Kobieta w bibliotece

Finanse i rachunkowość – studia, które liczą się na rynku pracy

Zarządzanie pieniędzmi nie jest łatwe. Ile wydać, by starczyło do ostatniego dnia miesiąca? Jak oszczędzić? Co można kupić taniej? Te pytania pojawiają się w głowie niejednej osoby. Szczególnie u tych, którzy prowadzą wielkie korporacje, są producentami czy postanowili otworzyć własną działalność. Z pomocą może przyjść kierunek finanse i rachunkowość. Studia te nauczą cię jak odpowiednio wyliczyć zysk, stratę, przychód i zrobić wiele innych rachunków, które mogą pozytywnie wpłynąć na prosperowanie firmy.

Idealny kandydat na studia

Na finansach i rachunkowości odnajdą się szczególnie ci, którzy kochają liczby i dobrze żyją z matematyką. Chcą zainwestować w swoją przyszłość i uniknąć sytuacji, w których będą stratni bądź oszukani. Poznane wzory, zależności i zmienne pozwolą być bardziej świadomym na rynku pracy i wcześniej rozpoznać szanse i zagrożenia z niego płynące. Ważną cechą posiadaną przez kandydata na studia jest również przedsiębiorczość, ambicja i chęć rozwoju. Szerokie możliwości zatrudnienia i satysfakcjonująca wypłata – to właśnie gwarantuje kierunek finanse i rachunkowość. Studia dopasować można do własnych preferencji pod względem czasu zajęć. Wiele uczelni oferuje możliwość zapisania się na tryb dzienny bądź zaoczny. To pozwoli połączyć zdobywanie praktycznych umiejętności (staże, praktyki) i wiedzy teoretycznej.

Program zajęć

Studenci zapisujący się na I stopień studiów będą mieli okazję uczyć się o podstawach ekonomii (w tym makroekonomia oraz mikroekonomia), matematyki finansowej, statystyki opisowej, poznają metodologię badań, a także zagadnienia z zakresu przedsiębiorczości. Oczywiście to tylko niektóre wykłady i ćwiczenia, które mogą pojawić się w trakcie całego toku nauczania.

Jeżeli ktoś zdecyduje się kontynuować naukę na stopniu II, czyli magisterskim, będzie miał szansę na pogłębienie wiedzy. Czekają go tam takie przedmioty jak m.in. rynek finansowy, portfel inwestycyjny, prawo finansowe czy bardziej szczegółowe wzory i wykresy związane z rachunkowością. Ukończenie studiów i uzyskanie tytułu magistra umożliwi staranie się o najlepsze oferty pracy.

Gdzie szukać zatrudnienia?

Finanse i rachunkowość to studia, które otwierają wiele ścieżek kariery. Z powodzeniem kandydować można do biur rachunkowych, banków, firm konsultingowych, zakładów ubezpieczeń, biur brokerskich, czy firm leasingowych. To tylko kilka możliwości spośród wielu propozycji dla osób biegłych w obliczeniach i zarządzaniu pieniędzmi. Ci, którzy posiadają kwalifikacje ACCA, będą z pewnością mieli przewagę nad konkurencją w walce o posadę. Takie kwalifikacje można zdobyć już w trakcie studiów. Trzeba poszukać uczelni, które mają pełny zakres akredytacji ACCA. Jednak jest ich w Polsce niewiele. Warto jednak postawić na uczelnie, która specjalizują się w wybranym kierunku, czyli finansach i rachunkowości. Dzięki temu można być pewnym, że proces kształcenia jest na najwyższym poziomie i gwarantuje łatwy start kariery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *