Lekarz przygotowuje sie do zabiegu TOT

Jak wygląda zabieg TOT?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to wyjątkowa wstydliwa przypadłość, która dotyka aż trzech milionów ludzi w Polsce. Schorzenie to zwykle kojarzy się z osobami starszymi i chociaż ryzyko występowania tego problemu rośnie wraz z wiekiem, z nietrzymaniem moczu borykają się również młodsze osoby – głównie kobiety. W jaki sposób można przeciwdziałać tej przypadłości oraz jak przebiega zabieg TOT?

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu i jakie są jego przyczyny?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – zgodnie ze swoją nazwą – objawia się mimowolnym wyciekiem moczu podczas czynności wymagających napięcia mięśni w obrębie miednicy. Kichanie, kaszel, śmiech lub ćwiczenia fizyczne mogą doprowadzić do nietrzymania moczu. Bezpośrednią przyczyną tego stanu rzeczy jest osłabienie tkanki mięśniowej dna miednicy oraz zwieracza cewki moczowej. W takiej sytuacji znajdują się zwykle kobiety po porodzie, jednakże schorzenie to dotyka osób z nadwagą, cierpiących z powodu problemów neurologicznych, częstego zapalenia pęcherza, a także pań, które przebyły operację cewki moczowej.

Ze względu na wstydliwy charakter przypadłości cierpiące osoby rzadko szukają porady i piastują przeświadczenie, że do aktualnego stanu rzeczy muszą się przyzwyczaić. Nic bardziej mylnego, a zarazem szkodliwego. Kontakt skóry z moczem wywołuje otarcia, wysypkę i może prowadzić do powstawania stanów zapalnych. Wysiłkowe nietrzymanie moczu można jednak skutecznie leczyć dzięki zabiegowi TOT, który zapewnia wysoką skuteczność na poziomie przekraczającym 90% oraz minimalne ryzyko powikłań. W oczekiwaniu na przeprowadzenie zabiegu można stosować środki higieniczne, które utrzymują czystość w okolicy cewki moczowej. Gdy trzeba wybrać pieluchomajtki dla dorosłych, Biedronka oferuje szeroki wybór artykułów dla wszystkich klientów.

Operacja TOT – jaki jest jej cel?

TOT (transobturator tape) to najczęściej spotykany zabieg, wykonywany w celu zwalczania wysiłkowego nietrzymania moczu. Jest on przeznaczony dla kobiet i polega na wszyciu specjalnych taśm podcewkowych, które podtrzymują cewkę moczową od strony pochwy. W efekcie odtworzony zostaje układ więzadeł, utrzymujących cewkę moczową we właściwej pozycji. Właśnie nadmierne osłabienie tych części ciała prowadzi do nadmiernej ruchomości cewki i nietrzymania moczu.

Przebieg zabiegu TOT

Operacja wszycia taśm nie należy do skomplikowanych, a sama procedura zajmuje około 30 minut i umożliwia powrót pacjentki do domu nawet tego samego dnia. Zabieg jest mało inwazyjny, gdyż nacięcia, przez które zostaną wprowadzane taśmy, nie są wykonywane z przerwaniem otrzewnej, ale powstają w okolicach pochwy i wykorzystują otwory zasłonowe w obrębie kości miednicznych. Pozwala to zredukować czas potrzebny na rekonwalescencje oraz zmniejsza ryzyko powikłań związanych z gojeniem błony surowiczej.

Rekonwalescencja po zabiegu TOT

Całkowite odzyskanie sprawności umożliwiającej powrót do aktywności fizycznej następuje po mniej więcej trzech miesiącach. Pacjentka może odczuwać dyskomfort w okolicy pochwy oraz zaobserwować wydzielinę zabarwioną krwią, jednakże są to naturalne objawy gojenia ran. Ze względu na miejsce wykonania nacięć tradycyjne stosunki seksualne powinny zostać odłożone na okres do sześciu tygodni od dnia operacji. W okresie po zabiegu pacjentka powinna unikać wysiłku fizycznego, dźwigania ciężarów, a jeżeli dojdzie do infekcji górnych dróg oddechowych, należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania leków powstrzymujących kaszel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *