Studenci na uczelni

Gubią legitymację studencką, by móc korzystać ze zniżek dłużej!

Posiadanie statusu studenta daje spore korzyści nie tylko w sferze edukacji i własnego rozwoju. Wielu żaków wykorzystuje czas spędzany na uczelni wyższej do podróżowania, czy odwiedzania miejsc związanych z kulturą. Zwłaszcza, że dzięki legitymacji z ważnym naklejką na legitymację studencką bilety są dla nich tańsze nawet o 50% ceny początkowej. Nic dziwnego, że żacy starają się maksymalnie wydłużyć czas posługiwania się swoim dokumentem – nawet po odbyciu się egzaminu dyplomowego. Popularnym procederem stało się więc… zgłaszanie zaginięcia legitymacji studenckiej.

Wszystko przez ważność naklejki na legitymację studencką

Do roku 2011 także absolwenci studiów I stopnia zobowiązani byli do oddawania legitymacji z ważnymi naklejkami studenckimi do dziekanatów. Po zmianie przepisów sytuacja ta dotyka jedynie magistrów. Żacy zgodnie przyznają, że to niekonsekwencja rządzących wywołuje u nich frustrację. Wydawane w marcu hologramy studenckie ważne są do końca października danego roku, bez względu na to, na którym roku studiów znajduje się dana osoba. Wzór naklejki na legitymację  nie różni się więc niczym w przeciągu lat studiów. Dlaczego absolwenci nie mogą korzystać z legitymacji i naklejki els do końca ich okresu ważności? Żacy twierdzą, że skoro dokument z aktualną naklejką ELS zwrócić trzeba do dziekanatu w dniu obrony dyplomu, to czas jej ważności powinien być odpowiednio krótszy. Tymczasem wielu z absolwentów stara się zachować prawo do zniżek, składając w dziekanatach deklaracje o zgubieniu legitymacji.

Absolwent studiów II stopnia i zniżki studenckie

Zbliża się koniec semestru akademickiego. Po obronie dyplomu studiów II stopnia żacy proszeni są o zwrot do dziekanatów swoich legitymacji studenckich, nawet jeśli hologramy na legitymację ELS na ich powierzchni wskazują datę ważności przez kolejnych kilka miesięcy. Dla pracowników uczelni jest to konieczna procedura – muszą się oni bowiem rozliczyć z wydanych studentom dokumentów. Żacy natomiast tracą możliwość korzystania z przysługujących im zniżek, ponieważ w świetle prawa wraz ze zdaniem egzaminu dyplomowego przestają być uczniami szkoły wyższej, dlatego nie mogą korzystać z ulg dedykowanych studentom. Dawniej problem ten dotykał również absolwentów studiów I stopnia, dziś mierzą się z nim jedynie magistrzy. Ci opracowali jednak sposób, by móc korzystać z ważnej naklejki do legitymacji do końca jej ważności. Polega on na złożeniu w dziekanacie deklaracji o zgubieniu legitymacji studenckiej – uczelnia nie ma wówczas prawa żądać od żaka zwrotu dokumentu, który zgodnie z oświadczeniem zaginął.

Problem legitymacji i naklejek els, który po latach został zauważony

Pracownicy dziekanatów nie ukrywają, że wraz z końcem roku akademickiego mierzą się z falą studentów deklarujących zgubienie swoich legitymacji. Jak sami wskazują, nie mogą oni jednak przypuszczać, że każde tego typu oświadczenie jest nieprawdziwe, dlatego przyjmują je zgodnie ze swoim obowiązkiem. Co to oznacza dla studentów? Korzystanie z ulg i zniżek do czasu upływu ważności daty wskazywanej przez hologram ELS na powierzchni dokumentu. Tych z kolei jest całkiem sporo. Od tańszych biletów w komunikacji miejskiej i transporcie kolejowym, poprzez rabaty w kinach i klubach, aż po zniżki w restauracjach i sklepach odzieżowych. Dla absolwentów studiów II stopnia, którzy w świetle prawa tracą możliwość posługiwania się statusem studenta, korzystanie ze zniżek po obronie dyplomu jest gwarantem sporych oszczędności. Wielu z nich pragnie zatrzymać przywileje studenckie do tego stopnia, że nie waha się złożyć w dziekanacie deklaracji o zgubieniu legitymacji z ważną naklejką studencką, pozwalającej zachować dokument.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *