Miskant chiński na tle nieba

Gatunki traw ozdobnych

Wśród roślin ozdobnych doczesne miejsce zajmują właśnie trawy. Ich piękne kępy przyciągają wzrok z daleka. Są efektownym towarzystwem dla iglaków i bylin kwitnących. Można z nich tworzyć też żywopłoty czy sadzić jako solitery.

Do czego można wykorzystać trawy ozdobne

Trawy ozdobne wysokie to przede wszystkim dobre towarzystwo dla iglaków. Nie zawiodą nas swoim wyglądem w ogrodzie utrzymanym w stylu naturalnym. Ładnie prezentują się też posadzone wokół zbiornika wodnego. Możemy je wykorzystać z powodzeniem do urządzania suchego strumienia. Jak widać możliwości jest dużo.

Pielęgnacja traw ozdobnych wysokich

Większość traw ozdobnych jest mało wymagająca. Wiosną wymagają tylko przycięcia nad ziemią zanim wyrosną nowe źdźbła. Jesienią możemy podwiązać kępy. Dzięki temu zimą przykryte śniegiem wyglądają dekoracyjnie. Nawożenie, a także podział kęp też stosujemy wiosną.

Gatunki traw ozdobnych wysokich

Prezentowane poniżej gatunki traw ozdobnych wysokich są niezaprzeczalnie jednymi z najciekawszych jakie możemy posadzić w naszym ogrodzie.

Miskant chiński

Jest to gatunek zdecydowanie zaliczany do wysokich traw ozdobnych. Niektóre odmiany miskanta na przykład Grosse Fontane osiągają nawet 2 metry wysokości! Jednak duża część miskantów rośnie około 1,5 metra. Co czyni je przydatniejszymi roślinami do urządzania nawet niezbyt dużych ogrodów. Na przykład odmiana Gold Bar ma ciekawe liście i bardzo dobrze prezentuje się przy murach czy w ciemniejszych miejscach w ogrodzie.

Mozga trzcinowata

Kolejna propozycja wśród traw ozdobnych wysokich to mozga trzcinowata. Występuje naturalnie na wilgotnych terenach w naszym kraju. Dorasta do 1,5 metra wysokości. Efektownie prezentują się ozdobne odmiany mozgi o dwubarwnych liściach.

Proso rózgowate

Ta trawa nie ma sobie równych jeśli chodzi o eteryczny wygląd. Zwłaszcza odmiana Cloud Mine zachwyca swoim delikatnym pióropuszem. Za to Hense Herms to czerwono zabarwione źdźbła. Idealne do tworzenia szpalerów wzdłuż ścieżki oraz na niskie żywopłoty. Posadzenie tej trawy ozdobnej w ogrodzie dodaje mu lekkości co na pewno docenimy mając dużo iglaków czy połacie kostki brukowej.

Śmiałek darniowy

Śmiałek jest znany jako mało atrakcyjna trawa łąkowa, ale w ogrodzie doceni ją prawie każdy. Okazała kępa trawy tej trawy ozdobnej sięga zazwyczaj do kolana. Jednak jego wiechy wyrastają na wysokim pędzie. Na dobrej jakości ziemi sięgają naprawdę wysoko. Śmiałek darniowy jest gatunkiem potrzebującym dość dużo miejsca.

Kwitnący śmiałek darniowy
pixabay.com

Trawa pampasowa – tworzy wysokie kępy

Trawa pampasowa to coś więcej niż trawa. To prawdziwy okaz ogrodowej piękności. Dlatego też najczęściej sadzi się kępy jako solitery. Największą ozdobą trawy pampasowej są piękne wiechy w różnych kolorach. Na przykład Rose Plume to trawa pampasowa o różowych wiechach.

Rozplenica japońska

Nie każda trawa jest tak piękna jak rozplenica. W czasie kwitnienia dorasta do wysokości nawet 1 metra. Tworzy przy tym dość duże kępy przez co zaliczamy ją do wysokich albo średnich traw ozdobnych. Jasne kłosy jakie się pojawiają w trakcie lata są jej największą ozdobą. Często stosuje się ją w bukietach suchych.

Tatarak zwyczajny

Znana od wieków roślina terenów nadwodnych. Ma trudne do wypielenia kłącza, które posiadają przyjemny smak. Za to wzrost ma całkiem pokaźny, dorasta do 2 metrów. Idealna trawa ozdobna wysoka do posadzenia wokół zbiornika wodnego.

Manna mielec

Manna jest wartym uwagi gatunkiem traw ozdobnych wysokich. Potrafi dorosnąć nawet do 2 metrów wysokości.. Tworzy luźne kępy, jednak potrafi się rozrastać na boki. Podobna do niej jest manna jadalna, której nasiona były kiedyś chętnie spożywane.

Spartyna grzebieniasta

Spartyna  ma całkiem dobry rozmach jeśli chodzi o ekspansję i potrafi się mocno rozrastać. Jej liście w lecie mają ładny wygląd przewieszając się w dół. Docelowo osiąga wysokość od 1 do 2 metrów wysokości. Najlepiej prezentuje się na tle wody. Ta trawa ozdobna wymaga do wzrostu wilgotnej gleby.

Jak widać z powyższego opisu mamy ogromny wybór traw ozdobnych wysokich. Od takich tworzących wielkie kępy idealne jako solitery po rozrastające się na wszystkie strony. Jeśli jesteśmy w posiadaniu dużego ogrodu warto zwrócić uwagę na trawy ozdobne wysokie. Są mało wymagające i możemy nimi zagospodarować część ogrodu rzadko przez nas używaną.

Przeczytaj też inny nasz artykuł trawy ozdobne wysokie.

Źródła:

Katalog roślin, J. Filipczak, Warszawa 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *