Wnętrze przedszkola z zabawkami

Jak wyposażyć salę do integracji sensorycznej (SI)?

Dzieci z zaburzeniami odbierania zmysłów potrzebują odpowiedniej stymulacji oraz terapii, aby lepiej funkcjonować w społeczeństwie. W ich wsparciu stosuje się szereg urządzeń oraz przyrządów terapeutycznych, które ulokowane w pomieszczeniu, odpowiednio przystosowanym, stanowią salę Integracji Sensorycznej. To oferta, która coraz częściej wykorzystywana jest przez profesjonalne ośrodki, zajmujące się wsparciem dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami.

Sala sensoryczna, aby praca w niej przynosiła wymierne efekty, musi być odpowiednio wyposażona. To właściwie dobrany zestaw przyrządów, zabawek czy elementów wystroju pomieszczenia, gwarantuje właściwe przeprowadzenie procesu terapeutycznego.

Niezbędne elementy

Każdy podmiot, który zamierza uruchomić Salę SI, powinien wziąć pod uwagę specyficzne wymagania, jakie to pomieszczenie powinno spełniać. Oprócz jego odpowiedniej wielkości, dostosowanego do dzieci koloru ścian, czy wystroju, powinno zawierać specjalistyczne urządzenia. Na pierwszy rzut oka przypominają one zabawki, jednak ich znaczenie w terapii jest nieocenione. Każdy z elementów ma bowiem oddziaływać na dziecko tak, aby odpowiednie bodźce docierały do układu nerwowego. Podstawowym elementem są dywany czy maty fakturowe do masażu stóp. Niezastąpione są również odpowiednio dobrany materac i różnorodne przedmioty, wpływające u dzieci na rozwój motoryki małej i dużej np. drabinka gimnastyczna, piłki terapeutyczne, czy kładka równoważna. Każdy z tych elementów, w zestawieniu z pozostałymi, daje kompleksowe wsparcie, a wyposażenie sali gwarantuje pomoc dzieciom z różnego rodzaju zaburzeniami. Aby terapia była jak najbardziej efektywna, warto zdecydować się na zakup sprzętu odpowiedniego do potrzeb naszych podopiecznych.

Projektowanie

Aby Sala SI była odpowiednia dla każdego rodzaju zaburzeń, konieczne jest jej zaprojektowanie i umeblowanie w taki sposób, by można było prowadzić terapię sprzężoną. W tym względzie nieocenione będzie wsparcie specjalistów, którzy wybiorą odpowiednie wyposażenie oraz zaprojektują pomieszczenie w sposób jak najbardziej ergonomiczny. Łatwość dostępu do poszczególnych urządzeń, czy też ich prawidłowe umiejscowienie są bowiem kluczowe. Sala sensoryczna to także koszty, które powinniśmy oszacować na podstawie dokładnego projektu i zapotrzebowania na sprzęt. Warto pamiętać, aby wybór pomieszczenia z przeznaczeniem na salę był przemyślany. Musimy wziąć pod uwagę, iż sala do integracji sensorycznej, może być wyposażana w dodatkowe urządzenia również w trakcie jej funkcjonowania. Dlatego też potrzebujemy odpowiedniej przestrzeni, gwarantującej łatwe instalowanie kolejnego sprzętu w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *