda ludzi na całym świecie, czyli prawie 15% światowej populacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *