Zbigniew Nęcki definiuje komunikację jako „intencjonalną wymianę werbalnych i niewerbalnych znaków (symboli) podejmowaną dla poprawy współdziałania lub podzielania znaczeń między partnerami”. Komunikacja, to po prostu przekazywanie informacji i ich wymiana. Proces komunikacji interpersonalnej, zachodzi w momencie, gdy dana osoba wpływa swoim zachowaniem na inną osobę.
Czy można uczyć się komunikacji interpersonalnej?
Komunikowania uczymy się od urodzenia. Komunikujemy swoje potrzeby, wydajemy polecenia. Czy robimy to dobrze? Zła, nieskuteczna komunikacja doprowadziła do niejednego nieporozumienia, a nawet konfliktu pomiędzy ludźmi. Jak to robimy, czy wystarczająco dobrze się komunikujemy? Powie nam o tym informacja zwrotna.
W jaki sposób uczyć się komunikacji interpersonalnej?
Komunikacji najlepiej uczyć się w trakcie codziennego funkcjonowania – zarówno w pracy jak i w życiu osobistym. Uzupełnieniem naszych własnych doświadczeń mogą być różnego rodzaju kursy i szkolenia ze skutecznej komunikacji.
W trakcie takich szkoleń, można pozyskać wiedzę na temat m.in. istoty skutecznej komunikacji; tego jak przekazywać informacje; typów barier komunikacyjnych; czym jest komunikowane wielopoziomowe; w czym pomaga informacja zwrotna. Pojęć związanych z komunikacją jest znacznie więcej – jeśli temat jest dla Was bardzo interesujący, sprawdźcie ten obszerny artykuł na temat komunikacji interpersonalnej: https://witalni.pl/baza_wiedzy/komunikacja-interpersonalna/.
Wiedza na temat tego czym jest a czym nie jest feedback, na czym polega model DEEP oraz jak prawidłowo udzielać informacji zwrotnej to fundamenty i podstawowa wiedza, z którą każdy powinien się zapoznać. Od tego jak formułować informacje zwrotną, jak ją przekazywać, aby miała właściwa strukturę, opierała się na faktach, zależeć będzie jakość naszych relacji z innymi.
To co warto ćwiczyć podczas życia codziennego to również m.in. to jak chwalić i jak krytykować. To rzadkie umiejętności, które szczególnie przydają się w życiu codziennym, służbowym i prywatnym.