Mężczyzna w butach dopasowanych do swojego ubioru

Jak dopasować buty męskie do ubioru?

Dobrze dobrane buty są ważnym elementem ubioru. Jeśli będą źle się prezentowały, to mogą one całkowicie zaburzyć harmonię całej stylizacji. Jak więc dobierać buty do ubioru? Jak łączyć je z resztą garderoby?

Dopasuj je do paska

Jedna z najbardziej znanych i popularnych zasad dobierania butów jest ich zgodność z kolorem paska. To bardzo prosta metoda. Polega ona na tym, że pasek od spodni oraz buty powinny być w tym samym odcieniu. Dzięki temu tworzą one zgrany duet, który jakby zamyka w pewnych wyznaczonych ramach spodnie. Tym samym podkreślają je i ułatwiają wydobycie ich pełnego potencjału stylistycznego. W przypadku czarnych spodni najlepiej sprawdzą się czarne detale. W przypadku kolorowych garniturów w szalonych kolorach albo nowoczesnych chinosów, czy dżinsów, można zdecydować się też na brązowe obuwie.

Czy zawsze w kolorze spodni?

Bardzo ważne przy doborze butów jest zwrócenie uwagi na odcień spodni. W przypadku czarnych spodni nie powinno się sięgać po brązowe lub grafitowe buty. Mogą one wyglądać dość nieestetycznie i w formalnym stroju lepiej jest trzymać się po prostu klasycznej czerni. Do niebieskich spodni można z kolei włożyć buty w odcieniach brązu, czerni lub nawet niebieskiego. Niebieskie i inne kolorowe spodnie dają więcej wolności w wyborze kolorów butów, zwłaszcza jeśli nie zakładasz do nich paska.

Zaszalej z kolorami

Wprawdzie męskie obuwie zwykle jest w kolorach bardzo stonowanych i przewidywalnych, to są też pewne rodzaje butów, które są dostępne w szalonych kolorach. Najczęściej są to buty sportowe oraz tenisówki. Z racji tego, że można je kupić w różnych wariantach, to można też łączyć je ze spodniami na wiele sposobów. Dobrym pomysłem jest stawianie na kontrasty i wyraźne różnice w odcieniach albo też tworzenie stylizacji, w których wszystkie części garderoby są w innym odcieniu tego samego koloru.

Zimą jest łatwiej

W przypadku eleganckich butów zasady ich doboru są skomplikowane i dość restrykcyjne. Jeśli jednak chodzi o dobór butów na zimę, to można zdecydowanie bardziej sobie pofolgować i nie trzeba trzymać się bardzo sztywnych zasad. Pamiętajmy, że buty zimowe zwykle są dostępne w mniejszej gamie kolorystycznej niż buty na lato. Zresztą jesień i zima wcale nie zachęcają do wybierania kolorowych butów, które w przypadku wszechobecnego błota, śniegu i pośniegowej mazi, po prostu nie mogłyby wyglądać dobrze. Najczęściej buty zimowe dla mężczyzn są czarne lub w odcieniach brązu. Czasami można też znaleźć obuwie w odcieniach beżu, ale jest ono rzadkością. W tym wypadku powinniśmy więc skupić się na spodniach. W przypadku dżinsów w tradycyjnych odcieniach wszystkie buty zimowe będą wyglądały dobrze. Kolory nie będą się ze sobą gryzły i po prostu będą prezentowały się dobrze. Większym wyzwaniem może być dobranie eleganckich butów zimowych, które mają pasować do garnituru. Formalne buty najczęściej nie mają wariantów ocieplanych – trzeba więc po prostu pogodzić się z tym, że do garnituru trzeba będzie włożyć całoroczne trzewiki lub buty w odcieniu takim samym jak pasek od spodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *