Smutna kobieta z depresją siedzi na ławce

Jak rozpoznać depresję? Zobacz 10 objawów depresji, które powinny być wyraźnym sygnałem, że czas skontaktować się z profesjonalistą.

Jak rozpoznać depresję? Na świecie coraz więcej osób cierpi na depresję i jej ukryte formy. O ile czasem jesteśmy w stanie sami rozpoznać objawy depresji, to we większości przypadków odnotowuje się nieświadome wyparcie, a symptomy, jak i różne zaburzenia psychiczne umykają uwadze pacjenta.

Objawy depresji mogą być różne. Myśli samobójcze, zaburzenia snu, ale przyczyny depresji to zupełnie inne podłoże. Rozpoznać depresji należy zostawić specjalistom takim, jak psycholog online, nie mniej już teraz możesz rozpoznać depresję u siebie, jeśli poniższe objawy depresji zdarzają Ci się nadzwyczaj często.

Objawy depresji

Nie wszystkie objawy depresji świadczą o tym, że cierpisz na tę chorobę. Jak rozpoznać depresję? Czasem to jest trudne, bo jej objawy są niejednoznaczne. Zaburzenia depresyjne dotykają wiele osób i mogą być związane z chwilowym kryzysem w życiu.

Tych kilka objawy depresji może pomóc w jej rozpoznaniu, jeśli któryś z nich wyjątkowo Cię niepokoi, warto skontaktować się z terapeutą online, by potwierdzić swoje przypuszczenia i podjąć próbę poprawy komfortu swojego życia:

 • spadek nastroju;
 • bóle głowy;
 • utrata radości życia;
 • senność;
 • dolegliwości somatyczne;
 • poczucie winy;
 • zaburzenia koncentracji;
 • zaburzenia hormonalne;
 • obniżony nastrój;
 • zaburzenia apetytu;
 • poczucie bycia niepotrzebnym;
 • śmierć bliskiej osoby;
 • borykanie się z obniżeniem nastroju.

Nadmierna senność

Zwiększona senność może być typowym objawem depresji, ponieważ zmęczony umysł szuka ukojenia w głębokiej relaksacji sennej.

Jest to mechanizm obronny człowieka. Jeśli cierpisz z powodu nadmiernej senności, nie wysypiasz się, a w dodatku reagujesz na stres letargiem, może to być jeden z objawów depresji.

Spadek nastroju

O ile raz na jakiś czas zdarza się nam popadać w kiepski nastrój, to głównym objawem depresji jest radykalny i chroniczny spadek dobrego nastroju.

Towarzyszy mu także spadek libido i z tego powodu poczucie winy potrafi dodatkowo podkręcić negatywne emocje.

Dolegliwości somatyczne

Na depresję cierpi coraz więcej osób pracujących w korporacjach. Warto wspomnieć, że od stopnia zaawansowania choroby zależy jakość wyników pracownika, a kiedy nie spełniasz kryteriów i nie wykonasz planów, szczególną postacią depresji może być wybuch nerwicy.

Dzieje się tak, kiedy hormony stresu wchodzą w interakcję z receptorami układu nerwowego i system nerwowy doświadcza zjawiska przegrzania się. Pojawia się złość, która zamiast bronić, daje odwrotny destrukcyjny efekt.

Poczucie winy

We wielu przypadkach represji dominującym objawem jest poczucie bycia winnym różnych rzeczy. Leczenie depresji, kiedy funkcjonujesz w głębokim poczuciu, że jesteś winny wielu sytuacjom, bywa trudne.

Zaburzenia depresyjne z takimi objawami wzmacniają uczucie bezsensu.

Zaburzenia koncentracji

Obok czucia się winnym możesz cierpieć na problemy z koncentracją. Według danych światowej organizacji zdrowia zaburzenia tego typu dotykają osób nie tylko doświadczających depresji, ale także ludzi przepracowanych i znajdujących się w przejściowych kłopotach życiowych.

Zaburzenia hormonalne

Depresja jest poważną chorobą i jest chorobą śmiertelną. Czasem to zaburzenia na tle hormonalnym powodują występowanie tej choroby.

Jeśli cierpisz na brak energii i podważasz sens życia, a także walczysz z obniżonym nastrojem, to może być sygnał, że masz zaburzenia związane z hormonami, które powodują depresję.

Ważne jest, by określić podłoże tych zaburzeń. Hormony mogą pracować nieprawidłowo z powodu chorób, na tle genetycznym lub w wyniku długotrwałego stresu.

Obniżony nastrój

W rozwoju depresji określa się poziom codziennego nastroju. Kiedy doświadczasz jego spadku w związku z określoną porą roku, może to być depresja sezonowa.

Wiele osób odczuwa smutek w okresie jesiennym, dochodzi do tego utrata zainteresowań i aktywności fizycznej. Nikt nie lubi jesiennej słoty i szarości, a także chłodu.

Zaburzenia apetytu

Zaburzenia odżywiania mogą także świadczyć o problemach z depresją. Jeśli cierpisz na bóle brzucha, zajadasz stresy, smutki albo wręcz przeciwnie, głodzisz się, to może to być objaw, który powinien rozpoznać psycholog online.

Psychoterapia online może bardzo pomóc w rozwiązaniu problemów z odżywianiem.

Poczucie bycia niepotrzebnym

Osoby cierpiące na różne zaburzenia i na depresję żyją często w poczuciu bycia nikomu niepotrzebnym. O ile depresja tego typu nie wynika z doświadczeń w okresie dziecięcym lub jeśli nie jesteś DDA, to faktycznie możesz mieć problem.

W takim przypadku bardzo pomaga terapia poznawczo behawioralna. Psychoterapia online zwiększa bowiem świadomość pacjenta i pozwala mu spojrzeć na problemy z nowej perspektywy.

Śmierć bliskiej osoby

Trudne chwile sprzyjają pojawieniu się depresji. Śmierć osoby bliskiej może spowodować, że chwilowa depresja zawładnie Twoim życiem.

Depresja utrudnia codzienne funkcjonowanie, a przytłaczająca sytuacja nie sprzyja poprawie jakości życia. Tutaj nieoceniona jest pomoc, którą oferuje psycholog online.

Borykanie się z obniżeniem nastroju

Charakterystyczne objawy depresji to także obniżenie nastroju i nagłe jego spadki. Mogą one być także objawem choroby afektywnej dwubiegunowej, dlatego warto odróżnić depresję od tego zaburzenia osobowości.

Borderline jest zaburzeniem psychicznym, które leczy się zupełnie inaczej, niż depresję.

Długotrwałe sygnały z tendencją nasilającą się świadczące o tym, że powinieneś wybrać się do psychologa online lub lekarza psychiatry

Powyżej przedstawiliśmy kilka symptomów, które mogą niepokoić, ale ich występowanie nie świadczy o tym, że jesteś chory na depresję.

Jeśli natomiast zauważasz u siebie długotrwale występujące objawy z listy poniżej i sprawiają one trudność w codziennym życiu, to jest to czerwona flaga, której nie powinieneś bagatelizować i poszukać pomocy.

Czy zaburzenia snu świadczą o tym, że możesz mieć depresję?

Tak, w dużej mierze zaburzenia senne towarzyszą często depresji. Objawy depresyjne są różne, natomiast jednym z nich jest wyraźny spadek komfortu snu. Zbyt duża senność lub bezsenność.

Rozpoznanie depresji w tym przypadku jest istotną kwestią, gdyż brak snu może skończyć się objawami psychotycznymi.

Myśli samobójcze a depresja

Są różne rodzaje depresji, a niektórym towarzyszy pragnienie śmierci. Jeśli czujesz, że masz depresję i podobne myśli, którym towarzyszy uczucie smutku i chęć odejścia z tego świata, to powinieneś szybko skontaktować się ze specjalistą.

Uczucie pustki i obniżenie nastroju

W związku ze zmianą sytuacji życiowej (rozwód, rozpad związku) możesz odczuwać podobne myśli. Depresja pojawia się wtedy, gdy uczucie tej pustki robi się tak bardzo przejmujące, że aż boli.

W tej sytuacji psycholog online może bardzo Ci pomóc. Określi on czynniki psychologiczne, a także zasugeruje leki przeciwdepresyjne, jeśli będziesz tego wymagać.

Trudna sytuacja finansowa

Depresja to choroba ciężka i czasem pogorszenie się sytuacji finansowej potrafi dobić. O ile w leczeniu depresji stosuje się leki i psychoterapię, to wdrożenie tych procedur pomoże także pozbierać Ci się i stanąć na nogi, by odzyskać stabilizację finansową.

Niemożność odczuwania przyjemności

Brak możliwości nasycenia się przyjemnością może także świadczyć o depresji. Jest to stan o tyle frustrujący, że osoba próbująca wzniecić w sobie radość, zmaga się z coraz większą irytacją.

Szuka w alkoholu, imprezach, czasem nawet w narkotykach. Jeśli czujesz, że nic Cię nie cieszy i nie odczuwasz żadnych emocji, oznacza to, że niewątpliwie jesteś zablokowany. Warto skorzystać z psychoterapii online.

Objawy somatyczne

Depresja na całym świecie niesie za sobą moc objawów somatycznych. Od bóli głowy, po bóle mięśni, a także palpitację serca i uczucie gorąca.

Jeśli zauważasz u siebie różne objawy, a przede wszystkim bóle ciała bez podłoża fizycznego, to może to być oznaka, że zaczyna się u Ciebie depresja.

Depresja poporodowa

Symptomy depresji poporodowej pojawiają się zaraz po porodzie. Kobieta może doświadczyć nie tylko obniżonego nastroju, ale przede wszystkim ogromnego lęku, że nie poradzi sobie w nowej roli.

Depresja poporodowa udziela się także mężczyznom. Jej objawów trudno nie zauważyć.

Jak zachowuje się osoba, która ma depresję?

Takie objawy mogą być dość niespecyficzne. Depresja jest różna i może powodować odmienne zachowania u różnych osób.

Na świecie znane są przypadki, kiedy wielu aktorów sprawiało wrażenie osób radosnych, byli duszą towarzystwa, po czym okazało się, że cierpieli na różne postacie tej choroby.

Artykuły dotyczące tematyki medycznej w zakresie depresji opisują mnóstwo przypadków o różnym podłożu.

Co zrobić jeśli podejrzewam u siebie depresję?

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, to czym prędzej umów się na konsultację ze specjalistą. Na przykład psycholog online wykona z Tobą testy, które potwierdzą, czy rzeczywiście cierpisz na tę chorobę.

Jak leczyć depresję?

By skutecznie leczyć tę przypadłość, trzeba ją najpierw zdiagnozować. Są różne metody leczenia, najpowszechniejszym psychoterapia (w tym psychoterapia online), a także leczenie farmakologiczne.

Kiedy warto brać leki?

To lekarz psychiatra zleca leki przeciwdepresyjne i naturalnie to właśnie on decyduje, czy powinieneś zacząć przyjmować takie preparaty.

Psycholog online w walce z depresją

Obok leczenia farmakologią, najważniejsze jest leczenie psychoterapeutyczne. Wyłącznie ta forma leczenia przyniesie korzyści, ponieważ wraz z terapeutą dotrzesz do źródła problemów, które powoduję depresję.

Psycholog online wesprze Cię w pokonaniu Twoich trudności, wyłączając oczywiście podłoże genetyczne i fizyczne.

Czy psychoterapia online przynosi efekty w leczeniu depresji?

Statystyki świadczą o tym, że psychoterapia online, a także psychoterapia w ogóle jest wyłączną formą leczenia choroby.

Wsparcie leków ma za zadanie umożliwić wejście w procesy terapeutyczne, które dopiero rozwiązują problemy o podłożu emocjonalnym, lecząc wprost pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *