Młoda kobieta w kolczykach.

Jak dobrać koczyki do kształtu twarzy i na jakie zapięcia do kolczyków postawić?

Kupując kolczyki warto wiedzieć na co zwrócić uwagę. Nawet jeśli chęć dokonania zakupu podyktowana jest nagłym impulsem, lepiej zachować rozsądek i dokładnie przyjrzeć się potencjalnemu modelowi kolczyków – z czego jest wykonany, jakie półfabrykaty do biżuterii go wyróżniają, a także czy w ogóle będzie do nas pasować.

Rodzaje biżuterii i półfabrykatów do biżuterii

Rynek biżuteryjny wyróżnia dwa główne rodzaje biżuterii – sztuczną i szlachetną. Biżuteria szlachetna wykonana jest ze złota, srebra oraz kamieni szlachetnych. Z kolei biżuteria sztuczna, ja sama nazwa wskazuje, z materiałów nieszlachetnych. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku własnoręcznie wykonywanej biżuterii, gdzie artysta może przemieszać ze sobą, tak materiały sztuczne, jak i szlachetne.

Jak sprawdzić czy biżuteria i półfabrykaty do biżuterii wykonane są z metalu szlachetnego?

Nie mając pewności co do tego, czy nasze kolczyki są w stu procentach wykonane ze złota lub srebra, warto to zweryfikować. Najlepiej sprawdzić próbę materiału z jakiego zostały wykonane koczyki. W cechu probierczym określona zostanie próba metalu szlachetnego, a także wydany zostanie certyfikat potwierdzający jego jakość. To bardzo dobry sposób na to, aby upewnić się, czy nasza biżuterie nie jest przypadkiem „oszukana”.

Bigle – bardzo ważne półfabrykaty do biżuterii

Zdarzyło Ci się zgubić kiedyś ulubione kolczyki? Jeśli tak, a w dodatku podczas noszenia ich na uszach, to coś z nimi było nie w porządku. Następnym razem zalecamy zwrócić większą uwagę na użyty w kolczykach rodzaj bigli. Zawieszki do kolczyków mogą być albo zamknięte albo otwarte. Te półfabrykaty do biżuterii to bardzo ważny jej element, zatem spójrzmy teraz na kilka rodzai bigli, jakie używane są w kolczykach:

 • Bigle zwykłe otwarte – to bardzo często używany rodzaj półfabrykatów do biżuterii, który bez właściwego zabezpieczenia może z łatwością wysunąć się z ucha. Mając kolczyki z otwartymi biglami lepiej zainwestować w najprostsze nawet silikonowe zapięcia, które pomogą uchronić przed niechcianą zgubą.
 • Bigle zwykłe zamknięte – kolczyki posiadające taki rodzaj półfabrykatów do biżuterii zgubić już znacznie trudniej. Niestety, inną ich wadą jest trudność w zakładaniu oraz nie do końca estetyczny wygląd, a zwłaszcza w połączeniu z kamieniami półszlachetnymi i szlachetnymi.
 • Bigle kajdanki – masywne, eleganckie. Zamykane są na zatrzask. Ten rodzaj półfabrykatu do biżuterii jest wygodny w noszeniu i łatwy w zakładaniu.
 • Bigle angielskie zamknięte – sporej wielkości bigle, które bardzo często wykorzystywane są w eleganckiej biżuterii. Ich minusem jest wielkość, natomiast sporym plusem fakt, że pasują do większości kolczyków i są wygodne w użytkowaniu.

Wiele tych i innych półfabrykatów do biżuterii znaleźć można na www.dekorynka.pl/bigle-sztyfty-klipsy.html. Może warto zrobić coś samemu?

Jak właściwie dobrać kolczyki?

Mamy dla Was kilka podstawowych zasad, których warto przestrzegać wybierając nowe kolczyki. Chyba każdy wolałby uniknąć zbędnego wydania pieniędzy na coś, co po jednym założeniu wyląduje w szufladzie. Mamy swoje ulubione kształty, wielkości i kolory, jednak nie wszystko pasować będzie do naszego wyglądu – kształtu twarzy, koloru skóry, włosów, oczu, a także noszonego na co dzień stroju. Ponadto ważne jest także zwrócenie uwagi na użyte półfabrykaty do biżuterii, gdyż nie tylko wizualne aspekty są istotne. Komfort związany z noszeniem nowych kolczyków powinien być zapewniony.

Dobór kolczyków do kształtu twarzy

Długie kolczyki.
Źródło: pixabay.com

Wyróżniamy następujące kształty twarzy:

 • okrągły,
 • trójkątny,
 • owalny,
 • kwadratowy.

Decydując się na zakup kolczyków, pamiętajmy, że z ich pomocą możemy odwrócić uwagę od nielubianych przez nas samych mankamentów naszej twarzy.

 • Twarz kwadratowa charakteryzuje się ostrymi rysami. Zatem lepiej sięgać po wysmuklające kolczyki, które widocznie wydłużą naszą twarz – koła i łezki sprawdzą się tutaj idealnie. Lepiej unikać kolczyków o ostrych kątach – kwadratów, czy prostokątów.
 • Twarz okrągła – tutaj zrezygnujmy z kół i wszelkiej owalnej formy kolczyków. Krótkie, smukłe kolczyki będą najbezpieczniejsze.
 • Twarz owalna – poprzez wykorzystanie biżuterii w postaci dużych form geometrycznych, można dodać twarzy wyrazistości i blasku.
 • Twarz trójkątna – szpiczasty podbródek to wyróżnik tego typu twarzy. Dlatego też kolczyki wystąpić powinny w formie poszerzanej – węższe u góry i szersze u dołu. Chodzi o to, aby dół był szerszy i masywniejszy niż góra.

Pamiętaj, że wybraniając kolczyki bardzo ważne jest, abyś czuł się świetnie z wybraną przez siebie ozdobą. Zwracaj uwagę na kształt kolczyków, materiał z jakiego zostały wykonane, a także półfabrykaty użyte w ich wykończeniu. Zapięcie kolczyków odpowiada za komfort ich noszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *