Dojrzewające jeżyny

Jak założyć sad w małym ogrodzie

Kilka drzew owocowych powinno się znaleźć nawet w małym ogrodzie. Owoce jakie z nich uzyskamy wzbogacą naszą dietę w cenne minerały i witaminy.

Smak owoców z własnego ogrodu

Jest bardzo dużo odmian deserowych jabłek. Niektóre z nich są zbyt delikatne aby mogły być transportowane na duże odległości. Dlatego też nie są one uprawiane powszechnie przez sadowników.

Poznać smak dojrzewających na słońcu jabłek

Dojrzewająca w słońcu papierówka czy koksa pomarańczowa ma całkiem inny smak niż te jabłka, które kupujemy w sklepie. Poza tym w naszym ogrodzie nie musimy używać chemicznych środków ochrony roślin. Dlatego jest to świetna inwestycja jeśli mamy małe dzieci. Zwłaszcza one chętnie będą buszować wśród drzew szukając owoców.

Pielęgnacja sadu

Zakładanie sadu wiąże się z jego pielęgnacją. Oczywiście chodzi o takie zabiegi jak koszenie trawy, przycinanie gałęzi czy zawieszanie żółtych tablic na owady. Najwięcej trudności sprawia koszenie, manewrowanie kosiarką wokół pni nie należy do łatwych zajęć, więc często właśnie ta perspektywa zniechęca właścicieli ogrodów do sadzenia drzew owocowych.

Jak sadzić drzewa aby ułatwić koszenie

Koszenie wokół drzew to wyzwanie. Jednak wcale tak być nie musi. Podaję poniżej dwa ciekawe sposoby na to jak urządzić sad łatwy w pielęgnacji.

Mała ilość drzew owocowych

Jeśli nie mamy więcej jak kilka arów to warto drzewa owocowe wykorzystać jako ozdobne. Jabłoń o rozłożystej koronie można posadzić w miejscu gdzie będzie altana, da nam ona trochę cienia. Warto wybrać odmianę deserową, która wcześnie dojrzewa jak chociażby papierówka. Wszędzie tam gdzie w projekcie jest drzewo ozdobne można zamiast niego wsadzić owocowe. Kwitnąca grusza czy wiśnia to bardzo piękny widok wiosną.

Kiedy mamy więcej drzew do posadzenia

Znowu inaczej warto urządzić sad jeśli na same drzewa przeznaczamy kilka arów naszego ogrodu. Wtedy wyznaczamy rzędy szerokie na 3 metry. Sadzimy drzewa w szpalerach. Następnie wysypujemy korą miejsca pod koronami i oddzielamy tą przestrzeń od trawnika. W ten sposób można bardzo łatwo kosić trawę nie wjeżdżają na korę wysypaną wokół drzew. Dodatkowo ściółka z kory ogranicza wzrost chwastów i chroni glebę przed wysychaniem. W razie potrzeby łatwo jest ułożyć na korze nawadnianie.

Smaczne odmiany jabłoni dostępne są na https://www.podkarpackiesady.pl/7-jablonie.

Jakie odmiany roślin owocowych wybrać do ogrodu

Sadzenie drzewek w ogrodzie
pixabay.com

Każdy gatunek owocowych drzew i krzewów ma wiele odmian. Ze swojej strony polecam posadzić te co większości smakują, a przy okazji są odporne na większość chorób. Należą do nich głównie stare odmiany drzew owocowych.

Wśród krzewów warto zwrócić uwagę na maliny. Ich miejsce należy też odgrodzić od trawnika obrzeżem wkopanym w ziemię. Ogranicza się w ten sposób ich rozrastanie. Z odmian warto wybrać te owocujące dwa razy do roku. Dzięki temu maliny mam dłuższy czas z własnego ogrodu.

Jeżyny – brać czy nie brać. Ogólnie jeżyna lubi się rozrastać, jednak dzięki cięciu można ją opanować. Za to smak owoców i radość dzieci przy ich zbieraniu zwraca nam cały trud przy jej pielęgnacji. Dla jeżyny znajdźmy w ogrodzie miejsce słoneczne, można ją prowadzić w formie krzaka, bądź na podporach. Warto wybierać  odmiany jeżyny bezkolcowej, ze względu na dzieci.

Borówka amerykańska posiada smaczne jagody. Dlatego warto przygotować dla niej torfowisko. Wokół krzewów można posadzić azalie i wrzosy dzięki czemu całość zyska bardzo na wyglądzie. Jest to jeden ze sposobów zagospodarowania ternu pod krzewy owocowe gdy mamy mało miejsca.

Planując posadzenie pnącza w ogrodzie warto pomyśleć o winogronach. Jest wiele odmian o słodkich owocach, które rosną bez problemu w naszym klimacie. Ciekawa jest też odmiana Lakemont o owocach bez pestek.

Jabłka to jedne z najsmaczniejszych owoców. Dlatego też warto mieć w ogrodzie przynajmniej kilka jabłoni. Z odmian warto wybrać papierówkę, jest to jedno z najwcześniej dojrzewających i najsmaczniejszych jabłek. Poza tym warte uwagi są kosztela, koksa pomarańczowa czy rubin.

Gruszki to smaczne owoce deserowe. Niezawodna konferencja czy komisówka posiadają pyszne owoce. Grusza nie może rosnąć w pobliżu jałowca, gdyż wtedy choruje na rdzę gruszy. Te drzewa lubią słoneczne i suche miejsca. Jednak w pierwszym roku po posadzeniu warto je podlewać.

Mały sad w ogrodzie to bardzo dobra inwestycja. Nawet jeśli nie jesteśmy smakoszami owoców to i tak może się to zmienić. Poza tym zamiast urządzania typowego sadu można potraktować drzewa owocowe jako ozdobne i posadzić je w różnych częściach ogrodu, nie umniejszając jego elegancji.
Źródła:

  • https://www.podkarpackiesady.pl/6-drzewka-owocowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *