Bardzo wysportowana kobieta

Czy sport może uszczęśliwiać?

Wpływ aktywności na formę fizyczną jest oczywisty. Im więcej i bardziej regularnie ćwiczysz, tym większą wytrzymałością i zgrabniejszą sylwetką możesz się pochwalić. Ale czy to prawda, że sport wpływa również na zdrowie psychiczne i emocjonalne? A może to tylko często powtarzany mit? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu od strony naukowej.

Stare porzekadło głosi: w zdrowym ciele zdrowy duch. I rzeczywiście, to właśnie od ciała wszystko się zaczyna. Gdy się poruszasz, aktywizujesz wszystkie układy swojego organizmu. Także te, które wpływają na dobre samopoczucie psychiczne. Skupiając się na treningu, zapominasz o stresie i kłopotach i odpowiednio kierunkujesz swoją energię. Właśnie dlatego ruch to najskuteczniejsze remedium na chandrę i zmęczenie. Ale jak to się właściwie dzieje?

W zdrowym ciele…

Nie wierzysz, że sport jest w stanie przynieść pozytywne skutki dla Twojego zdrowia psychicznego? A przecież reakcje fizyczne i emocjonalne są ze sobą w organizmie nierozerwalnie połączone. I nie chodzi tylko o to, że kiedy jesteśmy zdrowi, czujemy się lepiej, choć oczywiście i to nie jest bez znaczenia.

Aktywność fizyczna wiąże się z całą gamą zbawiennych aspektów zdrowotnych. Na dobre samopoczucie ma wpływ detoksykacja organizmu, możliwa dzięki intensywnemu poceniu. Wiele mówi się też o tym, że przyspieszone bicie serca, które wymusza sport, poprawia ukrwienie całego ciała. Dzięki regularnej aktywności objętość naczyń krwionośnych może zwiększyć się nawet trzykrotnie. Wraz z ukrwieniem organizm dotlenia się, a to polepsza kondycję skóry, mięśni, organów wewnętrznych. Zwiększa się pojemność płuc, podnosi wydolność oddechowa. A gdy Twoje ciało zaczyna pracować wydajniej, odczuwasz mniejsze zmęczenie. Tym bardziej, że dotleniony organizm lepiej sypia i podczas odpoczynku odzyskuje więcej energii. Poprawiają się również koncentracja i pamięć. Czujesz się po prostu… sprawniejszy. Na krótką metę sprzyja to ogólnemu lepszemu samopoczuciu, a na dłuższą – zmniejsza ryzyko chorób i znacząco poprawia jakość życia.

Gospodarka hormonalna

Na drugim biegunie są stres, nieodpowiednia dieta, używki i nieregularny tryb życia. To czynniki, które destrukcyjnie wpływają na Twoje zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Szczególnie negatywnie oddziałują na delikatną i wrażliwą równowagę hormonalną. Tymczasem systematyczna aktywność fizyczna przeciwdziała ich negatywnemu wpływowi na organizm. W dodatku buduje ona odpowiednie nawyki, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać dobrą kondycję.

Podczas ruchu w Twoim organizmie wytwarzają się substancje, które przynoszą niemal natychmiastową poprawę samopoczucia. Do najbardziej znanych z nich należą endorfiny.

Endorfiny

Czasem nazywa się je naturalnymi narkotykami, częściej – hormonami szczęścia. To pierwsze określenie wcale nie mija się z prawdą: działanie endorfin przypomina nieco lekkie skutki wywoływane przez niektóre środki odurzające. Sugeruje to nawet nazwa, łącząca w sobie słowa „endogenny”, czyli pochodzący z wnętrza, oraz „morfina” – lek uśmierzający ból. To właśnie badając działanie przeciwbólowe morfiny, naukowcy w latach 70. odkryli istnienie w organizmie ludzkim odpowiedzialnych za neutralizowanie bólu receptorów oraz substancji, która się z nimi łączy.

Endorfiny rzeczywiście działają na organizm podobnie jak morfina: poprawiają samopoczucie, neutralizują ból, łagodzą odczuwanie stresu. Ale, co ważne, są zupełnie bezpieczne!

Różne źródła w odmienny sposób określają czas i intensywność ćwiczeń, niezbędnych do wytworzenia endorfin. Najprawdopodobniej to kwestia indywidualna, a poprawa reakcji emocjonalnych dzięki endorfinom jest możliwa zarówno po krótkim spacerze, jak i po 30 minutach wyczerpującego treningu. Ich produkcja stanowi bowiem odpowiedź na stres i działanie adrenaliny. Lepszy humor można właściwie uznać za skutek uboczny pakietu reakcji, w które wyposażyła człowieka natura i które tysiące lat temu pozwalały naszym przodkom przetrwać w sytuacji zagrożenia. To dlatego, że układ nerwowy interpretuje długotrwały wysiłek fizyczny jako konieczność walki – i nie ma znaczenia, czy wybrałeś się tylko na wieczorny jogging, czy właśnie uczestniczysz w polowaniu na mamuta.

Serotonina

Poprawę nastroju gwarantuje nie tylko doraźne działanie endorfin. Za długoterminową zmianą stoi inna substancja – serotonina. To hormon, wydzielany przez podwzgórze podczas ruchu, pełniący rolę neuromediatora, odpowiedzialnego za przekazywanie informacji między komórkami mózgu. Serotonina ma ogromne znaczenie dla ludzkiego organizmu: poprawia koncentrację, działa antydepresyjnie, reguluje pracę układu pokarmowego i ciśnienie krwi, a nawet wpływa na cykl miesięczny u kobiet. Dla utrzymania jej prawidłowego poziomu niezbędna jest właściwa higiena życia – stabilny rytm dobowy, uwzględniający czas na relaks i odpoczynek, a także zbilansowana dieta, zawierająca produkty szczególnie bogate w witaminy z grupy B (kasze, brązowy ryż, pieczywo razowe, kiełki, orzechy, pestki).

Siła pozytywnego nawyku

Intensywny trening pozwala wyrzucić z siebie nadmiar emocji. Także tych negatywnych. Skupiając się na treningu, choćby na chwilę zapominasz o codziennych kłopotach. W ten sposób pozwalasz odpocząć swojemu umysłowi, nawet jeśli męczysz się fizycznie. Z czasem – dosłownie i w przenośni – wysiłek wejdzie Ci w krew, a wraz z nim jego zbawienne korzyści dla zdrowia.

W sposób motywujący działa także idea współzawodnictwa. Choć może się wydawać, że rywalizacja z innymi jest niską pobudką, nie da się ukryć, że każdy z nas ma w głębi duszy potrzebę porównywania swoich osiągnięć. Jeszcze lepiej, gdy porównujesz się nie z innymi, ale z sobą samym – z wczoraj, przedwczoraj, sprzed pół roku. Gdy osiągasz wyniki w sporcie, Twoja podświadomość dostaje pozytywne sygnały o sobie samej. Zaczynasz czuć się lepiej, rośnie Twoja pewność siebie i poczucie kontroli nad własnym życiem. A zachowywanie dyscypliny i poczucie sprawczości nie dopuszczają do powstawania stanów lękowych czy zaburzeń depresyjnych. Poza tym wspólne uprawianie sportu wzmacnia relacje międzyludzkie i buduje poczucie przynależności, co korzystnie wpływa także na poczucie własnej wartości oraz celowości życia. Ani się obejrzysz, a Twoje życie nabierze intensywnego smaku. Nawet drobiazgi staną się powodem do radości, a trudne sytuacje nie będą w stanie wytrącić Cię z równowagi!

Pozytywne działanie sportu

Ważna systematyczność

Czy wiesz, że poczucie szczęścia i satysfakcji pojawia się wcześniej niż wyraźna poprawa sprawności fizycznej? Jednak musisz pamiętać, że regularna aktywność – nawet ta podstawowa i niewymagająca wielkich nakładów czasowych czy finansowych – zawsze przynosi lepsze i bardziej zauważalne efekty dla zdrowia niż najintensywniejsze, ale sporadyczne ćwiczenia. Nie trzeba być zawodowym sportowcem, żeby odczuwać pozytywny wpływ aktywności na swoje życie. Wystarczy najmniejszy wysiłek, aby odciążyć układ nerwowy, odprężyć umysł i poczuć się lepiej. Warto więc rozpoczynać każdy poranek od lekkiej gimnastyki czy krótkiej przebieżki albo na zakończenie stresującego dnia odbyć sesję jogi. Jeśli każdego dnia dasz sobie choćby jeden niewielki powód do uśmiechu, będzie on gościł na Twojej twarzy coraz częściej!

A jeśli ten temat wydał Ci się interesujący, zapraszamy po więcej na blog Fitanu.com. Zapewniamy, że z nami nie zabraknie Ci inspiracji i motywacji, aby jeszcze lepiej dbać o siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *