osiedle

Jak urządzić kuchnię w bloku?

Kuchnia w bloku to z reguły niewielka przestrzeń, na której zagospodarowanie trzeba mieć odpowiedni pomysł. Mała oczywiście może być piękna i elegancka, ale wymaga to odpowiedniej wizji, dobrego projektu i zaangażowania.

Urządzanie kuchni w bloku

Aby odpowiednio zagospodarować kuchenną przestrzeń w bloku trzeba mieć dobry pomysł. Bardzo często urządzanie małej kuchni okazuje się niezwykle interesujące, a końcowe efekty zaskakują oryginalnością. Jednak jak do tego dojść? Zacznijmy od początku.

Niewielki obszar

Niejednokrotnie kuchnia w bloku jest wąska i mała. W takiej przestrzeni trudno odpowiednio rozmieścić poszczególne elementy niezbędnego wyposażenia. Pamiętajmy – meble nie mogą zajmować zbyt dużo miejsca, a wszelkie szuflady i drzwiczki powinny otwierać się w odpowiednim kierunku. Zauważmy, że nawet duże kuchnie, w których jest zbyt wiele zbędnych rzeczy i mebli, z automatu wydają się nam ciaśniejsze. Tym bardziej, bardzo ważne jest, aby ta mała kuchenna przestrzeń została urządzona z rozsądkiem i namysłem.

Podstawowe zasady urządzania małej kuchni w bloku

Jednym z najtrudniejszych zadań jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni tak, aby całość była funkcjonalna. Urządzając tak małe kuchenne wnętrze decydujmy się na jasne, rozświetlające kolory całej zabudowy, jak i materiałów użytych do wykończenia. Świetnie w małej kuchennej przestrzeni sprawdzi się szkło. Odpowiednio dobrane i zakupione we właściwej hurtowni szkła może sprawi, że całe wnętrze optycznie się powiększy. Jeśli chodzi o kolory, to polecamy wszelkie odcienie beżu, bieli, albo jasne odcienie szarości.

Trzeba pamiętać, aby:

  • aranżując małą kuchenną przestrzeń unikać zabudowy całościowej – wszystkich ścian, od góry do dołu;
  • dostosować rodzaj zabudowy meblowej do szerokości kuchni;
  • wykorzystać maksimum z maksimum – rzeczy, z których najczęściej się korzysta warto umieścić na wyposażonych w haczyki ścianach lub koszyczkach;
  • wybierać jasne dodatki i meble, a co więcej, jednolite i błyszczące fronty, które obijać będą światło – wszystko to sprawi, że nasza kuchnia stanie się optycznie większa;
  • wybierać takie dodatki, które nie zabiorą jakże cennej przestrzeni – postawić na szkło, w każdej właściwie hurtowni szkła dostać można dodatki, które upiększą kuchnię niewielkich rozmiarów.

Jaką hurtownię szkła wybrać?

Chcąc wybrać szklane dodatki do swojej kuchni warto wybrać tę hurtownię, która dysponuje nieograniczonymi możliwościami obróbki szkła, znajdującego zastosowanie właśnie w przemyśle meblarskim i architekturze. Hurtownia szkła, która dynamicznie się rozwija i inwestuje w coraz to nowe technologie, podąża za nowymi trendami i wytwarza wyroby najwyższej jakości będzie tą właściwą. Wybierajmy jakość – to po prostu się opłaca.

Bardzo ważny projekt

projekt małej kuchni
Źródło: pixabay.com

Urządzając małą kuchnię w bloku trzeba odpowiednio wcześnie przygotować jej projekt. Musi on być bardzo dobrze przemyślany i w swym zamyśle zawierać maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Bardzo mocno odradzamy wykonanie pełnej meblowej zabudowy. Ułożenie mebli od jednej ściany do drugiej, z samego dołu na górę, przytłoczy niewielkich rozmiarów kuchnię. Wówczas nic nie zrekompensuje ograniczonej do minimum przestrzeni. Z wysokiej zabudowy lepiej zrezygnować. Za to świetnie wyglądać mogą szafki niskie oraz półki, a także wszelkie przeszklone meble. Szkło w każdym wnętrzu wygląda niesamowicie.

Jeśli znajdzie się osoba, która za wszelką cenę pragnie mieć maksimum mebli w kuchni i pełna zabudowę – wówczas byłoby najlepiej, gdyby fronty szafek zostały wykonane ze szkła półprzezroczystego lub zmatowionego. Niejedna hurtownia szkła w swej ofercie posiada szeroki wybór szkła, którego użyć można do oszklenia frontów mebli kuchennych.

Jakie drzwi?

W malutkiej kuchni w bloku świetnie sprawdzą się drzwi w postaci rolet, żaluzji, czy też drzwi przesuwnych. Na rynku dostępny jest dość spory wybór drzwi każdego rodzaju. Jeśli chodzi o drzwi przesuwne, wybrać można:

  • drzwi przesuwne w systemie naściennym;
  • drzwi przesuwne w systemie wewnątrzściennym.

Pierwszy z systemów charakteryzuje się tym, że drzwi po otwarciu nachodzą na ścianę i zasłaniają jej fragment. Drugi rodzaj wyróżnia się tym, że drzwi chowane są w ścianie, przez co nie zabierają jakże cennego miejsca przestrzeni użytkowej. Po rozsunięciu ich skrzydła są praktycznie niewidoczne, a znajdującą się tuż obok ścianę można wykorzystać w inny sposób.

Niewielkie kuchnie w bloku bywają uciążliwe w aranżacji, jednak odpowiednio zaprojektowane i wykonane mogą charakteryzować się pięknym wyglądem i użytecznością. Pomimo małego metrażu, praktyczne zaaranżowanie jej jest możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *