piłki z minami

Czy warto studiować psychologię?

Podjęcie studiów na konkretnym kierunku to zawsze mieszanka ekscytacji, marzeń i nadziei zawodowych oraz niepewności, czy wybrana opcja okaże się w przyszłości tą faktycznie najlepszą. W przypadku studiów psychologicznych mamy dodatkowo bardzo szerokie pole do manewru, szczególnie biorąc pod uwagę dostępne specjalizacje. Dla kogo są tego rodzaju studia?

Ciekawe studia z dużymi perspektywami

Studia psychologiczne niewątpliwie są warte uwagi, szczególnie jeżeli zaliczamy się do grona osób zafascynowanych możliwościami ludzkiego umysłu i chcących pomagać innym w uporaniu się z ich problemami. Co więcej osoby kończące ten kierunek nie są „skazane” jedynie na pracę w poradni, szpitalu czy szkole. Psychologia jest coraz częściej ważnym elementem biznesu, relacji z pracownikami, HR czy też zarządzania i reklamy. Możemy także skupić się na pracy z konkretnymi typami pacjentów, co daje bardzo szerokie pole do manewru przy okazji wyboru specjalizacji.

Specjalizacje na studiach psychologicznych

Decydując się na studia magisterskie w zakresie psychologii musimy przygotować się na pięć lat intensywnej, ale opłacalnej nauki. Dodatkowo przyjdzie nam wybrać także specjalizację, czyli temat na którym szczególnie skupimy się w późniejszym etapie zdobywania wykształcenia. W jej ramach czekają na nas takie dziedziny, jak:

  • psychologia rodzinna, skupiająca się na zależnościach i problemach w ramach rodziny;
  • psychologia społeczna, obejmująca swoim zasięgiem sposób działania i funkcjonowania całego społeczeństwa;
  • psychoterapia, najpopularniejsza dziedzina pozwalająca na pracę z indywidualnymi pacjentami i pomaganie im w wyjściu z choroby lub problemów;
  • psychologia sportu, gdzie będziemy mogli wspierać zawodowców w ich pracy i drodze po zwycięstwo;
  • psychologia kliniczna, badająca psychikę człowieka oraz sposób oddziaływania różnych chorób na tęże.

 

Dla kogo jest psychologia?

Studia psychologiczne to wbrew pozorom dość wymagający kierunek, na którym będziemy musieli się sporo nauczyć i poświęcić czas na zdobycie niezbędnych informacji. Jest to jednak opcja idealna dla osób otwartych, chcących podczas nauki poznać nie tylko daną dziedzinę, ale również lepiej zrozumieć siebie i pragnących pomagać innym w przyszłości. Ponieważ współcześnie mamy do wyboru wiele różnych ścieżek kariery związanych z psychologią, jest to także kierunek bardzo otwarty, w którym wielu z pozoru bardzo ludzi osobistości może znaleźć coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *