Wyspana kobieta budzi się w dużym łóżku

Jak wyciągnąć jak najwięcej ze swojego cyklu snu: proste strategie poprawiające jakość snu

Sen jest niezbędny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, ale wymagania współczesnego życia sprawiają, że dla wielu osób uzyskanie wystarczającej ilości snu stanowi wyzwanie. Przeciętna osoba dorosła przesypia około 7 godzin i 15 minut każdej nocy, co oznacza, że istnieje wyraźny rozdźwięk między tym, co wiemy o znaczeniu snu, a tym, ile go otrzymujemy.

W tym wpisie na blogu przyjrzymy się temu, czym dokładnie jest sen. Zobaczmy jakie są korzyści z dobrego snu i dlaczego potrzebujemy go więcej.

Czym jest sen?

Kiedy zasypiasz, aktywność Twojego mózgu zwalnia. Krew odpływa z twoich mięśni, a do organów wewnętrznych. Twoje tętno i ciśnienie krwi spadają. Układ odpornościowy staje się słabszy, a temperatura twojego ciała spada. To dlatego, gdy nie wysypiasz się, budzisz się z zimnym, zatkanym nosem.

Dlaczego powinieneś dbać o sen?

Istnieje kilka istotnych powodów, dla których powinieneś dbać o sen: Zmniejszone ryzyko poważnych chorób: Sen wpływa na Twoje ryzyko zachorowania na liczne choroby przewlekłe, w tym cukrzycę, choroby układu krążenia, raka i depresję. Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości snu, Twoje ryzyko wystąpienia wszystkich tych schorzeń znacznie wzrasta. Zwiększone ryzyko urazów: Sen wpływa na Twoją uwagę, poznanie, czas reakcji, nastrój i umiejętności podejmowania decyzji. W przypadku braku snu zmniejsza się zdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdów, radzenia sobie w ryzykownych sytuacjach i obsługi ciężkich maszyn.

Zmniejszona wydajność: Sen wpływa na to, jak dobrze możesz się skupić, zachować informacje, rozwiązywać problemy i być kreatywnym. Jeśli jesteś pozbawiony snu, prawdopodobnie nie będziesz w stanie pracować z pełnym potencjałem. Zwiększone ryzyko śmierci: Badania sugerują, że osoby pozbawione snu mają znacznie zwiększone ryzyko śmierci.

Strategie, które pomogą Ci maksymalnie wykorzystać sen

Ekspozycja na światło i słońce w ciągu dnia

Ekspozycja na światło w ciągu dnia może pomóc w regulacji rytmu okołodobowego (wewnętrznego zegara organizmu, który wpływa na sen). Ekspozycja na jasne światło w ciągu dnia może pomóc w poprawie jakości snu.

Jeśli możesz, staraj się wychodzić na zewnątrz w ciągu dnia, aby zaczerpnąć trochę światła słonecznego. Jeśli nie jest to możliwe, możesz również skorzystać ze sztucznych źródeł światła, takich jak lightboxy lub nawet po prostu silna lampa, którą możesz umieścić obok biurka.

Wieczorny rytuał przed snem

Wieczorny rytuał może pomóc zasygnalizować Twojemu organizmowi, że czas zacząć się wyciszać. Uspokajająca herbata, czytanie książki lub słuchanie kojącej muzyki to tylko kilka przykładów.

Stworzenie wieczornego rytuału może pomóc w przeniesieniu uwagi na odpoczynek, co ułatwi zasypianie. Powinieneś upewnić się, że zawierasz czynności, które pomogą Ci się zrelaksować i zmniejszyć poziom pobudzenia.

Zakończenie

Uzyskanie odpowiedniej ilości snu jest ważne dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Wymagania współczesnego życia sprawiają, że dla wielu osób uzyskanie wystarczającej ilości snu jest wyzwaniem. Na szczęście istnieje szereg rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić ogólną jakość swojego snu. Obejmują one ekspozycję na światło w ciągu dnia, opracowanie wieczornego rytuału i upewnienie się, że unikasz technologii przed snem.

Więcej praktycznych porad znajdziesz na stronie https://jedendzien.com.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *