gabinet terapeutyczny

Czy psychoterapia jest nam do czegokolwiek potrzebna?

Pomimo, iż w dzisiejszych czasach wiemy o wiele więcej na temat zdrowia psychicznego jednostki – w dalszym ciągu bagatelizujemy choroby, które się z nim wiążą. Większość społeczeństwa ma świadomość tego, że istnieje coś takiego jak depresja czy zaburzenia odżywiania – ale nie umiemy do końca zrozumieć mechanizmów pojawienia się takiego problemu.

Do tego dochodzi także niezrozumienie ze strony osób, które uznają zaburzenia psychiczne za objaw lenistwa i coś, z czym można sobie szybko i łatwo poradzić. Najczęściej jednak do poradzenia sobie z problemem konieczna jest długotrwała psychoterapia i rozpracowanie problemów, o których na co dzień nie chcemy w ogóle myśleć.

Rozmowa potrafi bardzo wiele zmienić

Wiele osób, które zmagają się z problemami natury psychicznej nie umie w żaden sposób wyrazić tego, co czuje. Jest to bardzo zła tendencja, ponieważ nasze obawy narastają i w pewnym momencie może nawet dojść do załamania nerwowego. Choć zawsze znajdą się sceptycy – rozmowa z osobą, której nie znamy i która nas nie ocenia, może być kluczowa do rozpoczęcia drogi w kierunku odzyskania zdrowia.

Z jakimi problemami możemy udać się do psychoterapeuty? Tak naprawdę z każdym, który utrudnia nam normalne i szczęśliwe życie. Możesz wybrać się tam w momencie, gdy nie radzisz sobie z alkoholem lub inną używką. Bardzo dużo osób rozpoczyna terapię w celu pozbycia się wspomnianych już zaburzeń odżywiania, które są zwykle objawem głębszej traumy z przeszłości. Psychoterapia pomoże nam w odzyskaniu prawidłowego obrazu własnego ciała i zaakceptowaniu tego, czego nie jesteśmy w stanie zmienić.

Możemy udać się do gabinetu specjalisty po to, aby poradzić sobie z rozwodem lub lepiej zrozumieć swój związek z drugą osobą. To tam leczymy depresję i upewniamy się, czy nasze zmienne nastroje są efektem pogody – czy raczej problem pojawił się jednak w naszej głowie.

Jak wygląda psychoterapia?

Typowa sesja u psychoterapeuty trwa jedną godzinę i jest najczęściej powtarzana raz w tygodniu. Wszystko zależy jednak od potrzeb pacjenta i często także jego możliwości finansowych. Pamiętajmy jednak, że możemy umówić się do psychoterapeuty także państwowo.

Na pierwszej wizycie zostaniemy zapytani o powód przybycia i możemy wtedy opisać swoje dotychczasowe życie i sytuacje, które według nas przyczyniły się do dzisiejszych problemów. Wszystkie te informacje pomagają w psychoterapii, a specjalista jest w stanie wybrać takie metody, dzięki którym udzielana pomoc będzie najbardziej skuteczna. Dlatego korzystać z wiedzy i doświadczenia najlepszych. Jednym z takich miejsc jest gabinet psychoterapii prof. dr. hab. n. med. Donaty Kurpas z Wrocławia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *