Liczba ofert poradni psychologicznych jest na tyle duża, że wybór właściwego specjalisty może wydawać się skomplikowany, szczególnie jeżeli jest to Twój pierwszy kontakt z psychologiem. Poza sprawdzeniem tak podstawowych kwestii, jak kwalifikacje danej osoby czy opinie pacjentów w Internecie, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka innych spraw, aby móc stwierdzić, czy pomoc, którą otrzymujesz, jest profesjonalna i rzetelna.
Jak ocenić pracę specjalisty?
Ocena pracy psychologa lub psychoterapeuty nie należy do łatwych zadań. Spowodowane jest to m.in. wieloma nurtami i podejściami, w których pracują specjaliści. Ewentualny brak skuteczności może być w związku z tym spowodowany nie koniecznie brakiem kompetencji specjalisty, jednak to po stronie specjalisty leży troska i transparentność w zakresie skuteczności procesu pomagania. Trudno określić jasne, jednoznaczne czynniki, które należałoby oceniać, tak jak ma to miejsce w przypadku wielu innych rodzajów usług, gdzie płacisz i oczekujesz konkretnego efektu w określonym czasie. Wiedza, publikacje, czy osiągnięcia psychologa również nie muszą gwarantować, że na 100% będzie to osoba, która będzie w stanie Ci pomóc. O ile terapeuci różnych nurtów prowadzą merytoryczne dyskusje, to zarówno oni jak i eksperci zajmujący się tą tematyką podkreślają, że kluczowym czynnikiem leczącym jest sfera relacji pomiędzy terapeutą a pacjentem/klientem.
Na jakie czynniki zwrócić uwagę?
Powyższe kwestie nie oznaczają na szczęście, że pacjent jest zdany na losowy wybór i nie może ocenić, czy otrzymywana przez niego pomoc jest rzetelna i profesjonalna, ponieważ to właśnie te wartości powinny leżeć u podstaw budowanej relacji z terapeutą. Jeśli jesteś osobą poszukującą pomocy psychologicznej. Podstawą profesjonalizmu w pracy psychologa jest ustalenie jasnych zasad i ram pracy. Konieczne jest określenie czasu trwania sesji, wysokości wynagrodzenia, sugerowanych odstępów pomiędzy spotkaniami, a także postępowania w sytuacjach awaryjnych, np. nagłych zajściach, w których konieczne jest przełożenie/odwołanie wizyty. Etyczny sposób pracy wyklucza również oferowanie transakcji łączonych, zniżek, czy przywilejów za zakup dodatkowych usług.
Wbrew szkodliwym mitom na temat pomocy psychologicznej, nie polega ona też na pocieszaniu i mówieniu jedynie, że wszystko się ułoży, czy też przeciwnie – siłowym zmienianiu światopoglądu pacjenta. Osoba udająca się na terapię ma otrzymać narzędzia, które pomogą jej zrozumieć własne przeżycia i emocje, a także samodzielnie podjąć decyzje, dzięki którym poprawi się jej jakość życia. Co ważne, psycholog nie powinien również utrzymywać relacji prywatnych z pacjentem. W żadnym wypadku nie należy uznawać dobrego psychologa za płatny substytut przyjaciela, który umożliwia Ci zwierzanie się ze swoich problemów.