Każda wywołana w nas emocja prowadzi do podjęcia działania. Warunkowane to jest ewolucyjnymi zmianami dającymi szanse na przetrwanie, poprzez ucieczkę przed niebezpieczeństwem, obroną czy ostrożnym zachowaniem.
Każda z doświadczanych emocji pełni określoną rolę. Są one odmienne od siebie i powodują różnego rodzaju reakcje:
- Złość wzmacnia się puls, krew napływa nam do rąk by łatwiej było nam uderzyć, a przy tym następuje wydzielenie adrenaliny powodującej przypływ energii.
- Strach, w tym przypadku krew napływa z innych części ciała do dużych mięśni szkieletowych odpowiedzialnych za lokomocję. Również wydzielane są hormony zwiększające naszą czujność.
- Szczęście, emocja tego typu wywołuje zwiększoną aktywność ośrodka mózgu. Powstrzymane zostają uczucia negatywne, blokujące działanie, a zwiększa się gotowość do pracy, chęć do działania.
- Miłość, zadowolenie seksualne oraz czułość zwiększają aktywność układu przywspółczulnego. Przez to jesteśmy zrelaksowani i zadowoleni, spokojni. Bardziej nastawieni na ugodę.
- Zaskoczenie, uczucie to wywołuje uniesienie brwi, dzięki temu wpada na siatkówkę oka większa ilość światła. Jesteśmy też bardziej skupieni, pozwala to szybciej się zorientować w sytuacji i zareagować odpowiednio.
- Odraza wywołuje na twarzy nieprzyjemny wizualnie grymas. Zmarszczony nos i podciągnięta górna warga przekazuje nam informację, że coś jest niedobre w smaku albo w przenośni i chcemy się tego pozbyć.
- Smutek to uczucie obniża w nas poziom energii i odbiera chęć do podejmowania wyzwań, działania. Głęboki smutek spowalnia metabolizm ciała i prowadzi do wycofania się. W ten sposób dostajemy czas aby opłakać stratę, zinterpretować co się wydarzyło. To pozwala nam ochłonąć i nauczyć się na błędach.
Oprócz tych opisanych emocji wpływ na nasze działania ma też kultura, w której się wychowaliśmy. Hamowanie przez nas odruchów w miejscu publicznym i nie okazywanie uczuć jest kształtowane w dużym stopniu przez kulturę, w której się wychowaliśmy. Odczuwamy emocje tak samo tylko ich uzewnętrznianie może być warunkowe.
Źródła:
- https://www.psychologytoday.com/
- http://grazyna-tallar-bejsment.patatay.com/2015/03/17/slownictwo-emocjonalne/
Dzięki emocjom nasz gatunek mógł przetrwać. Fajny artykuł na temat zmian w naszym organizmie jakie zachodzą pod ich działaniem.
Zawsze się zastanawiałam jak to jest z tym, że czerwienimy się mimo woli i tym podobne.
Tak i na dodatek jak widać praktycznie nie da się tego typu objawów emocjonalnych powstrzymać.