Małe dziecko bawi się zabawkami edukacyjnymi na podłodze

Jak zabawki edukacyjne wpływają na rozwój dziecka?

Rynek zabawek dla dzieci zmienił się znacznie od czasów, gdy dostępne były jedynie drewniane klocki i szyte maskotki. Dziś właściwie nie ma zabawki, której nie można byłoby kupić. Wśród tak ogromnego wyboru wszelakich grających, świecących i zwracających uwagę zabawek trudno zdecydować, które są rzeczywiście warte zainteresowania dziecka. Świadomość na temat edukacyjnego wpływu zabawek wzrasta i tym samym coraz częściej wybieramy dla naszych dzieci zabawki edukacyjne. Czy swobodna zabawa wpływa dzięki nim na rozwój dziecka? Czego uczą zabawki edukacyjne i w jaki sposób to robią?

Czego uczą zabawki edukacyjne?

Nauka, która wynika z zabawy, jest najefektywniejszym i najszybszym sposobem, aby dziecko przyswajało nowe umiejętności. Wszystko dlatego, że są to momenty, w których kilkulatek nie odczuwa presji i zachowuje się całkowicie swobodnie. Atrakcyjne zabawki edukacyjne przyciągają jego uwagę, więc z własnej woli dziecko sięga po nie i jednocześnie wraz z rozrywką i emocjami towarzyszącymi młodemu odkrywcy przychodzi rozwój i nowe umiejętności.

Są zabawki, które szczególnie silnie rozwijają w młodym człowieku sprawność manualną. Niewielkie przedmioty, które wymagają ściśle określonych ruchów, a jednocześnie intrygują malucha skrywaną w sobie zagadką, kolorami, kształtem, czy dźwiękami, wymagają cierpliwości, opanowania, a także uważności. Inne zabawki edukacyjne motywują dziecko do zabawy ruchowej, w której rozwija ono sprawność całego swojego ciała.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się zabawki, które rozwijają w młodym człowieku kreatywność i wyobraźnię. Dziecko uczy się tworzyć i niezależnie od tego, czy mowa tu o zamku z klocków, piosenki granej na instrumencie, czy rysunku, wszystko to wymaga od kilkulatka myślenia, planowania, a także podejmowania decyzji.

Nauka nowych umiejętności i obeznanie z różnymi emocjami

Znane od lat maskotki i lalki potrafią rozwijać empatię od pierwszych lat życia dziecka. Nie brakuje kilkulatków, dla których ukochana zabawka jest niemal członkiem jego rodziny – świadczy to o wyobraźni i empatii właśnie, którą maluch ukierunkowuje na to, co jest mu bliskie. Ważne obeznanie z różnymi emocjami mogą dostarczyć także różnego rodzaju gry, które wymagają cierpliwości, uczą stosowania ustalonych wcześniej zasad, ale również stawiają dziecko przed czasami silnie rozczarowującą przegraną. Takie sytuacje to świetny moment, aby porozmawiać z dzieckiem o jego odczuciach towarzyszących takiemu wydarzeniu.

Za jedne z najbardziej rozwojowych zabawek uważa się często te, które wpływają na artystyczne umiejętności dziecka. Instrumenty muzyczne, czy przyrządy plastyczne rozwijają zdolności manualne małych dziecięcych dłoni, ale także wyobraźnię i twórczość. Nawet umiejętność tworzenia na podstawie przestrzennych wyobrażeń, którą w świecie dorosłych przypisalibyśmy do największych artystów, architektów i planistów, często zaczyna się od zwykłej fascynacji klockami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *