Kosmetyków do pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt jest bardzo wiele. Z łatwością możemy kupić zestawy delikatnych, pięknie pachnących preparatów, które z założenia powinny spełniać nasze oczekiwania i właściwie „opiekować się” skórą naszej pociechy. Jednak prawda jest zupełnie inna, a znaczna część tańszych w nabyciu i tylko teoretycznie naturalnych kosmetyków, zawiera w swym składzie sztuczne składniki, konserwanty i mnóstwo parabenów. Zatem, jak pielęgnować skórę naszego maleństwa? Po co najlepiej sięgać?
Zadowolony maluch – spokojni rodzice
Każdy rodzic chce dla swojej pociechy wszystkiego co najlepsze. Pielęgnacja skóry niemowląt jest bardzo wymagająca. Każdy rodzic, sięgający po kosmetyki naturalne, wydaje się być świadomym istoty dokonywanego wyboru. Mnóstwo drogeryjnych kosmetyków, zawiera w swym składzie szkodliwe substancje, które mogą uszkodzić tak delikatną skórę maleństwa.
Jakie kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka wybrać?
Codzienna pielęgnacja, to stały element opieki nad dzieckiem. Wymaga jej każda skóra, zarówno problemowa, jaki i w pełni zdrowa. Kąpiel dziecka jest podstawą, dlatego używane kosmetyki, powinny być przede wszystkim naturalne i delikatne. Warto jest postawić na produkty:
- pozbawione silnych detergentów,
- niemające w swym składzie substancji uczulających,
- a także bez wszelkich innych składników o szkodliwym charakterze.
Najlepiej wybrać ekologiczne naturalne kosmetyki:
- Oliwka dla dzieci – jest ważna, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia, gdyż często po porodzie skóra niemowlaka boryka się z suchością i ma skłonność do łuszczenia się. Oliwki nie stosujemy, gdy maluszek ma potówki.
- Olejek do kąpieli – dodajemy go do wody. Jest to jeden z kosmetyków, który chroni skórę dziecka przed wysuszeniem i redukuje jej szorstkość.
- Mydełko – ważne, żeby było hipoalergiczne, o pH obojętnym oraz bardzo delikatne. W żadnym wypadku, nie sięgajmy po mydła perfumowane oraz antybakteryjne.
- Płyn do mycia ciała – jeśli zdecydujemy się na płyn do mycia, zrezygnujmy wówczas z olejku do kąpieli. Z reguły płyny do kąpieli zawierają już w swym składzie składniki nawilżające.
- Szampon – nie jest produktem obligatoryjnym w pierwszych miesiącach życia dziecka. Decydując się na szampon, pamiętajmy o kierowaniu się przeznaczeniem danego produktu dla konkretnej grupy wiekowej.
- Krem na odparzenia – możemy po niego sięgnąć w przypadku podrażnień i zaczerwienień. Starajmy się nie używać go do profilaktyki, gdyż nie jest to konieczne.
Ogromy wybór wysokiej jakości produktów do pielęgnacji skóry dzieci znajdziesz na https://www.kosmetykanatury.pl/pl/c/Mama-i-dzieci/63/1/full.
Co wyróżnia skórę malucha?
Skóra noworodków jest niezwykle cienka, a komórki warstwy wierzchniej ułożone są dość luźno. Wszystko to sprawia, że jest ona bardziej podatna na wpływ szkodliwych czynników. Naturalny, chroniący przed zarazkami i bakteriami płaszcz lipidowy u tak małych dzieci, wykształca się po kilku tygodniach życia, a jego regeneracja, w momencie uszkodzenia, trwa bardzo długo – znacznie dłużej niż u osób dorosłych.
Wszystko to prowadzić może także do szybkiego przesuszania się skóry niemowląt. Spowodowane jest to faktem, że warstwa rogowa skóry, tak młodego człowieka zawiera większą ilość wilgoci, niż skóra dorosłej osoby.
Dlaczego kosmetyki naturalne?
Dziecko po narodzinach, bardzo szybko musi się zaadoptować w nowym otoczeniu. Kilka miesięcy spędzonych w brzuchu mamy, zmusza maluszka do zmiany miejsca. Jego skóra wymaga wówczas wyjątkowej opieki. Mycie samą woda jeszcze bardziej wysusza delikatną warstwę skóry dziecka, zatem warto sięgać po hipoalergiczne kosmetyki naturalne, które idealnie się nią „zaopiekują”.
Kąpiel ma być przyjemnością!
Kąpiel dla maluszka ma być wspaniałym przeżyciem. Dzieci z reguły uwielbiają pluskać się w wodzie – są wówczas w swoim żywiole. Ale, aby kąpiel była w 100% udana warto pamiętać o tym:
- by temperatura wody wynosiła około 36 stopni, natomiast otoczenia około 25 stopni,
- należy dodawać do wody delikatne kosmetyki naturalne, aby zapobiec wysuszeniu skóry dziecka,
- w pierwszych miesiącach powinny być to krótkie, trwające około siedem minut kąpiele,
- do spłukiwania piany z główki dziecka, można wykorzystać specjalną konewkę do spłukiwania bądź dziecięcą myjkę,
- świetną opcją jest też ogrzanie ręcznika, w który po kąpieli zawiniemy maluszka,
- po skończonej kąpieli nie można zapomnieć o nasmarowaniu skóry specjalnym kremem.
Moda na bycie eko, staje się coraz popularniejsza. Ludzie na całym świecie starają się żyć w zgodzie z naturą. Wielbicieli ekologii przybywa, także pośród rodziców. I bardzo dobrze! Skóra dziecka wymaga wyjątkowej opieki, a naturalne kosmetyki idealnie sprawdzą się do tych codziennych pielęgnacyjnych rytuałów.